Jump to content

Cat consuma golful vostru?


dannutz
 Share

Postare recomandată

mda... destul de bun

si la mine a fost pe distanta de Piatra Neamt - Bacau 60 km, mers cu 80-100 km/h consum mediu de 5,6/100... deci se poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bungallooo

    52

  • Dudu

    45

  • kalu

    44

  • cda

    43

Top Posters In This Topic

Posted Images

Primul drum cu regina :icon_thumright:

valcea pitesti foarte aglomerat cu destule opriri + pitesti bucuresti 100km/h pe autostrada = 8%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brno - Munchen - Brno 1338,7 Km dintre care ~ 90 prin oras in Brno inainte de plecare, ~ 15 prin oras in Munchen la intoarcere si restul pe autostrada: calculat plin-plin => 7,02 % ( calculat plin-plin numai la dus a fost de 7,2 % pentru distanta de 710,8 Km). Datele de pe BC nu le mai am de la dus, in schimb le am pe cele de la intoarcere:

Munchen - Brno: 627,9 Km

Computerul de bord

BC1 6,9 %

BC2 6,3 %

fara AC, doar ventilatia si RCD 300

Durata 5:28 h

Viteza medie BC1: 112 Km/h

Viteza medie BC2: 65 Km/h

~ 15 Km facuti in Munchen

Ca o paranteza am introdus si consumul facut numai in Germania unde am scos din masina tot ce a putut sa dea (pe GPS am obtinut viteza constructiva de 208 km/h, pe bord era 220 km/h) cu exceptia citorva portiuni cu limitari de 100 si 120 km/h:

Munchen - Cehia granita

BC1: 7,7 %

Viteza medie BC1: 94 Km/h (virfuri de 200 km/h in Germania);

Distanta: 240 Km

Durata: 2:38 h

Masina are in total: 9074 Km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Captain Octav
Bucuresti - Poiana Brasov: V medie 92km/h (vmax 200) consum mediu 9.7 (Mers numai tiptronic)

Poiana Brasov - Bucuresti: V medie 71km/h (vmax 150) consum mediu 7.7 (Contributie si faptul ca mare parte din drum e coborare + mers numai in D)

Consumul extraurban de 6.2 din carte mi se pare utopic, probabil ca tb sa mergi constant cu 80-90 km/h si eventual sa nu pui nici o frana tot drumul

TheSaw, as vrea sa te intreb cat iti consuma GTI-ul in Bucuresti, mers normal, si cat la mers "agresiv" ( ca doar de aia-i GTI :P ). Media pe care ai prezentat-o se pastreaza de obicei la toate drumurile in afara ?

Eu o sa am un GTI manual, dar banuiesc ca nu difera atat de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: Citind documentul de mai sus am avut o revelatie: masina mea consuma mai mult pentru ca incalca paragraful 4.1.1 de la "Starea generala a vehiculului": "Vehiculul trebuie s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@captain octav- In Bucuresti depinde mai mult de trafic decat de cat ii dai pt ca nu ai unde decat dupa 10 seara. Au fost si dimineti de mers bara la bara in care dupa mers 5 km pana la destinatie consumul a ramas la 23 dar aveam viteza medie 6km/h. In conditii de trafic cat de cat normale consumul e undeva intre 13 si 15 asta la mers normal. Sincer mers agresiv prin Bucuresti nu prea am incercat, cum am spus si mai devreme nu am unde la orele la care circul eu.

Intr-o noapte in care am mers agresiv la rugamintea unui prieten care m-a rugat sa ii arat ce poate pt ca se gandeste sa isi ia si el GTI, cand am atins si viteza maxima ( in afara orasului ), imi arata ceva de genul 16.5 consum mediu, dar in jumatate de ora am consumat un sfert de rezervor.

Dupa 3200 km consumul mediu total e la 10.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am alimentat, am resetat BC1 si BC2. dupa care am rulat aprox 25km cu 70-80 km/h si iata ce am obtinut...

frumos,nu?

post-15737-1206002375_thumb.jpg

Modificat de adrian4u82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze de post dublu, una este cu bc1 iar cealalta cu bc2 si nu am mai avut timpsa fac resize la poze.

post-15737-1206002506_thumb.jpg

Modificat de adrian4u82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

BC-ul meu nu are aceste cifre pe el... sincer....

Media pe ultimii 2500 de km (BC2) e 8,9 in conditiile in care sunt cam juma afara, juma Bucuresti... azi voi updata si sprintmonitorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici BC-ul meu nu a "pupat" asa valori. Inca se "chinuie" cu 12-16 (deh,Bucuresti).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bz-Buc - 7.8% vmed 97km/h, benzina lukoil 98. Mers cu 60-80 in localitati si cat se putea de repede in rest.

Buc-bz - 5.7% :rolleyes: Mers cu 60-80km/h tot drumul. (aveam o discutie in masina si s-a mers super extra incet)

Bz-Cluj-Bz - 960km in total consum mediu 6.2%. Mers "normal" de drum lung. 60-80 in localitati - 100-120 in rest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mergeti TARE, adica depasiri grupa, viteza 160-180kmh la drum liber si 90-100kmh in localitati, cam care e consumul mediu GTI/TSi 170cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers tare cu depasiri pina pe la 200 km/h constant cu 160 km/h pe autostrada Bucuresti - Pitesti, BC arata in jur de 9 l/100 km, nu in regim S doar in regim D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata consumul la plimbarea de seara. A se tine cont sunt inca in rodaj!

post-15051-1206228741_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucuresti-brasov-bucuresti, clima doar 1 ora in total, 100km/h in 95% din timp, 70 in localitate = 6,3 %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

750 de km, am incercat sa nu depasesc 3000 de ture ca sunt in rodaj, dar a fost inevitabil... si consumul e de 6.1 pe BC si exact la fel iese si prin metoda plin plin :offtopic:

ps: am testat azi mersul cu tempomatul... cine mai are a constatat un consum mai mare? ca mie asa mi se pare... oricum o sa imi ia ceva sa invat sa il folosesc mai bine ca sa fie mai eficient

si nu stiu cine zicea ca in a 6-a consuma mai mult decat in a 5-a... ar fi ilogic, dar tind sa cred ca e adevarat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca apar diferente mari intre masini privind precizia consumului calculata de BC. Azi am facut un drum de 353 km in regim aproape economic, BC a afisat 5,0 litri / 100 km, iar metoda plin-plin (aceeasi pompa, aceeasi pozitie a masinii, aceeasi mana - a mea) a aratat un consum real de 5,87 l/ 100 km, deci o diferenta de minimum 0,8 litri / 100 km.

Aceeasi diferenta am obtinut-o si vara (climatronic 100% din timp) in conditii de mers sportiv (170 CP folositi din plin, ca si franele de altfel) la doua drumuri de ~ 600 km: 8,2 l / 100 km pe BC fata de 9 - 9,1 l / 100 km in realitate masurati prin metoda plin-plin.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers vineri Bucurest-Buzau-Braila-Slobozia-Bucuresti (autostrada). Mers maxim tot drumul. 170-190 km/h pe DN2, cu depasiri foarte multe. Mers pe autostrada 200-220 rar a coborit sub 180 km/h masina iar in rest mers cu 150 km/h. Consumul la sfirsitul drumului a fost 11.1 l/100 km indicat de BC. De la Braila la Bucuresti fix jumatate de rezervor s-a consumat. Mers numai in regim D cu mult kick-down, niciodata in S.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Straja-Craiova 4.8/100km. Mi s-a parut incredibil cand am ajuns acasa si m-am uitat pe BC. Nu am mers foarte tare, o medie de 70, asa ca un drum cu nevasta in dreapta. Traseu: Straja-Lupeni-Defileul Jiului-Tg.Jiu-Filiasi-Craiova. Super consum zic eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Consum Valcea-Pitesti-Bucuresti-Iasi=5.8 l/100km....un consum acceptabil tinand cont ca am mers destul de sportiv.... :o

Daca spuneai si cu ce motorizare este echipata masina era perfect!

12-13% in oras ca afara inca nu prea am apucat sa ies dar o sa incerc sa merg si la consum ca nu prea am tinut cont de asta ...si revin cu amanunte.

:( Masina anterioara era un SDI....nu depaseam 6,5 hai sa zic maxim 7 oricat ma chinuiam, cu AC in cea mai mare aglomeratie din Bucuresti!

Modificat de mutu109
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

La obiect: Golf V TDI 105 CP - in oras (Timisoara) cu climatronic ~8.5%, afara (110 croaziera si depasirile fara sa stau pe ganduri...) cu climatronic ~6.5%. Asta dupa prima revizie de 15.000 de km, rodaj facut ca lumea, masina ingrijita, motorina buna.

Inainte de a posta am citit cateva pagini din acest topic. Nu tot, ca-i cat Razboi si Pace...

Ma pune pe ganduri TSI-ul, oameni buni! Ce-i dati? Cu ce merge? Sau are si hybrid? Consum de 4-6% la un benzinar de 122CP?! UAU! :rolleyes: Eu am si un Laguna 1.6 16V, dar sub 10.5 in oras si 6.8 afara nu scot - asta daca merg cuminte...

Pana acum, se cumpara diesel ca-i economic si are cuplu. Acum, de ce sa mai umblu cu "tractorasul"?

Oooo, voi posesori de TSI, invatati-ma: are si vreun dezavantaj bijuteria aia? Este vreun schepsis ascuns? Ceva "schelete in dulap"?

Multumesc,

Mircea

Modificat de themircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

themircea

consumurile de gen 4-5 la benzinare (si turbo) sunt intamplatoare... eventual mers la consum, schimbat devreme, fara acceleratii si franari bruste...

Ma uitam si pe sprint-ul lui TSI_122_ciupi si vedeam ca media a crescut, probabil datorita mersului exclusiv urban si terminarii rodajului :) deci motorul nu este o minune dpdv al consumului... ca este un motor economic pentru puterea lui in exploatare normala, asta-i clar... insa de ce iti iei 122/140/170 cai daca nu te dai la ei?! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!