Jump to content

Cat consuma golful vostru?


dannutz
 Share

Postare recomandată

@Devastator Si eu sunt curios de consumul lui 1.4 TSI pentru ca inainte de a lua masina oscilam intre 2.0 TDI si 1.4 TSI 140 CP. La final am ales TDI-ul, dupa upgrade o sa ajunga sigur la 170 CP si cine stie, poate chiar la 200 CP daca schimb si injectoarele (+ frinele + discul de ambreiaj). Sanatos sa fiu si sa nu am accidente ...

La sf lunii am un drum in RO si voi face din nou calculul (nu am detector de radar si s-ar putea sa o fur). Pina la Szeged e autostrada si caut sa o tin la 180 Km/h. Data trecuta Bucuresti - Brno (Cehia) am scos un consum mediu de 6,7 pe BC cu AC activat :P (~ 1 ora mai mult stat pe loc din cauza unor reparatii la Deva si inca 1 ora pe centura la Budapesta din cauza unui accident) - 160 - 180 Km/h pe autostrada ... in tara in medie 110 Km /h (exceptie autostrada Bucuresti Pitesti unde am dat 160) .... si hai sa mai pun si 1 ora ( :D ) cit mi-a luat sa ies din centrul bucurestiului pina la autostrada. (aveam 1100 Km de cind luasem masina si nu m-am putut abtine - acum am facut 5100, motorul s-a mai lasat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bungallooo

    52

  • Dudu

    45

  • kalu

    44

  • cda

    43

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu sunt foarte curios sa aflu cit de mare e diferenta de consum intre 1.4 TSI 170CP si 2.0 TDI 140 CP.

Hai seara la o intalnire spontana si o sa afli. Eu la mers "blana" scot 10% afara din localitate.

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=30227

Modificat de GtSport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
BC+ la-am resetat din greseala pe la 5000 :)

BC2-ul se reseteaza singur la 5000 de km iar celalalt la 2h de stationare cu motorul oprit... eu il resetez periodic pe la 1500-2000km pentru ca e mai edificator - motorul fiind nou, se "lasa"

Referitor la metoda plin-plin, eu nu am reusit niciodata sa umplu rezervorul pana sus. Cand considerati ca se umple rezervorul ca sa faceti metoda plin-plin?

Tine pistolul de la pompa pe automat si opreste-te la prima declansare a lui... fa de 2 ori consecutiv chestia asta si hop! consumul...

Mai era pe un topic unde se discuta cat de bine e sa umpli pana sus de tot... concluzia (parca) era ca e mai bine sa fie umplut dupa cum descriam mai sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrbare daca se poate :

Aveti idee cam cat consuma un Golf V GTI extraurban sau intraurban la un stil de condus normal (NU sportiv ) ?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

puff

chiar pe topicul asta gasesti (daca vei cauta) posturi ale posesorilor de GTI care povestesc cate ceva despre consumuri... uite unul din multele:

http://vwforum.ro/index.php?showto...st&p=634256

In alta ordine de idei, o zi plina cu rosiuta prin oras... Militari-Unirii-Circ via Foisor, Colentina plecat ora 8am - am ajuns cu mediu 11... Traficul a fost unul obisnuit sa-i spun pentru ora si destinatie... deci concluzionez ca asta ar fi un consum realist pentru Bucuresti, zi aglomerata de vineri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de tot , sincer mi-ai luat o piatra de pe inima (poate pot schimba comanda cu un GTI , tare as vrea ... :blink: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite pentru amuzament cat consum:

dupa 2 ani CB zice consum mediu 7.2

iarna cand merg in afara orasului drum lung (buc-baia mare) 4.5

vara pe acelasi drum 5.5 (climanlage)

in oras (bucuresti) spre 10-11, insa mai nou ca sa ajung din primaverii in militari si 'napoi ies pe centura, ca asa e in tenis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@horia novak: 2 ani pe BC? :) Nu se reseteaza la 5000Km valoarea "2"? La mine asa face...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmarit de mult timp acest forum si am ajuns la conculzia ca unii trateaza acest thread ca pe o competitie, afisand consumuri record in cazuri izolate, de ajung sa ma intreb daca nu cumva masina mea are ceva de consuma mai mult. :icon_thumright:

@adinho: Dupa cum spuneau si alti colegi cateva post-uri mai sus, o poza atasata nu reprezinta mult fara a da amanunte despre distanta, stil de condus etc. Daca acela e consumul pe care il scoate regulat GTI-ul tau, jos palaria si respect! :king:

O sa fiu mai explicit. Priviti pozele atasate:

hpim8107resizeqx1.th.jpg

hpim8108resizejd6.th.jpg

hpim8109resizeyw4.th.jpg

Sunt de prin mai 2007, cand masina era inca in rodaj. Una e din mers, restul fiind facute cand am parcat. Drum Paltinis-Sibiu centru. Normal ca am scos 3.8% cand am mers mai mult in frana de motor, masina alunecand singura la vale. :D Dar acest consum nu este deloc relevant pentru cat consuma masina de obicei.

Masina are acum aproape 17000 Km. Ultimii 8000 km i-am facut (din fericire sau din pacate) in sudul Suediei. In general fac cam doua drumuri de 25 Km pe zi, dintre care 20 sunt pe autostrada, restul fiind in oras (prin asta a se intelege un trafic de genul celui din Bucuresti cand e liber :D). Plus ce ma mai invart prin oras cu treburi.

Consumul pe BC2 (resetat acum 1800Km): 7.4%

Consumul calculat plin-plin utima oara: 6.7%

Media de viteza 2: 40Km/h

Nu am mai vazut de mult pe BC1 consum sub 6% cum vedeam in Romania. Este drept ca in majoritatea cazurilor nu fac drumuri mai mari de 30Km si de obicei este ora de varf, cand nu poti sa mergi constant nici pe autostrada (ba franezi, ba accelerezi cand prinzi un spatiu mai gol). Nu conduc foarte sportiv, dar ma mai dau la ea, cand am ocazia. In general incerc sa nu depasesc de multe ori 120Km/h pe bord pentru ca amenzile sunt mari pe aici si nu am chef de asa ceva. :D

Masina am menajat-o in perioada rodajului si am grija de ea (fara talpi subi 2000 rpms etc). Si totusi consumul este mai mare decat il aveam in Romania.

Oare sa aiba legatura cu motorina de aici (peste tot scrie Diesel, nu stiu daca e Euro4/Euro5, nu au mai multe feluri)? De ce este diferenta intre BC2 si consumul calculat la pompa asa mare? Trebuie sa ma ingrijorez?

Astept parerile voastre. Mentionez ca i-am schimbat doar uleiul la 7800km inainte de a veni aici. Filtrele de aer, polen etc au zis ca nu e cazul atunci. Urmatoarea revizie e la 22800km.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: agosoiu cred ca nu ai remarcat propozitia scrisa de mine.... citez: 'sa ne distram putin'....

nu trebuie sa te enervezi, nu eram in competitie cu masina ta si incercam sa arat ca imi consuma mai putin, era pe o distanta de 3-400 de metri, complet la vale.. si ca sa te linistesti sa nu crezi ca are masina ta vreo problema, pe BC2 am pe ultimii 2500 de km 12.7% consum mediu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adinho: Scuze daca s-a inteles gresit, nu m-am enervat pe nimeni si nici nu am crezut ca s-ar putea sa fie vreodata vorba de o competitie intre un 1.9TDI si un GTI, pentru ca nu prea au nimic in comun ca sa poata fi comparate. De aceea am si incercat sa las mai multe spatii intre paragrafe, ca sa separ ideile. Si, DA, mi-ar fi placut si mie un GTI dar... costa. :D :D

Am fost si inca mai sunt amarat pentru ca incep sa intru la idei citind aici consumurile obtinute de alti colegi cu motorizari similare cu a mea. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie... si eu mai aud de la prieteni de consumuri de 6.7-7% in afara pe distante lungi si imi vine sa o iau la fuga pt ca eu in afara sub 8.5% nu am scos niciodata :) .. am observat ca al meu e cam nesatul in comparatie cu alte gti uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau ai tu numar mai mare la pantof :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil si asta ca port 46 :ceuameni: acum vorbind serios, am incercat sa merg la consum de la craiova la pitesti si am scos 8.3%, dar era si in rodaj asa ca ma gandesc ca s-ar putea si mai bine...

in rest se invarte pe la 9.2-9.5% si chiar mai mult.. merg cu aprox 150-160 in afara si 70-80 prin sate (schimband la 4000-4500 de ture)...in conditii de mers 'blana' am scos si peste 13%..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti-Predeal-Bucuresti. Doua persoane in masina si plinul facut. Condus aprox. 100 in localitati, sprinturi in afara (intotdeauna cu WOT, in general pana la limita luarii permisului, uneori si +) si depasiri de cate ori s-a putut. Condus alternativ cu prietenul meu, ne schimbam la 25 km si aveam tot timpul pofta de condus :D .

Mers linistit, la consum, in statiunile de pe Valea Prahovei, centura Ploiesti (evident :D ) si Bucuresti.

Consum pe BC (memoria 2 resetata la plecare): 7.0

Consum verificat la pompa la intoarcere : 7,15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adinho, la "peste 13%" inca mai ai unde sa tragi de masina.

Acidutzul, si tu la fel, consumul meu mediu la drum e cam 10 :D a, si din cate stiu, parca nu e bine WOT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu gatul larg deschis, adica se refera la pedala in podea ? WOT= kick down ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adinho, la "peste 13%" inca mai ai unde sa tragi de masina.

Acidutzul, si tu la fel, consumul meu mediu la drum e cam 10 :screwy: a, si din cate stiu, parca nu e bine WOT.

Nu am pretins ca nu se poate merge mai repede sau ca am tras la maxim de masina (asta pot face pe un circuit, nu pe drumuri publice). Totodata, consider ca este mult mai bine sa ajungi repede la destinatie cu un consum de 7, decat cu unul de 10. Sunt sigur ca, daca incerc, pot sa scot un timp mai prost si concomitent un consum mai mare ;). Nu asta e scopul. Nu imi masor eficienta si rapiditatea condusului dupa cat de mare e consumul.

@ska, Co5ma: WOT (wide open throttle) = pedala la podea. Kick-down inseamna acelasi lucru (desi eu fac o mica distinctie intre cele doua, dar probabil gresesc). Din cunostintele mele, sa mergi/accelerezi cu WOT nu e o problema atata timp cat o faci cu motorul cald si daca apesi pedala cat de cat progresiv si nu brusc (kick-down ? ;) ), mai ales cand pleci de la turatii sub 2000.

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum tsi 122 cp..pe 80 km-4 perrs plus portbagajul plin de bagaje.mers cu mers 70km/h localitate,100-120km/h maxim in afara.(si 90 uneori)..consum la Buc BC1-6.0l

BC2-7.4l pe utimii 900km(nu mai stiu exact cat am facut in oras din astia dar am facut destui)

Deci nu va speriati..asta e consumul real la mine.nu e basm .oricum o sa mai postez periodic la rubrica asta sa ii informez pe toti doritorii de tsi in cu consumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosind metoda batraneasca, am constatat un consum mediu de 7.5% (600 km/45 litri). 50% oras si 50% afara, insa cei 10 km zilnic afara ii fac cu a 3-a, si rar viteza a 4-a. Motorul este flash-uit la 128 cai, iar motorina folosita este OMV Sprint Diesel Euro 4. Ma declar multumit de consum.

Modificat de Co5ma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la ultimul plin am ramas cam surprins in urma calculelor...9,2% :huh: ... numai in oras,f multe drumuri scurte sub 4 km pe frigul pe care il stiti ,si cate o fugareala de rigoare de cateva ori pana in rosu,pana in treapta 4... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina din semnatura......

NO COMENT

Io nu te cred!!! e facuta in paint poza aia....nu te cred domnle si gata!!!!!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!