Jump to content

Problema (electrica) ciudata Skoda Octavia 2


peteru
 Share

Postare recomandată

Cine mah..Cristi...?? :wub:

Ca doar acu 2 zile mi-a curatat ventilatorul de praf & stuff...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tati Sorin se numea....in fine poluam topicul aici , eu de cand e skoda pe aici cristi asta nu e electrician sau ceva de genul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:cool:

Cu unul din consilieri de service...

Iar despre electrician...stiu ca e acelasi de vreun an si ceva...poate ii confundam..

Oricum..consilierii trebuie sa stie de actiuni...cred! :rolleyes:

Ca sa vada dace exista update de soft trebuie sa te duci cu masina acolo si sa dea o cautare on-line.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce instrument se face update? Presupun ca nu merge cu interfata vag-com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge cu vag com , merge doar cu testerul dedicat cu vas...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Reinvii un pic topicul acesta cu o problema ciudata la geamuri.

Ieri am vrut sa cobor geamul din partea stanga si surpriza de pomana apasam pe buton caci nu se intampla nimic. Am renuntat caci ma grabeam si am plecat mai departe ( celalte geamuri mergeau normal). Seara cand am vrut sa plec in alta parte geamul din stanga functiona normal dar surpriza se mutase la cel din dreapta (nu vroia sa coboare actionat de la sofer), de pe usa pasagerului din dreapta functiona normal ( sau daca tineam apasate butoanele de pe cheie ). Azi dimineata enervat de problema am dat usor cu pumnul in manerul usii din stanga si pe urma au inceput sa functioneze ambele geamuri normal. Daca il mai zgaltai nitel iar nu mai merg.

Cei care au demontat fata de usa din stanga fata pot sa imi spuna daca geamurile au mufe separate? caci ma gandesc ca seamana a contact imperfect , nu cred sa fie din cauza butoanelor.

Poate sa fie cumva din cauza bateriei care este cam slaba sa nu mai interpreteze corect comenzile?

Va astept cu sfaturi, de umezeala la butoane nu poate sa fie vorba masina sta mai mult in garaj si nu m-a plouat de mai bine de o luna, nici spalata nu a fost in ultima vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt mufe diferite, are una singura si atata.Unde se intampla sa fie probleme este pe placa, si chiar daca nu crezi de la umezeala si mizerie se intampla totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este o singura mufa pentru toate 4 geamurile atunci nu cred ca este de la ea, o sa suflu mai intai cu aer comprimat pe acolo si daca tot va mai face voi desface sa ma uit la placuta cu butoane, eventual sa ii dau cu un spray de curatat circuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa acea placuta ci curata cu spirt sau ecav de contacte pentru ca ai sa ramai uimit de ce o sa gasesti in ea, nu e greu si nu ai ce strica.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru moment am suflat cu un pic de aer comprimat butoanele si nu a mai facut nici o problema. Daca mai face o atac fara probleme. Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salutare! Am si eu o mica problema electrica la octavia 2 si anume cand apas frana se aprinde si un bec de poziție pe partea stanga jos. Asta cu farurile stinse,cand sunt aprinse Pozițiile nu mai apare problema sau cand e aprinsa ceata pe spate,la fel e normal. Problema se apare doar cand calc frana si Pozițiile sunt stinse. Atasez si o fotografie,ca sa va dați seama despre ce e vorba. Ce ar putea fii? Multumesc!

image.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat de curind vreun bec pe partea aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa placuta cu becuri si curata bine circuitele de pe ea cu spray de contacte. Posibil sa fi oxidat ceva pe acolo si sa faca atingere circuitele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

In seara asta s-a intamplat ceva foarte dubios. Am in bord 11 notificari de lumini arse si aparent sunt corecte. Adica nu imi merg asa:

Proiector dreapta, 

Faza scurta dreapta,

Faza lunga dreapta,

Semnal dreapta,

Lumini numar spate,

Stop spate stanga,

Ceata spate.

 

A mai patit cineva?

37307328_1934946156573216_4365249960443117568_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o sig de 30A topita in ebox, este cea inspre habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Vad ca stii despre ce este vorba. Ai putea sa ma ajuti cu numarul acesteia?

589c47f05f475_fuseo2.jpg.0523bfd0f3edc538f2c7b444331391f3.jpg

 

Banuiesc ca este numarul 30. Fiind singura de 30 (verde)

Modificat de razvro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Ebox este cutia de sigurante de langa baterie, din compartimentul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy  Imi spui si mie o părere sau eventuala rezolvare la problema mea,te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai in raspuns mai sus, ai facut ceea ce scria acolo ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 7/18/2018 at 9:34 AM, KimDiesel said:

Desfa placuta cu becuri si curata bine circuitele de pe ea cu spray de contacte. Posibil sa fi oxidat ceva pe acolo si sa faca atingere circuitele.

Tocmai acum am reusit sa imi fac timp...  Merge si cu WD-40? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se foloseste wd40 la partea electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Postez aici ca sa nu mai deschid alt topic.

Ieri a dus sotia masina la spalat, iar dupa ce a plecat de acolo a constatat ca masina se incuie si se descuie incontinuu, in mers.

Azi am luat eu masina sa vad despre ce e vorba, si am constatat urmatoarele:

- masina se incuie si se descuie singura, practic dupa ce plec de pe loc se incuie normal la 15-20 la ora si imediat dupa se descuie iar, uneori se incuie-descuie rapid, alteori ramane incuiata mai mult timp
- geamul usii stanga spate nu se deschide nici de pe usa soferului, nici de la butonul de pe usa respectiva
- aceeasi usa nu se incuie deloc si nu apare pe maxidot cand o deschizi
- becurile de lumini din bord se sting uneori si se aprind iar (inclusiv becul pentru bec ars - am niste becuri duse si in mod normal e aprins)
- cand am ajuns la birou si am incercat sa o incui din cheie, nu a mai mers. Am incuiat-o cu cheia, usa stanga spate ramanand in continuare deschisa

In mod sigur a intrat apa pe undeva, dar nu stiu ce sa desfac sa verific.
Daca ar fi switch-ul de la usa stanga spate, ar putea avea legatura cu inchiderea centralizata din cheie si faptul ca imi clipesc becurile in bord?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil ceva scurt-circuit la firele din flexorul uneia din usi, trebuie o scanare si pe urma munca de investigatie

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!