Jump to content

Boxe Ibiza Mk4


alexica
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am fost la Maris pe B-dul Timisoara sa-mi instaleze o pereche de difuzoare pe spate (cu acordul celor de la Metrotehnica, au zis ca nu pierd garantia daca le montez la ei). Problema este ca tipul de acolo mi-a spus de la inceput ca masina nu vine preechipata pentru difuzoare pe spate, dar l-am pus sa desfaca usa din spate si stalpul si mi-a aratat ca nu exista nici un fel de cablu adus acolo (nu am vrut sa ii pun sa traga fire din bord pana nu ma lamuresc 100% daca sunt sau nu fire deja trase si poate nu ne pricepem amandoi). Intrebarea mea este oare nu am vazut noi ce trebuie sau Ibiza din 2007 chiar nu are deloc fire aduse pentru dif. spate?

PS: am schimbat cd-ul Sony cu care a venit masina(CDX-A250), cu un Alpine CDE-9871 RR; pot spune ca acesta se aude muult mai bine, pe boxele originale ale masinii.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Numai bine,

Bogdan

Firele sunt trase pana in stalpul dintre usi. Daca deschizi usa la maxim si scoti burduful ala care protejeaza firele, ai sa vezi o mufa cu 4 pini, din care doar unul e ocupat. (pinul 4). Pe pinii 2 si 3 sunt legate firele ce vin de la casetofon. Nu ai sa vezi fire trase pana in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele sunt trase pana in stalpul dintre usi. Daca deschizi usa la maxim si scoti burduful ala care protejeaza firele, ai sa vezi o mufa cu 4 pini, din care doar unul e ocupat. (pinul 4). Pe pinii 2 si 3 sunt legate firele ce vin de la casetofon. Nu ai sa vezi fire trase pana in usa.

Mersi mult! M-am lamurit acum. Intr-adevar, omul de la Metrotehnica mi-a zis ca sunt in stalp, dar nu m-am gandit sa verific in burduful ala. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b7gdan

Asa este.

Firele pleaca din cupla Iso din spatele CD-ului ,dar se opresc in stalpi in cupla de sub burduful care trece din stalp in usa.

Poti verifici scotand cd-ul ,in cupla de difuzoare trebuie sa ai 8 fire,cele ptr. spate sunt in mijlocul cuplei.

Sa stii ca e ceva chin pana faci legaturile ca nu prea ai loc dar mai ales pana pui la loc burduful pe cupla te cam julesti pe maini.

Se dau jos plasticele ornament de pe stalp/centuri si ai ajuns la fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am desfacut decat burduful si acea cupla, pentru a face legatura in stalp. La capatul firelor ce venea de la boxe am pus niste papuci de la o sursa de calculator. Am fixat papucii in cupla... apoi am fixat la loc cupla in stalp. Intradevar, e destul de incomod de lucrat acolo, pentru ca nu ai spatiu la usa. Dar cu putina rabdare, se rezolva :D

Operatiunea am facut-o undeva prin martie sau aprilie. Nu am avut nici cea mai mica problema pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

a auzit cineva Rockford Fosgate pe undeva??!am niste JBL fata spate si nu prea ma mai incanta.unitul Alpine merita mai mult.mi-ar placea ceva de genul

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...ckford_Fosgate/,

model: P163C fata (16.5 cm) si P1694C spate (6x9")

am citit multe review-uri pozitive depspre aceasta marca, dar nu am auzit niciodata ceva montat pe masina?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietzi , treaba e cam asa : in primul rand pt ca era o discutie undeva mai devreme, puterea nominala a boxelor trebuie sa fie un pic mai mare decat ceea ce poate scoate amplificatorul/CD-ul/DVD-ul .

Firele sunt aduse pana in burduful usii. Gaura dracu stie de cat dar ce e clar e ca nu intra difuzoare de 16,5 !! adica nu le puteti monta bine, decat cu inele adaptoare sau din MDF cum spunea cineva mai devreme !!

Boxele originale cu care vine echipata masina .... hmmm ... mie mi se par niste prostioare dupa aspect, dar si dupa cum se aud ... a, da si sunt prinse cu nituri ca sa vedeti panarame.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum trebuie sa le pui cu inele adaptoare, asa cum sunt si pe fata, de fapt sunt distantiere, ca sa nu loveasca geamul in difuzor.

Boxele originale cu care a venit masina nu sunt mai bune sau mai proaste decat la VW sau Skoda... sunt Philips de 25 w RMS. Normal, sunt sub ce poate scoate cd-playerul, dar nici ala nu e cine stie ce... Eu am renuntat la a mai investi pe partea de audio in masina pentru ca o s-o vand.

Dar cred ca se poate obtine ceva decent cu un sistem pe componente si un cd-player mai rasarit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva codul pentru inelele alea adaptoare/distantiere ?! Si la ce pret se gasesc si unde ?

Pai si ce vrei sa iti iei CristiN ?

Modificat de Blu3Sky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inele adaptoare nu gasesti originale... gasesti la cei care monteaza boxe.

Off-topic: 99% voi lua Leon alb 1,8 tfsi stylance cu ceva optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva codul pentru inelele alea adaptoare/distantiere ?! Si la ce pret se gasesc si unde ?

Pai si ce vrei sa iti iei CristiN ?

Eu mi le-am instalat la Maris (bd Timisoara), au intrat adaptoare de Passat parca, pt 16,5.stai langa masina cand iti scoate boxa veche.

firele de la geamuri trec pe langa boxa originala.au fost aprox 50 RON.pe spate le-am montat pe "tablie", gaurita tras fire din stalpi pana in spate.

te ajut, daca vrei!eu am pe fata diametru 16.5 cu adancime 61mm, inelul adaptor are aproximativ 5mm adancime, poti sa pui ceva mai mare de 61 mm.

ps:....a ascultat cineva Rockford Fosgate???? (revenind)

Modificat de alexroy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am ascultat si se aud foarte bine,Rockford Fosgate fiind un brand deloc ieftin.

Daca te intereseaza atat de mult difuzoarele,am un amic ,care lucreaza la importator si care are o masina demo echipata cu Rockford Fostgate. Da-mi un PM si te pun in legatura cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mi le-a pus si mie (Ground Zero )... prin gaurirea tablei ... asta la dealerul Seat din Constanta, Dona ... ce spuneti de asta ?! Ufff ... ma doare si acum inima cand ma gandesc la montaj ... Mare dezamagire ... dupa ce initial au spus ca ma costa 60 RON, la final m-au taxat cu 80 RON, cred ca trebuie sa desfac usile sa refac treaba ca lumea ... difuzoarele prinse in tabla usii fara nici un inel ... :lol:

DE ACEEA VROIAM CODURILE, ca sa le cumpar si sa mi le pun EU !!

Apropo, usile nu au insonorizant in ele cred ca trebuie sa imi iau ceva sa bag in ele.

... eu mi-am luat un kit de izolant fonic pt difuri Dynamat Xtreme... 45 RON ... nu l-am mai pus , daca vrea careva din CT sa cumpere sa dea PM .

Ideea e ca se pun ataaaat de usooor ... nu mi-a venit sa cred ... de acuma intai incerc eu si daca nu merge ma duc la altii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Baietzi , treaba e cam asa : in primul rand pt ca era o discutie undeva mai devreme, puterea nominala a boxelor trebuie sa fie un pic mai mare decat ceea ce poate scoate amplificatorul/CD-ul/DVD-ul .

ce te bazezi cand zici asta??? uite eu zic ca tr sa fie de 1,5 ori minim mai mare amplificatorul/CD-ul/DVD-ul decat boxele. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu siguranta, daca vrei sa arzi difuzoarele. Totusi este la mintea cocosului ca trebuie invers: difuzoarele mai puternice decat scoate statia. Hai sa facem o analogie. Ai o plasa care poate tine numai 5 kg, altfel se rupe. Tu ce recomanzi, sa pui mai mult sau mai putin in plasa respectiva? Uite cam asa stau lucrurile si cu boxele

Modificat de akysas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa facem prin analogie cum zici tu tu ai un buton care merge de la 0% la 100% de ce tr sa il duci la 100% atunci cand tu stii ca vei avea distorsiuni de peste 10% asa cel mai bine iei un amp care poate mai mult il folosesti in plaja unde el are distorsiuni de maxim 1% si totul va fi frumos si va suna a muzica ce zici? in audio rezerva de putere este intodeauna binevenita si sa stii tu de la mine ca un dif de 50W se poate arde si daca dai cu 25 de W in el in anumite conditii insa poate tine si 70W in anumite conditii. ce zici esti de acord cu mine???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat ce zice victor... conteaza mai mult calitatea semnalului decat puterea care intra intr-un difuzor, si asta se obtine doar utilizand un hu si un amplificator de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar totusi, de la ce putere vorbim? Ca din cand in cand mai vreau si eu sa dau muzica mai tare, nu pot sa tin volumul numai la 20-25% din capacitate.

Pana la urma stiti cum e, daca vrei sa ai calitate si putere trebuie sa investesti ceva bani in echipamente de calitate, iar eu nu-s chiar atat de impatimit si nici n-am o ureche atat de fina incat sa sesizez duritatea, blandetea samd a sunetului.

Citeam intr-o revista la un moment dat cum isi crease un tip niste boxe folosind lampile de la televizoare mai vechi, etc. Nu cred sa ajung vreodata la asemenea nivel. Nu ma pasioneaza atat de tare.

Bine, nu sunt nici precum acele persoane pe care toti le cunoastem de la semafoare, in dacii galbene sau poate in niste bmw-uri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca spui ca nu esti genul celor cu dacii poti merge cu succes pe formula mea pt ca vei fi in stare sa te opresti cand trebuie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Am tot vazut ca se discuta de boxe pentru Ibiza dar nimeni nu spune exact cam ce boxe ar fi recomandate. Numai CristiN am vazut ca recomanda la un moment dat niste DLS-uri si georges parca dorea sa faca un top cu boxe insa nimic nu s-a materializat. As dori si eu niste recomandari, pareri, opinii pentru boxe Ibiza va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am citit tot forumul. Interesant ca nu vorbea nimeni de aceste boxe: http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...me/Classic_216/

Si io acuma vreau sa pun ceva zgomot in usa din spate si pina la urma pe astea leam comandat. O sa vedem cum o sa suna. Io zic ca ii cea mai buna alegere pret/calitate/putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat boxele :huh: Se aud destul de bine. basii is mult mai accentuati si inaltele se aud frumos. Dar totusi asa cred ca nu-i destul de tare ampliful incorporat in sony pentru sa scoata maximul din ele. As vrea sa pun un amplificator cu 4 cai sa leg toate boxele pe el, de genu: http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoa.../Tribal_X_FOUR/

Problema ii ca nu stiu unde sa-l pun, nu iam gasit nici un loc :D Aveti ceva idei sfaturi unde as putea pune.?!?!

Si mai o intrebare: Xplodu are iesire de semnal numa pentru basi sau se pote lega pe el si amplifu ala de mai sus.

Ms mult pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde le-ai montat ? La un service autorizat sau chiar la baietii de la be-loud ? :huh: Daca nu le-ai montat la service, nu e panica la garantia pentru partea electrica a masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Clodius: Tipu ala probabil isi facuse un preamp cu lampi sau un amplif ca boxe nu prea ai cum sa faci cu lampi.

Tot ce gasiti in HU la preturi pana in 8 milioane sunt circuite integrate care au distorsiuni si nu prea au dinamica. Vreti calitate folositi amplificatoare separate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma pricep la electronica. Si am zis ca le montez eu boxele cu varumio. Macar stiu ca am facut un lucru bun, nu ca aia de la service care abea asteapta sa termine cu manopera si sa ceara banii :P Deci nu cred ca daca te bagi in partea de sonorizare a masinii pierzi garantia pe toata partea electrica, cum ar fi de la motor sau faruri sau ABS. Pentruca nu au nici o legatura. Am pierdut garantia pe partea de sonorizare care nu ma deranjeaza ca in viitor mai vreau sa pun un sub si mai citeva modificari pentru a cistiga ceva calitate. Cum ar fi un amplif separat pentru boxele din usi (daca ii gasesc un loc :P )

Daca aveti nelamuriri in legatura cum sa montati boxele in usa din spate astept intrebari :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Locul pentru amplificator este pe spatarul banchetei spate.

Eu acolo l-am pus si e foarte bine.Nu ocupa loc in porbagaj.

L-am pus pe verticala cu bornele de alimentare in jos si cele de boxe in sus.

Este prins cu holzsuruburi prin mocheta de pe spatar de tabla acesteia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!