Jump to content

Cat consuma golful vostru?


dannutz
 Share

Postare recomandată

1,9 TDI - 4,4% de la Ranca la Pitesti 130 km, distanta parcursa cu 50 km/h, rar am dat treapta a 5-a. Era zapada pe jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bungallooo

    52

  • Dudu

    45

  • kalu

    44

  • cda

    43

Top Posters In This Topic

Posted Images

1,9 TDI - 105 CP 65TKM, din Austria pana in Bucuresti, cu viteze maxime de 180km\h, medie pe BC 100km\h consum 5,9.

La intrarea in Romania a crescut la 6% dar mai sus nu. In Buc dupa drumul asta, 8,9 - 9,2%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum, consumul sta in felul urmator:

Am facut un drum la Tg Mures, (Buc - Sinaia- Brasov- Sighisoara- Tg. Mures). Am condus, zic eu destul de sportiv, cu varfuri de 170...

Am scos un consum de 6,2% pe BC.

Acum, ajuns inapoi in Buc. nu vrea sa scada sub 8,5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Craiova - Filiasi consum 6.9% , prin oras (Craiova) 12.6-13. Oricum la 700 km(dintre care 70 km in afara, restul in oras), bc2 imi arata 12 consum mediu, fara resetat (tinand cont ca stai si cate 2-3 minute la semafor si cozi infernale). eu zic ca este ok. Am mers cu un prieten care avea Kia 1.4 109(ei zicand un consum mai mic) insa nu este asa are cu aproape 1 litru mai mult

Modificat de andru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf IV TDI 131 CP: Busteni - Bucuresti 4.2% ;) Mers lejer, max 110 km/h intre Comarnic si Ploiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5.3 pana la Brasov, 7.7 in Bucuresti.

cand ma rastesc la ea emrge 8.4, 8.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf V Variant 1,4mpi dupa 1650 km consum pe BC2 7,3l/100km. Pe BC1 consum de6,4-7,9l/100km in functie de conditiile de trafic (ceata, zapada)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am putea face un poll pe subiectul asta?

mediile cred ca ar fi mult mai elocvente...

In afara de motorizari am mai putea pune categoriile mers economic/mers obisnuit/mers sportiv (eventual si medii de viteze??!!)

se baga cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa scot azi pe drumul de la Bran pana acasa un impresionant 6.5%. Chestia e ca am mers destul de incet din cauza viscolului - 80-90km/h max.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a scazut consumul in oras de la 10-11% la 8.5 % pentru ca sunt de o saptamana in Sibiu :huh:. Aici se mai si inainteaza cu masina si gasesti si loc de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand l-am adus din germania, avea media generala undeva pe la 6.3 %, cu 69.000 Km parcursi. Acum a crescut la 8.4 %, dupa numai 10.000 Km. Mi se pare cam brusca cresterea... poate media se face pe ultimii X kilometri doar? In rest, cam 8.2 % in oras, pe vremea asta, pe distante mai consistente (> 12 km) si sub 6 % la drum lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stii ca media generala a fost 6.3? Pe toti cei 69 mii km?

Probabil tu urmaresti contorul 2. Vezi si numarul de km pe acest contor si vei intelege. Apropo, contorul 2 se reseteaza singur cand ajunge la 5 mii de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit un consum de 8,9 % prin oras unde pot sa spun ca se circula bine (sunt departe de strazile Romaniei) - consum calculat "la plin". Masina are ~ 3800 Km si astept sa mai scada consumul un pic pina se mai "lasa" motorul.

Am facut si un consum afara din oras, numai pe autostrada si a fost ceva peste 7 (am mers in medie cu 160 km/h). Trebuie sa mai repet odata calculul asta si sa vin cu date mai exacte (m-am apucat sa notez intr-un fisier xls de fiecare data cind fac plinul).

Off Topic: In Decembrie la Dacia 1310 am calculat un consum de 7 % afara pe ruta Bucuresti - Galati (temperatura afara -5 grade C, vint lateral de ~60-70 km/h din cite am auzit la stiri si viteze de croaziera 80 km/h localitate si 125 Km/h afara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar am scos 8,8%...adevarul e ca ma si dau putin la ea...si fac drmuri f scurte,foarte des...:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

autostrada

mers constant (cateva minute) 200km/h - 7.1l/100km

mers constant 160km/h - 6.8l/100km

mers constant 120km/h - 5.6l/100km

mers constant 100km/h - Drive auto - 5,3-5,4l/100km

mers constant 100km/h - Drive manual - 5.8 l/100km

-------------------------------------------------------------

urban

11,12l/100 km :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am consumin oras (Bucuresti) intre 11 si 13 litri la suta pe distante medii. Pe distante foarte scurte ajunge si la 16-18. In afara orasului consumul este de 8 litri la suta pe ruta Iasi-Bucuresti in conditii de iarna grea si cu multa "blana". Sunt pe deplin multumit de consum raportind la performante si inca nu m-am obisnuit cu DSG-ul. "More to come" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14000 km

Consum mediu 9.8l/100km

Consum urban 11l-12.5l/100km

Consum extraurban 5.8l(100-110km/h) / 7.1l-7.5l(140-150km/h)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

tocmai ce am resetat BC2 dupa aproape 3000km... cam 2000-2100 extraurban, restul Bucuresti... mediu 7.7, vit medie 35km/h...

Cand ma gandesc ca poate era mai bine sa-mi iau GTI, ma uit pe sprintmonitor si ma gadila ce vad acolo :)

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dudule, la mine e 9.5 , 10 pe computerul 2, 50 % afara 50 % in oras pe 1500 km. Eu ma incadram perfect la Gti. :icon_thumright: :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg.. eu nu am peste 8 l/100km din 1000 km care sunt 80% facuti in oras.. aici ma refer la cel tdi.. si credeti-ma .. ca ma dau la ea de-i merg fulgii..

Modificat de radu1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum mediu 9-10l%

Consum urban 12l%

Consum extraurban 6,5l%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Loth da' te dai un pic la ea nu gluma...:Driver:...la ultimul plin...media de 7,9% ...numai in oras...se cunoaste ca s-a mai incalzit putin... :huh: :wub: :)

Modificat de kalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am uitat ceva:

zi petrecuta in oras (marti) cu GT-ul... supernebuneala de dimineata, umblat toata ziua, facut cam 55km in Bucuresti, nicaieri n-am stat mai mult de 2h ca sa mi se reseteze BC1, am ajuns seara acasa (18:30) cu 9.7 mediu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!