Jump to content

General Failure Buzzer


notchman
 Share

Postare recomandată

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • notchman

    31

  • niq_ro

    16

  • slider

    10

  • MishuL

    5

Ce e interesant ca VW punea pe modelele americane la mijlocul anilor 70 astfel de buzzere pentru starea circuitului de franare, centura de siguranta, frana de mana, cheie in contact si usa deschisa!!! Iar cu noile functii de depistare prezentate si implementate de notchman mai mai ca vom avea si noi VW-uri cu computer de bord!!! :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mey nea.. pai schema ai de zici tu.. e tot cu o rezistenta prin care trece un curent... nu ai 0,6-0,7V cadere de tensiune, ai 0,1V :censur:

si.. mi se par mai multe piese

da' explica-mi si mie cu mie cum faci o rezistenta de 0,006 ohm / 2W cat rezulta la un senzor pentru faza lunga daca ai becuri de 100W (2x100W).. rezulta un curent de 16,67A. cadere e rezistenta de 0,1V....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tatutzu schema asta estem ca sa itzi fatci o idee, dar aia de o am io si nu o gasesc, estem putzin diferita. si nu are de loc multe pese, tot montajul intra intr-o cutie de chibrit.

Dar vad ca ai o manie cu calculele astea, io am mici programshe care imi calculeaza tot, atunci cand simulez functzionarea lor.

Ashteapta putzin sa fac o schemoasa deshteapta, si tu vei fi primul care o vede..ok?

Acuma sunt la stadiu de buchiseala, si proiectare.

Iar siteuri dashtea sunt destule, de ex:

www.epanorama.net

http://www.rlocman.com.ru/en

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tatutzu schema asta estem ca sa itzi fatci o idee, dar aia de o am io si nu o gasesc, estem putzin diferita. si nu are de loc multe pese, tot montajul intra intr-o cutie de chibrit.

Dar vad ca ai o manie cu calculele astea, io am mici programshe care imi calculeaza tot, atunci cand simulez functzionarea lor.

Ashteapta putzin sa fac o schemoasa deshteapta, si tu vei fi primul care o vede..ok?

Acuma sunt la stadiu de buchiseala, si proiectare.

Iar siteuri dashtea sunt destule, de ex:

www.epanorama.nethttp://www.rlocman.com.ru/en

Mersi de info! Da' nu prea stiu despre ce calcule vorbesti???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chestia cu calculele era pentri niq_ro.

Oricum io imi fac montajelu, il testez, si va spun pe urma cum functzeonea.

Nu vreau sa incep o polemica pe tema senzorilor , etc, io fac ce am in cap, si ce stiu io, si vedem ce iese, dar sigur ieseeee,

Poate il fac in 2 exemplare, si cine estem intersat, poate sa ma contacteze.

Daca suntetzi interesatzi de site-uri cu scheme pentru a fa fatce voi adaptari sau scheme, io vi le dau, si voi fatcetzi ce credetzi voi ca estem mai bine.

Asta pentru ca io am unele idei legate de ceea ce vreau sa fac, dar ele nu trebuie neaparat sa corespunda cu ceea ce vretzi voi sa fatcetzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare corect. Eu te-am intrebat de site-uri pentru ca si eu stau si surubaresc la chestii din astea cu sirme.... Singura chestie care nu prea....imi place este sa stau si sa proiectez cablajele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ok, eu doar ma chinuiam sa imi imaginez cum realizezi tu rezistente de valori asa mici.. in sfarsit.. astept sa vad rezultatele :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in afara de senzorul ala de lovire nu prea vad ceva de auto :shock: :shock: :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coane acolo ai scheme de toate neamurile pe care le potzi adapta pentru auto, depinde numai de imaginatzia ficaruia.

Pentru auto, si nu neaparat sche electronice uite un site care mie mi se pare interesant.:

http://volkswagen.msk.ru/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca te uiti pe pagina mea e si schema electrica a broscutei.. facuta in word :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mia mai venit o idee , apropo de ce sa-i mai pun.

O sa-l fac sa sesizeze in mers daca demaroru estem cuplat sau nu (accidental se poate intampla, si daca se intampla, estem cam nasol, mi s-a intamplat cu o mashina autohtona, careia i s-a stricat contactoru de bord, si a cuplat demaroru, in mers, pe la 100km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e simplu :scratch: pui un bec legat la borna demarorului, de cuplare :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau un simplu bec, ci vreau sa ma anuntze, sonor, si sa decupleze printr-un releu tensiunea dem.(tens releului incorporat in dem)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io conduc de 15 ani f'o 4 masini. O singura data mi s-a blocat bendixu' iesit in coroana, si s-a spart. Da' a fost o defectiune mecanica, nu electrica. Astea sunt masini nene, nu avioane, daca punetzi senzori peste tot o sa avetzi niste cablaje groase cat stalpu' de lumina, asa ca LASATI-O DRAQ!!! :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:scratch: O sa avetzi in portbagaj un ditamai dulapul plin cu electronica si relee?!?! :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu si nu , eu o tzin pe a mea...(hi).

si nu o sa am portbagaju plin cu pese, toate astea intra intr-o cutiutza de 20cm/20cm/20cm, si cu firele se rezolva usor, pentru ca prin ele nu circula curentzi mari , pot sa folosesc un cablu multifilar cu 8-16 fire inautru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca idee, e pine sa pui senzorei, dar.. vorba lu' mihai.. tragi la fire, de-ti vine rau :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei mai mofturoshi , la faza cu trasu firelor, se mai poate ceva care sa anuleze complet cablaria, si anume : la fiecare punct care se doreshte a fi monitorizat , si estem situat in puncte mai departate de bord, se pot monta mici emitzatoare, de raza scurta, care sunt legale, si care sa transmita prin radio situatzia acelui punct monitorizat, iar receptorul montat central in aceeashi cutie cu semnalizatorul de avarie central, sa decodeze informatzia si sa o semnalizeze coresp.

Dar asta dutce la cresterea pretzului, proportzional cu nr de emitzatoare instalate(cam 100mii- 200mii/emitzator +100-200mii receptorul dedector/decodor).

si nu mai sunt cabluri de trasss.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

he he

lasa ca eu mi-am tra cablaria prin furtun de masiuna de spalat tip armonica taiat cu cutter-ul pe lung si prin din 20-30cmm si daca am nevoie mai bag un fir

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mei am zis ca se pot satisfatce toate gusturile......

si io tot pe cablu merg, ca acuma tot imi fac electrecu, si bag fire cate vreau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si io am refacut-o pe toata, mai ales ca am avut-o pe 6V... nu am terminat masina da' imi merge alarma de pe ea :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!