Jump to content

General Failure Buzzer


notchman
 Share

Postare recomandată

Nitci io nu am terminato, dar am prin casa tot felu de senzori, cablaraie, alarma, statzie aufio de putere, statzie radio,dif , etx, ca nu mai stiu care de pe unde estem, a si am mai facut ceva, care vad ca merge, si anume:

Io am mashina parcata in spatele blocului, si io stau la et.1, si pot sa o vad foarte bine, ca estem aproape sub balcon, dar buba este ca este bezna , de-ti bagi deshtele in ochi.

Din cauza astam , am pus pe ext ,balcon un mic proiector, comandat prin radio, si cand vin acas (sau mai bine zis, cand o sa vin acas cu mashinuta), pot sa aprind becu proiectoru ala, din mashina......................, si asa sa vad si io pe unde sunt........,

Acuma il folosesc cand duc gunoiu............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • notchman

    31

  • niq_ro

    16

  • slider

    10

  • MishuL

    5

he he.. mai bine pune n senzor de miscare cu proiector :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu estem idee buna , asta doar daca nu vreau, sa se joace dracii, de cochii, toata , ziua si toata noaptea la el.

Vreau sa am doar eu controlu........

si daca vreau pot sa aprind si sa sting becu ala de la peste 400m, numai io.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ai dreptate.. acum depinde ce fel de copki ai prin zona, eu ma gandeam la un senzor de miscare combinat cu unul de noapte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea complicat, asha am o telecomanda radio modificata, foarte micutza, cat 2 bat de 9v, cu un boton, si aprind si sting cand vrea mushchii mei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

He, he...interesanta ideea asta cu emitatoare - receptoare....da' pe ce frecventa? 27 Mhz? acolo ar trebui! Da' si daca treci cu masina pe linga nu-s ce emitator care are armonici ca la balamuc si incep beculetele si averizorii acustici sa sune....

Sau ce ecart de frecventa trebuie sa folosesti sa nu interfereze intre ele? Hai ecartu' ca ecartu' da' emitatorele/receptoarele astea trebuie sa fie si stabile - o sa spui ca vor fi cu oscilatoare cu cuart....

Coane Notch ce fel de statie radio ai acasa? Eu sunt radioamator si cind aud de statii radio incep sa mi se aprinda lampile in cap....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beii, la 27mhz, trebuie sa ai antena mare, nu pe frecventza asta ci pe 110-144-200mhz, ca antena estem scurta sau nu exista.

Sau na ca sa te linishtesc cu frecventzele, pot sa fac si emitzatoare pe ultrasunete.........., fara a utiliza piezo ca traductoare, ci mitci bobine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai simplu, pentru a a nu trage o mie de fire de la senzori montatzi in sptele mashinii, la partea de "culegere date si semnalizare" montat-a in bord, se poate face transmisia de "date" , la nivel logic "da/nu", printr-un singur fir.

Singura chestie care trebuie facut-a este ca mai trebuie montat in spate un mic dispozitiv, care sa culeaga informatzia din acea parte a mashinii, si sa o transmit'a printr-un singur fir la partea centrala aflat'a in bor.

Estem destul de simplu, in principiu, fiecarui semnal provenit de la senzorii, montatzi in spate, ii corespunde un anumit voltaj, care se transmite prin fir, de exemplu se poate folosi o matrice de diode, si astfel se transmit semnale la nivel electric , cu pashi din 0,7v in 0,7v.

Iar in partea centrala se monteaza un fel de voltmetru la care semnalizeaza pashii.

Voltmetru cu baleiere in pashi stabilitzi.

Se poate Fatce transmisia si receptzia mai simplu , la nivel logic, si cu binecuniscutele CDB.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, aici sunt de acord cu tine :scratch:

la 12V.. mai stabilizezi ceva si ai cel putin 8-10 puncte de masura :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata am schenutzele de principu, pe cartie, si pe calculator acas, dar ramane cand oi avea timp sa, fac totu ca la carte.

Ce te intereseaza in mod special?

Pe caprarii:

typ senzori

nr senzori

Typ transmisie date spate- fatza

etxxx

si in fuctze de ce preferi , fac rapid o schema de principiu+ schemele electronice(pe module)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma mai am o traznaie in cap, si ma tot gandesc cum draci sa o fac, si cred ca stiu si in timpul asta liber de Pasti, poate fac un prototip.

A, am uitat sa va spun ce:

Un senzor de nivel pentru ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!