Jump to content

Boxe Ibiza Mk4


alexica
 Share

Postare recomandată

:D Locul pentru amplificator este pe spatarul banchetei spate.

Eu acolo l-am pus si e foarte bine.Nu ocupa loc in porbagaj.

L-am pus pe verticala cu bornele de alimentare in jos si cele de boxe in sus.

Este prins cu holzsuruburi prin mocheta de pe spatar de tabla acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Locul pentru amplificator este pe spatarul banchetei spate.

Eu acolo l-am pus si e foarte bine.Nu ocupa loc in porbagaj.

L-am pus pe verticala cu bornele de alimentare in jos si cele de boxe in sus.

Este prins cu holzsuruburi prin mocheta de pe spatar de tabla acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Locul pentru amplificator este pe spatarul banchetei spate.

Eu acolo l-am pus si e foarte bine.Nu ocupa loc in porbagaj.

L-am pus pe verticala cu bornele de alimentare in jos si cele de boxe in sus.

Este prins cu holzsuruburi prin mocheta de pe spatar de tabla acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat ampliful de la dragster audio, modelul: DAA 1501. Nu era ieftin 1700 lei, dar totusi macar ii calitate. O sa bag un subwoofer Jbl gt4. Ii cam slab pt amplifu ala, oricum vreu sa-l schimb in viitor pe un sub tot dragster audio.

Problema ii ca nu pot sa demontez pragu in care trebuie tras firele de la accumlator si semnalu de la cd-player. Am tras, am sucit (cu forta) dar nimic nu se intimpla.

Va rog sa-mi ajutati!!!!!! Cum trebuie demontat pragu ?? Ms mult anterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat ampu la o Ibiza 2003. Nu stiu in ce masura prinderea pragurilor si a elementelor din plastic este la fel dar la mine a trebuit sa trag sanatos. Mi-a fost frica prima data sa nu rup bradutii dar am zis ca gasesc prin targ daca e cazul. Cand am reusit sa scot primul element de plastic si am vazut ca are cleme din otel am inteles ca nu prea am ce sa rup si am bagat mare. Trebuie ceva forta...

Acum nu te sfatuiesc sa tragi pana le rupi in doua dar chiar trebuie sa smucesti ca sa faci treaba...

In legatura cu boxele spate... ce dimensiune(Ibiza 2003) trebuie sa aiba, la ce sa ma astept si cu ce trebuie sa ma "inarmez"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai citit topicul asta in intregime?

Au scris multi despre dimensiunea boxelor din spate, adica 16,5 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am o Ibiza 1.2 All Inclusive (Fever) din februarie anul trecut. De curand a inceput sa faca niste probleme la boxe. Nu se mai aud basii, sau incep sa se auda atunci cand ajung sa dau volumul destul de tare. Apoi cand dau mai incet, iar nu se mai aud. Casetofonul este Sony, a venit montat de catre PBA, boxele habar n-am ce e cu ele (marca sau putere). Mi-a mai facut problema asta inainte de Craciun, dar dupa jumatate de zi si-au revenit. Acum nu se mai aud deloc.

Ati mai avut aceasta problema? Service-ul tine de PBA sau de Sony?

Multumesc,

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu asta, cu difuzorul de medii si joase din partea stanga, nu se mai auzea deloc. Dupa ce s-a incalzit masina si-a dat drumul. E posibil sa fi intrat apa pe undeva si sa fi inghetat. Daca nu mai merge deloc da fata de usa jos si uite-te pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e in garantie si nu as vrea sa pierd garantia din cauza ca am scos panoul. La inghetat m-am gandit si eu, dar de cateva zile tot inghetate sunt.

Modificat de mishoolica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca pierzi nici o garantie ca ai dat fata de usa jos. Multi dintre noi au facut-o, si nu si-a dat nimeni seama, atata vreme cat n-am stricat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept un raspuns din partea PBA sa stiu daca trebuie sa ma duc la ei pentru boxe sau la Sony. Caz in care imi trebuie o hartie de la PBA care sa specifice ca , casetofonul a venit montat de catre ei cand am luat eu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am fost, au dat jos casetofonul, panourile de la usi, au verificat cablaj, boxe ... nimic. Totul era ok. Daca mai apare ma duc la Sony cu casetofonul. Oricum, intr-o ora a fost gata, foarte promti la PBA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

a montat cineva la alto boxe pe spate la ibiza...cat e manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost azi la alto si manopera e in intre 250 si 400 ron, in fuctie de fiecare cum are norocul sa aiba trase firele. am inteles ca nu toate ibizele au firele trase pana la stalp:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat de curand niste boxe pentru usile din spate la o ibiza 2006. am sunat la service-ul de unde am luat masina pentru a intreba cat e manopera. cei de acolo mi-au spus ca nu pot faca asa ceva, pentru ca nu sunt boxe originale seat si ei nu monteaza; si ca usile inauntru nu sunt perfect rotunde deci ar trebui sa decupeze. din cate am vazut pe forum au fost cativa in situatia mea si au montat pe la div service-uri fara nici un fel de probleme. ceea ce vreau sa stiu e ce se intampla daca montez eu, cum ramane cu garantia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le montezi singur, e posibil sa pierzi garantia la partea electrica.

Daca montezi doar boxe, ai firele deja trase si nu prea ai ce sa strici.

Eu le-am montat pe ale mele acum un an, si nu am avut nicio problema cu ele.

Boxe iti trebuie rotunde, cu diametrul de 16.5.

Eu am montat de 16, si a trebuit sa fac o mica adaptare acolo, ca erau cam mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@boggy20031983

Nu se pun difuzoarele direct pe usa.Pe usa se pun niste inele de distantare ca sa nu loveasca geamul in magnet si pe inele se pun difuzoarele.

Garantia masinii nu are de ce sa fie afectata fiindca nu ai intervenit cu modificari.

Daca esti din Bucuresti incerca la Metrotehnica sau Alto Syncro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat de 17, din cate am citit incap. m-a ofticat tupeul prin care te obliga sa cumperi de la ei totul, dupa ce ca dai o gramada de bani pe masina, iti baga pe gat tot felul de prostii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumparat bine.Asta e dimensiunea corecta.

Difuzoarele se pot monta la orice centru care face accesorizare car audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e adevarat ca trebuie decupat plasticul ala de care se prin prin interior?, inca nu am dat jos fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tin eu bine minte, nu.

Se da fata de usa jos, se prind de usa inelele distantoare iar pe inele se prind difuzoarele.

Fata de usa are oricum decupaj tehnologic din fabrica.

Singura chestie e o folie lipita pe usa (pe tabla) si care acopera gaura in care vine difuzorul.

In poza e o usa de Octavia II dar e acelasi lucru si la Ibiza.

post-10777-1207822631_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde pot cumpara acele distantiere de plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In reteaua de service-uri VW, insa sunt cam 85 RON fara TVA perechea.

Gasesti pe la 50 de RON la toate firmele mari care fac instalari de electronice pe masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Cum s-ar auzi cu boxele stock pe fata (si am rog, tweterele de pe fata) cu un subwoofer de 150W? Banuiesc ca in fata ar fi ok, dar in spate? S-ar intelege ceva din melodie? Are cineva configuratia asta?

Merci mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!