Jump to content

Boxe Ibiza Mk4


alexica
 Share

Postare recomandată

Salut,

Eu am pe fata boxele stock, pe usile din spate difuzoare MTX pe 2 cai iar in porbagaj amplificatorul si subwoofer de 250W.

Ideea e urmatoarea: ti-ar trebui niste difuzoare pe spate (daca nu ai) care sa te ajute sa nu auzi doar bass si sa acopere difuzoarele din fata,mai ales ca fiind Ibiza ai practic subwoofer-ul in masina si nu in portbagaj.

Oricum si cu un reglaj potrivit al sunetului in care sa ai putere mai mare pe difuzoare iar pe spate bass doar cat sa iti ridice melodia sunt sigur ca s-ar auzi bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin Doroftei

salut. am si eu o ibiza din 2001, cred ca MKIII se numeste. Vreau sa stiu si eu care e dimensiunea boxelor de pe fata si a celor de pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Nu stiu daca am trase pana la stalp firele de la boxele din spate.am desfacut burduful acela de cauciuc si am regasit vreo 4 fire de diverse culori imbracate intr-un manson negru si un fir maro mai gros in alt manso. intrebarea mea este...regaseste cineva firele pentru boxe ? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelea sunt firele pentru inchiderea centralizate si geamurile electrice spate.

Poti face o verificare, pentru a vedea daca sunt firele in usi, scotand CD-ul afara si vazand daca culorile ce pleaca din mufa de boxe se regasesc in cele pe care le-ai gasit in manson.

Insa eu sunt sigur ca nu sunt in usi si sunt in stalp.

Pentru o si mai buna verificare (dar mai complicata in acelasi timp), scoate ornamentul de pe stalp fiindca mufa generala este acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai geamuri electrice n-am si in spate. Oricum ms frumos o sa verific in daca sunt in stalp cumva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh:

Am inteles.S-ar putea sa fii norocos si sa ai cablurile de difuzoare in usa, fiindca inchiderea nu merge pe atatea fire, cred.

Ori, ai cablarea de geamuri electrice trasa in usa, chiar daca ele sunt manuale.

Repet, cea mai simpla verificare este sa scoti CD-ul afara si sa te uiti in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cat m-ar costa montarea unui subwoofer pe o Ibiza din 2007? Puteti sa-mi recomandati un service mai ieftin in Bucuresti? E inca in garantie masina.

Vreau sa montez si boxe pe spate, la mufa casetofonului am 8 fire de boxe, deci banuiesc ca sunt deja firele in stalp. Montajul asta am inteles ca ar costa ~200RON.

Merci frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablurile din stalp sunt pt difuzoare daca nu ai inchidere centralizata si/sau geamuri electrice. Firele respective sunt fff subtiri. Chiar anemice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

service ieftin la baietii de la be-loud sau pe drumul sarii sunt 2 service-uri. cu garantia nu stiu ce sa zic...unii zic ca nu pierzi garantia ca nu modifici sistemul electric ci doar ii adaugi o piesa care ar fi trebuit sa o aiba din fabrica altii ca o pierzi daca interventia nu e facuta in service autorizat seat unde te rupe la banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e de ce zic cei din service si din cate stiu zic in interesul lor de hoti si anume ca o pierzi :)

Daca nu ar fi problema cu garantia, le-as monta eu ca nu e mare tehnologie, dar nu cred ca merita riscul...

Astept in continuare niste preturi daca aveti idee.

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat boxele la dona ramnicu valcea. pret 112 ron. intr-o ora au fost gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut la o ibiza din 2007 burduful dintre usa si stalp (partea dinspre usa) si sunt 2 manunchiuri de fire (nu stiu cate fire sunt intr-unul ca sunt infasurate cu o banda). Unul mai gros, altul mai subtire.

Masina nu are geamuri electrice pe spate. Presupun ca un manunchi e de la inchidere si unul de la boxe. Ambele manunchiuri intra in usa.

Sa inteleg ca mufa de la boxe e in usa?

Si inca o chestie: cate suruburi tin fata de usa? Am gasit 2 in manerul de la usa. Manivela de la geam cum se desface? Se trage de ea?

Dupa ce se desfac suruburile presupun ca are clipsuri.. se rup sau mai merg folosite?

multumesc, nu ma injurati daca s-a mai scris :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme si iar probleme...parca nu se mai termina...acum dupa ce am montat boxele pe spate una din ele bazaie cand dau drumu la mp3 si pe urma nu se mai aude deloc (nici muzica nici bazait).maine sper sa reusesc sa dau fata de usa jos sa vad ce are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

underground

Firele audio sunt in mufa din stalp (maro si alb parca). Sunt ff subtiri (anemice chiar). Fata de usa e prinsa doar in 2 suruburi (cele din maner) si clipsuri refolosibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da jos capacul de pe manerul usii [se scoate cu o surubelnitza] ..... se desfac 2 suruburi din maner ....... manerul de la macara geam se scoate simplu impingere paralela cu usha si apoi se scoate afara..cat despre braduti stai linistit sunt rezistentzi trage cu incredere unu cate unu......dupa care mai ai o shufa de scos fixata pe fatzeta partea interioara si gata....firele le gasesti in stalp....daca nu incap difurile fa niste distantieri din polistiren extrudat. .........tweterele nu te chinui sa le fixezi pe usha ....cumpara niste burete autoadeziv si le fixezi direct in locashul lor de pe shatoza [fatza ushii].......cam atat..... e simpla treaba

daca mai ai si filtru ala poti sa il lipesti direct pe tabla ushii..

cam asha

...mufa de la CD cupleaza toate 4 iesirile,usile din fata si cele din spate? firele sunt trase in garnitura aceea de cauciuc?mai sunt si alte fire...e posibil sa ard ceva? ca as vrea sa ma apuc sa montez si in spate,desi sunt cam nedumerit...ca mi-am inlocuit boxele pe fata,iar pe spate le-as pune pe cele ramase,si nu vreau sa ma apuc de treaba degeaba....va multumesc frumos...astept un raspuns....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

underground

Firele sunt pe stalp protejate de burduful de cauciuc! Dupa ce scoti burduful iti vei da seama ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema, si nu stiu exact unde sa spun despre ea.Aici cred ca e cel mai potrivit.(rog un moderator sa mute postul in aria in care trebuie).

Am pe ibiza un casetofon JVC G342 pus aftermarket cred. Problema e urmatoarea: intru in meniu, setez ora, setez egalizator, fac toate setarile care trebuie, dar cand scot cheia din contact, chiar si pt 1 minut, se reseteaza absolut orice setare, si cd`ul o ia de la capat, nu de la melodia la care a ramas. E extrem de iritanta chestia asta.

Daca puteti sa ma ajutati, raspundeti-mi si mie, va rog. :ceuameni:

Asa arata casetofonul, daca va ajuta la ceva.

post-23385-1210618017_thumb.jpg

Modificat de Vad_Sunete
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danchitu866

Trebuie sa verifici cum sunt legaturile electrice facute - alimentarea + o primeste pe 2 fire galben si rosu - unul e permanent si unul e comanda de la contact. Cauta in cartea tehnica a playerului cum trebuie legate cele 2 fire de plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o caracteristica a masinilor VAG, au cele doua fire de "+" (permanent si contact respectiv KL30 si KL15) inversate. Solutia consta in inversarea celor doua la intrarea player-ului. Cele mai multe playere ar trebui sa asigure aceasta posibilitate de inversare a celor doua fire, exact pentru motivul de mai sus: particularitatea masinilor VAG la alimentarea playere-lor. Si eu a trebuit sa inversez cele doua fire cand am montat pe Ibiza mea un Kenwood.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar si eu m-am chinuit cu un Pioneer pana mi-am dat seama ca fcele doua fire trebuie inversate. Iti dai seama usor, de obicei sunt unul galben si unul rosu sau ambele galbene si sunt mai groase decat restul. Ar trebuie ca la adaptorul de la playerul tau sa ai posibilitatea inversarii.

Modificat de Cristi.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pt sfaturi, o sa incerc la sfarsitul saptamanii, ca acum e plecata sorumea cu titiu`. Va spun atunci daca am reusit. Asta e sigur problema. :)) :huh: cu grija :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D n-am reusit sa rezolv nimic cu difuzoarele pe spate...am 5 fire acolo in burduf si toate se duc spre inchiderea centralizata...unul maro mai gros,iar 4 mai subtiri...albastru,galben,alb si inca unul rosu parca...n-am reusit sa le dau de cap,le-am mai si taiat degeaba,in speranta ca au fost montate gresit...:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danchitu866

Am vorbit pe la dealerii Seat din Bucuresti - sunt incredibili. Dupa ce mi-au dat tarife pt manopera montaj subwoofer si boxe portiere spate, cu greu si-au dat seama ca nu le pot monta deoarece pierd garantia, chiar daca le montez la ei.

Concluzia e simpla, pana nu iese din garantie, nu pot monta subwooferul si nici boxe mai rasarite pe spate. La vreo doi dealeri nu vor sa-mi monteze nici macar boxele standard in usile spate, altii doi vor - nu mai inteleg nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cu casetofonul. A trebuit decat sa intorc o siguranta din spatele casetofonului, de langa firele de curent. Inca o data multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D n-am reusit sa rezolv nimic cu difuzoarele pe spate...am 5 fire acolo in burduf si toate se duc spre inchiderea centralizata...unul maro mai gros,iar 4 mai subtiri...albastru,galben,alb si inca unul rosu parca...n-am reusit sa le dau de cap,le-am mai si taiat degeaba,in speranta ca au fost montate gresit...:)

Am montat de curand boxe pe spate. Eu am o Ibiza din 2003 deci se poate sa fie diferenta. Cand am desfacut burduful am dat de o mufa situata pe stalp in care intra alte tre mufe. Doua dintre ele au cate 3 fire iar cea de la mijloc(sunt dispuse pe verticala) are 2 fire mai groase. In mufa din mijloc cu firele groase se mai afla inca 2 locuri libere(are 4 locuri). Acelea sunt firele pt boxe. Daca mai ai nevoie de ajutor pot sa fac niste poze sau daca esti din Bucuresti ne vedem pe la o intalnire nocturna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!