Jump to content

Montare proiectoare ceata (suplimentare) pe Golf IV TDI


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

............

Poti sa maresti fluxul de aer prin schimbatorul de caldura adaugand o sita (de protectie) in pasajul rotii (in care decupezi o gaura) in spatele intercoolerului. Asa poti sa "compensezi" obstructionarea fluului principal de aer datorat montarii proiectoarelor.

Puteti folosi cu incredere sita din aripa interioara de la Audi S4 (serie) - 18eur.

La Passat merge sigur, pt Golf trebuie sa verificati.

Vezi aici: http://www.passat3b.com/tips/30.html

cod piesa

- intercooler stanga - 8D0 821 171 G

- intercooler dreapta - 8D0 821 172 G

posibil ca si S3 sa aibe sita asta, nu stiu

:ok:

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    27

  • Al Bundy

    22

  • chid

    17

  • hremus

    17

  • Administrator

BogMW, merrge si la golf. Am vazut si eu la un 1.8T facut asa. NU stiu daca la diesel e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogMW, merrge si la golf. Am vazut si eu la un 1.8T facut asa. NU stiu daca la diesel e cazul.

de ce crezi ca nu e cazul?? crezi ca are suficient aer si fara asta??

am inteles ca de la VW nu esista proiectoare de ceatza de montat in bara, de nici un fel pt nici un fel de Golf ( mi-a zis tipul din service, ca ei pe calc nu au deloc asa ceva....) deci toate sunt facute de altii...

in concluzie: se pot pune proiectoare de ceatza in bara kiar daca pe ele scrie ( not for TDI ) ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

domnule Chid am mai discutat.

La TDI nu se pune proiector pentru ca blochezi intercooler-ul.

Sunt unele modele de spoilere care include si proiectoare. Alea sunt cu siguranta bune.

Eu zic sa ramai la lumini de ceata in far sau eventual cu Xenon (daca ai).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ai dreptate. POTI sa vezi, crezi ca ala care a vandut proiectoarele l-a interesat ce motor are omul ?

daca i-a facut vanzare a putut sa nu-i spuna ca e pentru motoare fara turbo (intercooler) si l-a lasat sa monteze. NU se simte probabil diferenta asa ca omu e multumit, iar vanzatorul si-a dat marfa.

= Esti in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate. POTI sa vezi, crezi ca ala care a vandut proiectoarele l-a interesat ce motor are omul ?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://rs4-380.tripod.com/finished.html

arata misto, pacat ca nu a pus pozele de aproape si in timpul zilei, sa vad cum a facut..... dar e misto pagina pusa de voinea! Thx!!!

tipul are un TDI!! dar trebuie sa ma uit mai atent ce a tot decupat el pe acolo... acum ma uit pe poze..;-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

uite un spoiler fata care merge la TDI sigur si include proiectoare.

ce parere aveti ?

pic_34.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite un spoiler fata care merge la TDI sigur si include proiectoare.

ce parere aveti ?

mama ce culoare are!!!!!!!!

din pacate nu prea se vede bine in poza......

am vazut spoiler care merge pe tdi si are si proiectoare.. dar deocamdata nu vreau sa schimb cu totul.......!!!!

astept niste OZ Hydra cat de curand!!!!!!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

uite ca se poate!!!!! acum si pe TDI!!!

nou produs hella! nu sunt proiectoare de ceatza, sunt daytime running lights, dar sunt puse acolo unde ziceam si io ca se poate, fara sa blocheze intercoolerul! ( pe interior) !

http://www.hella.com/produktion/HellaPorta...ahr/tagfahr.jsp

nu am gasit varianta in engleza, dar am vazut catalogul Hella 2003! e interesant ca e si un releu care o tine aprinsa tot timpul ( day time) deci poate o gasim si mai ieftina, doar suportul de plastic si farurile...

ura!

am uitat sa precizez: pretul la Ausgburg este de 136 euro!

am gasit si varianta in engleza:

http://www.hella.com/produktion/HellaPorta...ight/Golf_4.jsp

imi place cum scrie:

Daytime running light set for Golf IV from year of constr. 10/98. Fits all models.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De azi am Hella Daytime Running Lights....

link-ul il vedeti in post-ul anterior....

poze cu el in curand...

ideea e ca merge pe TDI!!!!!! lasa loc pt intercooler!

sunt super faine!

Vine un kit complet, cu adaptoare pt locas, cu faruri cu bec, cu relee, siguranta, cabluri izolate de lungime esacta, cu carte in care iti spune ca la prosti cum sa faci!!!!

mistooo.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

am si eu o intrebare,a vazut cineva bora cu proiectoare in spoiler jos?adik exista partile alea de plastic cu grile si proiector ptr bora?ma gandeam sa pun de alea si la bora mea da nu am vazut pan acuma la nici o masina decat la golf si passat:D

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut eu asa ceva pe mai multe Bora dar in Istambul. m-am interesat chiar de un pret (tot in Istambul) si era 220$ cu tot cu grila de plastic. mentionez ca erau fcute de Hella.

intra si tu pe site-ul producatorului, adica Hella si vei intelege ca VW nu recomanda montarea de proiectoare in bara la Bora.

si pe mine ma interesa insa am renuntat partial la idee. de ce zic partial, pentru ca la Bora se pot pune faruri care au proiectoare de ceata integrate si este mult mai bine asa din multe motive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu o sa imi iau tot de la hella sunt in jur de 200 EUR. Apropo de cele de pe ebay nu merita banii te faci de ras cu ele.:unsure:

Modificat de TIR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TIR ceea ce vezi in linkul ala tot de HELLA sunt facute.. si nu te faci de ras cu ele.. din cate tin minte ai vrut sa comanzi :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da da... am obs ca sunt foarte prost facute dupa farurile care le-am primit de la tine si de aia... Am vazut cum arata hella originale si cum sunt alea din poze asa ca te rog frumos... Stii omu se arde odata. :wacko:

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile comandate nu erau hella :wacko: si nu imi aduc aminte sa te fi plans de ele.. da chiar.. de ce erau prost facute ?

Modificat de codatel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

ma intereseaza foarte mult o asemenea modificare la Bora mea. De dragul (si necesitatea) proiectoarelor de ceata mi-am schimbat si farurile. Dar ma inebuneste sa am proiectoare si in bara. Daca stiti vreun producator, model, link .. indrumati-ma catre destinatia protrivita.

stiu ca Hella are un model de proiectoare in bara dar care nu se poate monta pe Bora TDI din cauza intercooler-ului. Asa ca sunt in cautarea altor solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ieri am vorbit la service-ul reprezentantei de aici de la mine,cu acelasi problema(se poate pune proiectoare de ceata la bora pe bara?)Raspunsul a fost pozitiv,sunt mai multe firme care comercializeaza proiectoare pentru bara,depinde cum stai cu banii... :banghead:

Eu zic sa iei legatura cu reprezentanta VW de la tine,si ei pot sa te ajute sigur...

Daca afli ceva sa pui pe topic.Bafta. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma intreb cand o sa dispara in Romania "moda" aceasta de a umbla cu proiectoarele de ceata aprinse, pentru care in alte tari civilizate iei o amenda de nu-ti mai arde sa le aprinzi decat cand este necesar.

I-mi cer scuze de OT dar nu m-am putut abtine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta proiectoare de ceata si in bara chiar si la TDI,am vazut pe E-bay ,era chiar specificat ca merg la VW GolfIV/Bora TDI,neafectand cu nimic la intercooler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlady_zch: perfect de acord cu tine. eu caut sa le pun din motive pur practice (am deplasari cu masina uneori prin zone .. "hartopoase") si un bec cat mai aproape de sosea ajuta mult. nu ma dau in vant dupa orbitu omului de pe contrasens

un OT: farurile de LOGAN mi se par cea mai mare scarba de bec care a ajuns sa circule pe sosele. sunt proiectate prost .. pe faza scurta iti scoti ochii daca nimeresti unu de pe contrasens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intereseaza foarte mult o asemenea modificare la Bora mea. De dragul (si necesitatea) proiectoarelor de ceata mi-am schimbat si farurile. Dar ma inebuneste sa am proiectoare si in bara. Daca stiti vreun producator, model, link .. indrumati-ma catre destinatia protrivita.

stiu ca Hella are un model de proiectoare in bara dar care nu se poate monta pe Bora TDI din cauza intercooler-ului. Asa ca sunt in cautarea altor solutii.

eu nu am tdi....ce proiectoare are Hella ? un link daca se poate plz :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!