Jump to content

Carkit Golf IV


Puiu
 Share

Postare recomandată

De cand am cumparat masina am observat urmatoarele :

1. are suport pentru suport de telefon (nici un cablu legat)

2. are loc pentru microfon (nu stiu daca are si microfon) in consola de lumini din plafon

3. la frana de mana, sub acea carcasa de plastic (in spatele butonului de la rezervor), exista o cutie rosie cu dimensiunile ~5cmx12cm rosie pe care scrie (daca-mi aduc bine aminte) "Car Communication". Ea este legata cu cabluri care merg undeva in bord, pe langa schimbator. Aceasta cutie nu exista la alte masini. Din pacate am uitat sa-i fac poze si sa-i iau PN cand am umblat acolo :)

4. la casetofon (Beta) exista mufa verde (in care intra 3 fire) care nu stiu ce rol are. Probabil si ea este tot ptr. car kit.

Intrebari :

Am sau nu am Car Kit (eu cred ca am) ?

Daca am, ce-mi mai trebuie pentru a-l putea folosi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Pompiliu

    14

  • Inginerul

    10

  • Puiu

    9

  • Bogdan_wrc

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aceeasi situatie si la mine. Microfonul este acolo sigur, cel putin la mine, si arata la fel. Masina vine preechipata pentru car-kit, am vazut in ETKA.

Adaptoare pentru diverse telefoane se gasesc pe eBay, dar eu am Nokia 6680 si inca nu am gasit adaptor :)

Daca ai telefon siemens C35 sau ceva de genul asta, iti dau eu adaptorul meu.

Cat despre cablu, e o mufa in spatele consolei unde se leaga respectivul adaptor.

Ceva de genul asta: http://cgi.ebay.de/Audi-VW-Cullmann-Handya...1QQcmdZViewItem

Modificat de sorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre cablu, e o mufa in spatele consolei unde se leaga respectivul adaptor.

Am scos casetofonul si nu am gasit nici o mufa. O fi in lateral undeva ? Ce plastice sa desfac sa dau de acea mufa ?

Daca ai telefon siemens C35 sau ceva de genul asta, iti dau eu adaptorul meu.

Am Nokia6310i ..... din pacate.

Modificat de puiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am bucurat tare mult ca cineva sa gindit sa lanseze aceasta tema, cred ca toate masinile luate din germania au tot felul de kit-uri de mobil, la mine se vede si microfonul, a lipit pe pozitia respectiva (cred ca depinde de anul de fabricatie al masinii) am si o antena lipita pe parbriz, si mai are o chestie ca o boxa mica, undeva pe la picioarele copilotului, dar n-am gasit pe nimeni care sa stie cum si unde trebuie verificat semnal, curent etc. de la proprietar stiu ca e pentru nokia seria 6 (el nu era foarte impresionat de celelalte numere ale seriei asa ca nu le-a mentionat), suportul pare a fi ok, eu am 6310i dar nici unul din seria 6 care a fost probat nu a dat semne de conectare cu suportul, in toate scenariile posibile de probra (fara/cu contact, cu cas, fara cas etc. are cineva vreun sfat ? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre cablu, e o mufa in spatele consolei unde se leaga respectivul adaptor.

Am gasit in sfarsit mufa

Acum caut adaptorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puiu,tu nu ai carkitt din fabrica,ce ai tu este pus dupa,de aceea si la casetofon firele pe care le ai (cele trei) din mufa verde sunt montate dupa ptr ca se vede izolatia in care intra cele trei fire care nu sunt de origine VW.Eu am numai 2 fire dar am kitt din fabrica unde suportul de telefon este in cotiera.Poti sa incerci pe la magazinele de telefonie GSM sau chiar la noi in piata poate gasesti un suport cu mufa care se potriveste la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare legata de Car-kit-uri: Am inteles de le un prieten ca nu ajunge sa schimbi interfata aceea in care pui telefonul. Trebuie sa schimbi si acea.. cutie care e de fapt car kitul. Stiti ceva de treaba asta?eu am de Nokia 6210 si as vrea sa pun de Siemens. Ce trebuie sa schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare legata de Car-kit-uri: Am inteles de le un prieten ca nu ajunge sa schimbi interfata aceea in care pui telefonul. Trebuie sa schimbi si acea.. cutie care e de fapt car kitul. Stiti ceva de treaba asta?eu am de Nokia 6210 si as vrea sa pun de Siemens. Ce trebuie sa schimb?

Sigur nu stiu nici eu, dar nu are sens sa schimbi si cutia aceea. Eu zic ca de aia e facuta acea mufa ca sa poata fi schimbat doar adaptorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Nokia6310i ..... din pacate.

Pai e foarte bine daca ai 6310i, se gasesc relativ usor si ieftin pe eBay adaptoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se vorbeste de car kituri, ce-mi recomandati pt o Bora avand in vedere ca n-am nici Nokia,ce sa caut mai intai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e foarte bine daca ai 6310i, se gasesc relativ usor si ieftin pe eBay adaptoare.

Am vazut, dar e mai greu cu comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

eu am luat masina, cu cabluri trase (chira la suport vine un cablu care merg in spatele consolei), microfon la becul din plafon, dar are suportul de telef agatat langa casetofon, dar peste el cred ca mai trebuie un prelungitor, sau un alt suport in care sa vina telefon. aveti ceva idee despre asta? unde gasesc suportul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A avut si tatal meu o problema asemanatoare. A vrut sa schimbe un car-kit de ericsson cu unul de nokia la un volvo. Si baietii de la reprezentanta i-au zis ca trebuie sa schimbe si cabluri si altele. Cica nu era de ajuns sa schimbe doar suportul. E vorba de tensiune sau asa ceva...ziceau ei si atunci trebuiau schimbate mai multe.

p.s. car-kitul de ericsson era venit din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de unde pot lua adaptorul pentru un nokia 7610?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a gasit cineva...undeva suport de telefon? si pt ce telef? la reprezentanta e vreo 3-4 mil. si parca nu as da atatia bani pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am demontat si eu consula de la frana de mana si am gasit acea uniutate,dar de mufa nici vorba, dar duopa ce am dat jos torpedoul am gasito si pe ea, e in poza si pare identica, cu cea din poza de mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar imi poate explica si mie cineva:

eu am un suport care e prins de bord, si are si o clema, ceva de genul ala. am cablu care vine la el din spatele bordului, prin dreapta. am microfon.

ce imi mai trebuie?

teoretic ar trebui ceva care sa vina direct pe el si in care sa intre telefonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca mai sus este o poza cu un adaptor, ala iti mai trebui, dar vezi ca difera functie de telefon

Am vazut, dar e mai greu cu comanda.

vorbezte cu codatzel aduce el produse de pe ebay

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar suportul ala cum are spatele? si am vazut ca ala are deja un cablu. la mine e deja un cablu tras care vine din spatele bordului in partea de jos a suportului.

hai ca incerc in uichend sa fac o poza sa vedeti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de mai sus sunt produse OEM (nici macar Cullmann-ul nu vinde asa ceva, doar VW). Tu ai pe masina un carkit Cullmann Variocom VC3 sau 4, care este un produs AFTERMARKET. Daca ai pe masina "talpa" in care se infig firele ce vin dinbord inseamna ca-ti mai trebuie doar adaptorul dedicat fiecarui tip de telefon, care nu are cablu.

Mai multe info pe www.cullmann.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cum ne dam seama daca e vc3 sau vc4, parca la vc4 se poate folosi telefonul ca navigatie pt smart phone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca VC3 nu are mufa de antena GPS, pe cand VC4 are sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai o mufa pt antena se gaseste pe acel conector, dar poate sa fie mufa de antena de semnal a telefonului, deci iar nu putem sa stimde care e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spatele bazei de la VC4 se afla o mufa de conectare cu interfata, o mufa pentru antena GSM si o mufa pentru antena GPS (vezi foto). Cred ca la VC3 mufa de GPS lipseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!