Jump to content

Probleme instalatie spalare faruri


Dany06
 Share

Postare recomandată

Cum scot duza astfel incat sa ramana afara pentru a putea incerca desfundarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu stiu... daca o exista vreo setare din calc masini, eu la mine am demontat bara si am avut acces si la duza si la furtunul care o alimenteaza... insa poate te ajuta vrun coleg de pe forum cu mai multe detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum scot duza astfel incat sa ramana afara pentru a putea incerca desfundarea?

tragi de capacel in sus si o desfunzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat de la sine. Probabil ca s-a desfundat sau dezghetat singura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma poate cineva ajuta cu schema electrica la spalatoarele de faruri? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poftim aici

post-30007-0-59402900-1394698730_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult! Nu is de meserie, dar practic daca vreau sa imi montez instalatia de spalare faruri, pe langa instalatia in sine, mai am nevoie de un releu (J39), o siguranta (de 20A). Din pompa ies doua fire, unul ii masa si unul intra in respectivul releu. Din releu un fir merge spre siguranta si unul spre J519 (ce ii asta mai exact?). Sau pe babeste, cum vin trase firele?

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J519 este centrala electrica a masinii care comanda spalatoarele. In rest ai inteles bine schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unul spre J519 (ce ii asta mai exact?). Sau pe babeste, cum vin trase firele?

 

in mufa D (scrie pe centrala deasupra ei) - pin-ul 8, fir de culoare alb/negru

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok! Pana una alta am comandat instalatia din ceva dezmembrari, sa vad ce primesc, :D, si pe urma ii fac legaturile. Ce cod are releul (J39)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a monta instalatia de spalat farurile, am nevoie de o confirmare a urmatoarelor coduri, daca is bune, pentru ca is gasite pe net:

 

releu: 8K0 951 253

suportul releului: 443 937 527

 

Vreau sa comand si contactele pe fire pentru releu, dar nu stiu de ce diametru au? 1.0 mm ² sau 2.5 mm ²???

 

Codurile lor is: 000 979 135 (1.0 mm ²) 000 979 227 (2.5 mm ²) pentru mufele 2 si 8, si 000 979 114 (1.0 mm ²)  000 979 212 (2.5 mm ²) pentru mufele 4 si 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia conectorul (suportul) in care intre releul din dezmembrari. Iesi mult mai ieftin.

Cauta in orice Golf 1K, Octavia 1Z, Leon 1P, Altea 5P, Touran etc.

Asa arata piesele (dimensiunile furtunului si elementele de conectare difera in functie de model)

headlight_washer_system.jpgxDSC_0009.jpgxheadight_washer_relay_v1.jpgxheadlight_washer_relay.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca pe kufatec.de kitul de cabluri, conectori, releu, suport ii undeva spre 40 euro. O sa caut si prin dezmembrari

Apropo am nevoie si de piesa aia in L, sau furtunul poate intra direct in pompa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai gasit tot ce trebuie pe partea electrica cu 40 de euro (plus inca vreo 12 transportul) si iti convine, ia de acolo. Scapi de alergatura. Eu am dat 5 lei pe releu, suport si vreo 20 de cm de cablaj :)

Teoretic ai nevoie de de elementul ala de cuplare. Daca nu il pui, cand dai bara fata jos (complet), o sa ai putin de munca. Plus ca o sa curga lichidul din vasul de spalare daca nu pui piesa aia (are un unghi de 90 de grade)

Vezi ca ai exact piesele componente in ETKA (parca am vazut undeva pe forum un print screen)

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am acuma garnitura si dop pe bidon. Scot dopul si bag pompa. Daca curge, curge si cu acel L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui cotul ala la 90 cu partea lunga in sus, nu o sa curga dupa ce deconectezi furtunul ce merge la jeturi.

headlight_washer_v1.jpg

Insa, dupa cum ziceam, poti sa renunti la el si sa il infigi direct. Teoretic.

Ia un considerare faptul ca sistemul functioneaza doar pe baza presiunii facute de pompa. Ce faci daca iese furtunul din pompa? Sau ai de gand sa il legi cu ceva?

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci atunci mai am nevoi de acel cot si acel conector si mai am impresia ca ceva soricel pe conector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conectorul ala e self locking (are un element de fixare).

Asta e imaginea completa cu piesele componente la Golf

vw_healight_washer_golf.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu intrebam pentru ca la piesa 12, adica la acel cot, la mine scrie intr-un .pdf, ca ii pentru masini cu incalzire auxiliara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carora li se blocheaza stropitoarele de faruri ..sa stea linistiti mie mi s au blocat pe timp de iarna am impins eu manual un mecanism (altul era scos si il tineam in portiera) /o venit februarie l am pus pe cel din portiera... si prin septembrie si au revenit singure si acum merg k la inceput. se intampla asta in sezonul 2012/2013 ...deci..rabdare

Modificat de drakex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe Golf 6 ii diferita tare schema electrica?


poftim aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e diferita, deoacere ai BCM nu centrala electrica. Postezi datele masinii sau dai PM dupa care o sa iti dau schema, daca ai nevoie de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si la golf 6 fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!