Jump to content

Montare proiectoare ceata (suplimentare) pe Golf IV TDI


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

Sunt pe aproape de subiect, a montat cineva LED-uri pe bara fata ? Ma tenta un kit ca cel de aici http://www.philips-shop.ro/2177.r.html rubrica LED Daytime lights. Am vazut si unele pe banda adeziva dar nu imi inspira incredere ca rezistenta la intemperii

Modificat de raduci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    27

  • Al Bundy

    22

  • chid

    17

  • hremus

    17

si eu sunt innebunit dupa proiectoarele in bara, nu pentru a le folosi tot timpul in trafic. conduc mult pe drumuri de tara si chiar as avea nevoie de proiectoare. insa am cam renuntat la idee citind acest topic. si am gasit o varianta zic eu mult mai buna atat pentru mine cat si pentru masina. iar la buget este cam la fel ca proiectoarele din bara.

link

proiectoare-cu-leduri-de-096aa1d281208adea-0-0-0-0-0.jpg

link 2

angel-eyes-vw-bora-fc1bf9eb84f82407e-0-0-0-0-0.jpg

ce sfaturi imi puteti da? merita aceste faruri. as avea avantajul ca as putea monta si xenon pe faza scurta. acum am farurile din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima varinata e cu led-uri , in afara de aspect nu te ajuta cu nimic , mai ales pe ploaie. La cea de a doua, depinde de producator, si de materialele folosite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna seara la toti :D.Vreau sa imi fac si eu intalatia pentru proiectoarele din far dar sunt in lipsa de idei .EU as vrea sa merg pe instalatia OEM deoarece nu vreau sa atarne fire pe sub capota.Are cineva vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai. nu are ce fire sa iti atarne pe sub capota. Ai un fir de dus, din blocul de lumini, pana in fata. Bagi un pin in plus, in mufa blocului de lumini si gata treaba.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti trebuie.... eventual ne auzim la telefon sa iti zic cum sa faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am proiectoare in faruri si am pus acuma si in bara si cele din bara sunt legate pe cele din faruri,pana acuma nu am avut probleme cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, e un topic interesant pe care l-am citit de multe ori cu multa atentie sa inteleg cum sta treaba cu intercoolerul. Eu am un Golf 4 TDI si am pus proiectoare ceata la fel ca si in poza de mai sus cu golful argintiu. E adevarat ca se aflla in partea stanga (sau dreapta din interiprul masinii) intercoolerul, care are un rol de racire a uleilui din turbina. Am luat proiectoarele le-am montat dar am decupat partea de langa proiector pentru a intra aerul indeajuns la piesa mult disputata, masina merge perfect am facut 3000 km cu ea asa si totul e ok. Nu vad care ar fi problema, ajunge indeajuns aer pentru racire. atat din josul masinii cat si pe langa proiector!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer va spun ca proiectoarele alea din bara cu leduri pe lungime sau pe rotund sunt tiganisme !

Eu am cumparat masina cu leduri pe lungime in stanga si in dreapta... jos in bara. La inceput mi-a placut, dar dupa o saptamana le-am dat jos. Sunt penale, mai ales ca fac o lumina mai alba decat farurile normale, arata masina ca a unui cocalar :) Imi mai si zicea ala ca domne cati bani am dat si pe astea... :))

Eu zic sa lasati voi masina asa cum a facut-o fabrica si sa nu va mai complicati cu leduri si alte luminite. Automat sunt neomologate si te mai si opreste "nenea agentu" lasandu-te fara certificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu generalizam.... eu zic ca cele originale de S6 sunt frumoase, doar ca nu toata lumea da 200 de euro, pe ele....

post-30007-0-38692500-1327426862_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus si eu DRL - home made - ca sa zic asa. Chiar sunt curios sa aud parerile voastre... Poze mai jos

post-12717-0-12745100-1327430241_thumb.j

post-12717-0-60982200-1327430340_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RoDiesel din astea aveam si eu pe masina. Sincer mie nu-mi mai plac. Dupa ce ca ii strica si aspectul masinii, nu te ajuta cu nimic lumina acelor leduri. Culoarea masinii mele este tot deschisa ca a ta (gri metalizat), dar sa nu le mai vad. Nu vreau sa supar pe nimeni, credeti-ma este doar parerea mea.

Le aveam si legate pe pozitii. Cand aprindeam pozitiile se aprindeau si astea... :))

De exemplu alea de sus de pe Audi, sunt mai mari, dau alta tenta masinii. Alea si mie imi plac, dar nu te lipesti de ele la pret :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu suspin dupa ele.... sunt belea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si mie imi plac cele de Audi ... dar sunt mult prea scumpe. Chiar vazusem la un moment dat pe cineva care intreba vanzatorul (pe un site de vanzari on-line) daca nu cumva pretul este gresit, pentru ca nu se poate sa coste 150 euro perechea. Credea ca 15,0 euro este pretul bun (o simpla greseala de "virgula"). Si tind sa ii dau dreptate. La 15 euro era un pret normal/mic chiar. La 150 este jaf la drumul mare .. dar cumpara cine doreste ... pana la urma.

Cat despre ale mele .. mi-ar fi placut sa fie normal white si nu cool white. Dar nu am gasit asa ceva. Pana una alta sunt acolo. Daca le tin aprinse sau nu mai ramane de discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dar la Golf 4 care nu a venit din fabrica cu proiectoare de ceata in far, se pot monta (in far) in locurile respective?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta...daca ai faruri Hella.La Valeo nu prea se desface sticla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie desfacuta sticla, se decupeaza si se monteaza prin spate, asta daca e la fel ca la octavia 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la farurile valeo care nu au proiectoare pt ceata au un capac (ornament) prin in 3 suruburi, se desface si se monteaza proiectorul..

la farurile tyc e la fel.

deci nu tb decupat, taiat ceva.

In cazul celor hella nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am studiat putin farurile mele. Sunt Valeo si au in locul proiectoarelor, ornamente de plastic prinse in suruburi dar nu am vazut fire disponibile cu mufe care sa poata fi folosite. Stie cineva cum se pot identifica firele si /sau contactele?

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

postez si eu poze cu proiectoarele mele aftermarket.

eu zic ca arata destul de bine. oricum vreau sa-m pun si in faruri proiectoare .

voi ce parere aveti ?

DSCN0020.jpg

DSCN0021.jpg

DSCN0027.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine ;) Cum ai tras firele, direct de la baterie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine ;) Cum ai tras firele, direct de la baterie?

nu , firele le`am tras de la faruri. masina a iesit initial din fabrica cu proiectoare de ceata in faruri , dar nu stiu din ce motiv farurile au fost schimbate , dar instalatia a ramas aceeasi.aveam si blocul de lumini din masina cu 2 pozitii pt lampile de ceata (fata+spate) .

deci a trebuit doar identificate firele corespunzatoare pt proiectoare , le-am legat la cele de jos si gata ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine ;) Cum ai tras firele, direct de la baterie?

nu , firele le`am tras de la faruri. masina a iesit initial din fabrica cu proiectoare de ceata in faruri , dar nu stiu din ce motiv farurile au fost schimbate , dar instalatia a ramas aceeasi.aveam si blocul de lumini din masina cu 2 pozitii pt lampile de ceata (fata+spate) .

deci a trebuit doar identificate firele corespunzatoare pt proiectoare , le-am legat la cele de jos si gata ..

Hm. E interesant ce spui tu. S-ar putea sa fie si la mine la fel deoarece blocul de lumini din masina cu doua pozitii si eu il am, la fel si ornamentele instalate in locul proiectoarelor din far. Problema e ca eu nu stiu cum sa identific firele (daca intr-adevar exista) si nici cum sa "le trag" si eu :) N-ai cumva niste poze sau niste sfaturi despre cum ar trebui sa caut? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!