Jump to content

Boxe Ibiza Mk4


alexica
 Share

Postare recomandată

Bumpurile in ariile tehnice sunt interzise. Te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti. Faptul ca esti doar inscris te-a scapat de data asta de un warning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SerbanIonut

Eu am subwoofer in portbagaj.Este un difuzor Next Audio de 25cm si 200W legat la o statie tot Next Audio de 2X110W,in punte 1X 150W.

Se aude foarte bine, portbagajul masinii facand o incinta ideala pentru bass.

Difuzorul nu este in tub, este tot in cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Vreau si eu sa imbunatatesc sound experience-ul in my Ibiza...Am renuntat la a pune subwoofer si statie , dar am vrut sa montez boxe spate, nu am decat pe fata. Cand am desfacut fata de "usa" din spate, eu nu am decat 3 usi, inauntru nu e nimic, numai tabla si niste burete de ala izolator. nu am bucata aia de tabla care la ceilalti sustine macara de geam, etc... Eu am geamuri spate cu un fel de maneta pe ele, nu mai stiu cum se numeste. In cazul asta cum pot monta boxe in spate? S-a mai lovit careva? Am niste Pioneer pe 17 si vreau sa inlocuiesc Mp3-playerul Kenwood cu unul Pioneer P75BT, ma incanta bluetoothul :Driver:

Daca nu reusesc pe spate, cred ca pun Pioneer-urile pe fata...Ma uitam la cum arata inelele distantiere si numai nu-mi puteam inchipui unde se pun la mine :lol:

Modificat de elle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@elle

Colegul ShMan a postat mai demult un atasament care are tocmai instructiuni de montare boxe spate :)

Il mai atasez si eu aici.Montare_boxe_spate_ibiza_3_usi.pdf

Boxele cele mai bune le-as pune pe "fata", mereu imi aduc aminte de o vorba a lui Fusco " la concert muzica vine din fata nu se pun nicodata boxe in spate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! vreu sa-mi pun si eu boxe pe spate la ibiza mea. am gasit mai multe modele de boxe si-am selectat 5. vreau sa-mi pun ceva la care sa nu ma dezamageasca basu. a nu se intelege ca-mi trebuie ceva gen tub de bas....vreau doar ceva boxe cu bas mai tare ca cele din fabrica. am de ales intre urmatoarele 5 modele:

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...ype-E/SPE-17CS/

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...larion/SRS1726/

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Coustic/CS652/

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...me/Classic_216/

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...eme/GZTC_16MK2/

sunt 5 firme diferite, la preturi sunt destul de asemanatoare( in afara de clarion) dar nu prea ma pricep. am citit forumu acesta dar sunt f putine pareri. toti is monteaza boxe si apoi dispar. va rog niste pareri care se pricep sau au pe masina una din aceste boxe sa-mi impartaseasca si mie niste informati. nu asc muzica f tare dar vreau ceva bas mai tare ca la boxele din fabrica .. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau AICI un subforum dedicat acestui lucru.

Daca ai rabadare si citesti cu siguranta o sa iti dai seama cam ce iti trebuie tie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Stie cineva daca acele inele distantiere de plastic care trebuie puse la boxe in usile din spate, sunt la fel cu alea de Golf 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Stie cineva daca acele inele distantiere de plastic care trebuie puse la boxe in usile din spate, sunt la fel cu alea de Golf 4?

inele de pe golf 4 merg si pe ibiza ;) .. am gasit de vanzare pe ebay si scrie ceva de genu golf/ibiza/cordoba deci sunt ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal'tare

Are cineva idee cun se scot fetzele de la boxe. Am tot tras de una pana i-am rupt o clema si m-am oprit.

TNX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se demonteaza toata fata de usa pentru a monta boxele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

as dori sa achizitionez unul din aceste 2 difuzoare pentru a le monta in usa spate. ceva pareri?

post-17597-1257581063_thumb.jpg

post-17597-1257581071_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi dau seama de model, dar vad ca producatorul e Focal, deci ar trebui sa fie ok. Te sfatuiesc sa iei varianta cu componente, adica cea cu twitter separat si cu filtru. Difuzorul coaxial nu e o alegere prea buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc cristi de raspuns...varianta care ai spus sa o iau este 450 de ron la care se adauga inelele vreo 40 de ron. problema mea se refera mai mult la twetere...daca incap sau nu in locasul lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu incap, le desfaci din carcasa lor si le fixezi acolo cumva, vezi tu cu ce la fata locului. In cel mai rau caz se pot lipi cu un pistol cu plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Stie cineva cum se da jos partea aceea de fier pe care sta difuzorul?..pt ca vreau sa bag material fonoabsorbant in usa si asta ar fi singura solutie.Eu am dat suruburile jos,dar nu reusesc sa o scot afara,pare a se lovi de macaraua geamului,trebuie sa dau geamul jos?? este vreun diy?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa desfaci si surubul in stea de la inchiderea usii. Nu stiu cum sa explic mai bine, e un surub in lateralul usii, unde e mecanismul care inchide/incuie usa. Desfaci surubul, scoti butucul si de acolo e usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut si cele 2 suruburi de la inchiderea usii,dar degeaba,nu iese pt ca loveste de macara,daca cobor geamul loveste de geam.... cu siguranta va trebui sa dau geamul jos mai intai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie sa dai geamul jos mai intai, pe faţa e mai uşor că

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc uglijamal. Banuiam eu ca tre' sa dau si geamul jos,dupa ce m-am chinuit 2 ore. Pe spate nu e nevoie ,ca am 3 usi si e f f simplu..dai capitonajul jos si in 5 min e totul gata,pe fata e jaleee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La Ibiza 1.4,din 2004,am casetofonul original,si am doar optiunea de balans,desi in spate,unde nu sunt usi,sunt lacasuri pentru difuzoare si sus twettere.Daca pun boxe,cum pot avea optiunea fata-spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa poti pune inca un set de boxe pe spate, pentru ca daca nu are fader (balans fata-spate) nu are decat 2 iesiri, pentru stanga-dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!