Jump to content

Probleme instalatie spalare faruri


Dany06
 Share

Postare recomandată

Da...dar eu o vreau pe Golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si pe G5. Garantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult...m-am linistit. Ca dupa ce le-am comandat m-am intrebat daca ii buna instalatia respectiva. Acuma maine ajunge si o sa vad si cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit instalatia si sper ca nu am gresit ceva. Pun o poza cu ea, ca poate mai ajuta si pe altii.

post-21103-0-93941000-1396429205_thumb.jpost-21103-0-26913600-1396429218_thumb.jpost-21103-0-17690600-1396429227_thumb.j

 

In panoul de sigurante, pe langa siguranta in sine mai am nevoie de ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU mai trebuie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am legat si partea electrica la spalatoarele de far. Dar este o problema: stropitoarele ies afara, deci este presiune in instalatie, dar jet are doar cea din stanga. Pe partea dreapta stropeste cu un jet super anemic. Unde ar fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba spalatoarele intre ele - daca tot asa face, ai presiune insuficienta sau verififica sa nu ai ceva obturat. Daca stropitorul respectiv muta problema pe partea cealalta.... problema e la el.... infundat, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand le-am montat, pana a facut presiune in instalatie, a mers doar ala din dreapta. Dupa ce a fost presiune a mers doar ala din stanga. Pe dreapta are doar un jet, ca si un pensionar cu probleme la prostata :). Daca tot dau bara jos o sa incerc sa fiu pregatit si cu un spalator nou...sa nu trebuiasca sa tot dau bara jos.

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ii nu stiu unde. Le-am schimbat intre ele, se muta problema, am schimbat cilindrul, tot la fel, stropitorul nu ii infundat, instalatia nu ii infundata....habar nu am ce sa mai verific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca s-a mutat problema, mai mult ca sigur este stropitorul - daca era din cauza unei presiuni scazute, tot in partea respectiva se manifesta problema....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din asta is in ceata, ca l-am schimbat ...dar problema a ramas. Oricum ii interesant ca desfac instalatia si o montez. Pana fac presiune merge doar in partea dreapta. Dupa ce face presiune pe circuit merge doar ala din stanga. Am verificat cu compresorul furtunele, stropitoarele, diuzele si nimic nu ii infundat sau obturat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai toate coturile, t-urile si elementele de legatura de pe instalatie (de pe furtun)?

Daca scoti ambii cilindri, instalatia functioneaza corect?

Ce valori ai setat in LC de pe adresa 09?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma ca sa fac o recapitulare:

- am cumparat instalatia completa pentru spalatoare din dezmembrari. A cu toate clemele de prindere, cu toate acele semicoliere de plastic. Ce am modificat: am vazut ca furtunul intra direct in pompa, iar in Etka mai aparea un cot intre furtun si pompa si atunci am cumparat respectivul cot.

- instalatia electrica compelta am luat-o de la polonezi.

 

Toate astea le-am montat si am codat. Am inceput sa dau jeturi si a inceput sa spele doar ala din dreapta. Pe masura ce a crescut presiunea din instalatie a inceput sa mearga ala din stanga si sa nu mai mearga ala din dreapta. Mentionez ca diuzele ies afara ambele (deci nu se pierde presiune), dar jet arunca doar pe partea stanga, pe dreapta tasneste un firicel anemic de apa. In prima faza am suflat cu un compresor diuzele sa nu fie infundate, dar nu s-a schimbat nimic.

 

Am dat bara jos am schimbat spalatoarele intre ele, problema s-a mutat. Am zis ca ii problema cu cilindru, am comandat unul nou montat duza, problema persista. Am verificat furtunele sa nu fie infundate sau obturate, am verificat cilindrii cu compresorul si toate functioneaza in parametri. Am dat jos diuzele, pe ambele parti stropeste in mod egal, pus sus diuzele, are jet doar pe partea stanga. Nu ma pricep dar ii cam si cum ar fi dezechilbru hidraulic in instalatie. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca fara "duze" (insa cu cilindrii de presiune conectati la furtun) stropeste in mod egal, problema e la "duza".

Pentru inceput selecteaza o durata mai mare a timpului de actionare a jetului. Apoi incearca acelasi jet carrier (sau "duza") pe ambii cilindri si vezi daca functioneaza corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu imi dau seama ce ar putea fi stricat la respectivele "stropitoare"? Nu is infundate, le-am comparat nici o diferenta, am si incercat sa intre mai multe/mai putine spire...si nimic. Cilindrul o impinge afara dar nu iese apa.

 

La durata nu am acula laptopul sa o verific dar imi aduc aminte ca era undeva 800ms si am schimbat la 2200ms.

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mareste timpul de actionare al spalatoarelor din VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Difera ultima litera, pentru ca is diferite stanga/dreapta. Ce era diferit ii culoarea garniturii, dar am verificat si asa ii pe original, un "stropitor" are garnitura alba si unul mov.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da bre, m-am exprimat gresit. Nu ma refeream la coduri identice (nu au cum) ci consecutive. Si cu acelasi corp.

In rest,

 

Ce valori ai setat in LC de pe adresa 09?

Pentru inceput selecteaza o durata mai mare a timpului de actionare a jetului

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta o sa fac, dar imi prind urechile...cat ar trebui pus? Modificare asta trebuie facuta pe Byte 5 si 6? Adica la "Headlight washer delay" si la "Headlight washer dactivation time"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o valoare mica la delay si una mare la activation time.

La delay, standard e 1000 ms (20 decimal, 14 hex). La activation, standard e 800 ms (16 decimal, 10 hex).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da bre, m-am exprimat gresit. Nu ma refeream la coduri identice (nu au cum) ci consecutive. Si cu acelasi corp.

In rest,

 

 Acuma pe langa coduri diferite, "stropitoarele" au stantate pe ele, probabil pentru ursi ca mine, R (right) si L (left).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de sfaturi...am modificat respectivele valori si acuma stropeste si pe partea dreapta...nu chiar ca pe stanga, dar ii ok. Sunt limite inferioare si superioare pentru delay si activation time?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol:  Bine ca ne-am dat de ceasu' mortii aici sa punem un diagnostic si cand colo nu erau facute bine adaptarile... AI mai dat banii si pe cilindru.

Acum important e ca functioneaza.

 

Limitele sunt 50 - 10.000 ms. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii cuminte...la cilindru am facut retur. Nici acuma nu is cinvins ca asta ii rezolvarea. Ma gandesc ca cu setarile standard ar fi trebuit sa mearga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!