Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

cred ca s-ar potrivi si un poll cu voturi asupra firmelor de casco, ar fi interesant rezultatul (desi din cate am citit si auzit allianz e cel mai renumit si apreciat)

voi alege si eu allianz in curand deoarece am auzit si citit numai de bine despre ei (nu ma deranjeaza cei 20% din furt total caci oricum e cotata mai bine decat pretul SH la vanzare, dar voi alege 0% pentru avarii si furturi partiale daca accepta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina ta?Vad ca e 524 td....Ca daca e prea veche nu ii mai poti face casco....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@silencer de acceptat, accepta sigur fransiza doar la furt total. Eu iti recomand si la dauna totala... mai scapi de 100E... si sunt sanse mici sa o faci zob... iar daca o faci zob.... be happy ur alive :(

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati si aici

http://www.automotorclub.com/articole/CASCO/index.htm

nu am verificat dar cred ca este acelasi ghid oferit de OMNIASIG

<{POST_SNAPBACK}>

Pe automotorclub.com Ghidul a fost publicat pe 22 oct 2005, in aceeasi zi ca si pe vwforum.ro. Pe reno.ro Ghidul a fost publicat pe 17 oct 2005. Cred ca asta indica cine este autorul.

@ice_2k: cel mai bun sfat posibil! bravo man! (o spun cat se poate de serios)

Modificat de Cristu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...Aveti idee unde pot gasi un Alliantz in zona Militari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand un broker de asigurari care cred ca in Romania e singurul care da masina la schimb daca a ta e in service pentru remedierea problemelor de dupa accident, BTWC. Mi-a facut polita la RAI (au decontare directa cu PoRo) si eu zic ca e OK la pret.

Pentru o valoare asigurata de vreo 14700 euro cu fransiza de 15% pt. furt total si dauna totala am platit 536 euro pe an cu toti banii jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stiti :D

casco imi schimba janta daca e julita un pic sau numai daca e sparta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stiti :D

casco imi schimba janta daca e julita un pic sau numai daca e sparta?

<{POST_SNAPBACK}>

merita pt julituri sa schimbi janta???

cauta un canal fara capac si asa schimbi la set janta si cauciuc :D (mai bine nu ...mergi asa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca stiti :scratch:

casco imi schimba janta daca e julita un pic sau numai daca e sparta?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu ti-o schimba, cel mult sa ti-o vopseasca. Unii fac probleme si daca e decat janta sparta si caucicul nu are nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa iti dea un service autorizat o hartie prin care janta nu se mai poate repara...apoi politie,asigurari,etc....si te faci cu una 9...cam asta e tot.

Deci se despagubeste,la fel si cu scutul de la motor,etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o valoare asigurata de vreo 14700 euro cu fransiza de 15% pt. furt total si dauna totala am platit 536 euro pe an cu toti banii jos.

<{POST_SNAPBACK}>

Mi se pare foarte mare fransiza de 15% pt dauna totala.

La un CASCO as viza ca aceasta fransiza sa fie 0. Asta pt ca am vazut destule daune totale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce ti se pare asa mare? care-s sansele unei daune totale? si pe langa asta, dupa cum am mai zis mai sus... daca faci dauna totala cu masina, bucura-te ca traiesti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am spus, am vazut destule daune totale...ALE ALTORA. Eu merg pe principiu ca oricui i se poate intampla...chiar daca mie nu mi s-a intamplat.

Deci nu vb de riscuri...ci vorbesc de fransiza de 15% la dauna totala care e foarte mare...In cazul unui astfel de daune, posesorul unei astfel de polite va pierde foarte multi bani...Deci o astfel de politza mie mi se pare destul de paguboasa...in conditiile in care un asigurat exact asta doreste: protejarea financiara impotriva unor riscuri.

Iar faptul cu "bucura-te ca traiesti" nu are nici o legatura cu o polita CASCO...parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pierzi chiar asa de mult avand in vedere ca masina este intotdeauna asigurata mai sus. exemplu concret: eu am dat pe masina 9500 si e asigurata la 12700... ceea ce inseamna 10800E in caz de dauna totala.. deci nu cred ca pierd chiar asa mult :( Chestia cu bucura-te ca traiesti avea sensul ca "daca doamne-fereste ai un astfel de accident, ca iei cu 1000 in plus sau in minus pe masina parca nu mai e asa de important". Una peste alta, fiecare face ce vrea.... eu am preferat sa nu mai dau inca 100E pe an pt a scapa de aceasta fransiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la cele spuse de ice...la fel am si eu...suma asigurata 15800E, fransiza 20% pt. furt total / dauna totala, deci primesc ~12500 in cazul in care asa ceva se intampla...Normal ca e paguboasa o polita cu fransiza de 15-20% pt cazurile acestea, dar in conditiile in care faci casco la o masina NOUA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, in cazul unui SH supra-evaluat de asigurator (ca sa ia o prima mai mare) efectul unei fransize maricele e mai estompat.

Insa in cazul unei masini noi, evaluate la pretzul inscris pe factura sau in cazul unui leasing, efectul unei fransize ridicate in cazul unui incident e destul de amplu...

Oricum, e bine sa nu uitati ca in cazul unei daune totale, asiguratul nu va primi 'valoarea' partii ramase neavariate (maxim 25%) care adaugata la valoarea unei fransize...creste paguba asiguratului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, in cazul unui SH supra-evaluat de asigurator (ca sa ia o prima mai mare) efectul unei fransize maricele e mai estompat.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu sint convins ca fac supra-evaluari...fac ei ceva interpolari pentru calculul ratei in functie de an, dotari, etc. Nu e pb lor ca omul prinde o promotie si da 7 8 mii pe o masina cu valoare de 12 13 mii :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, e bine sa nu uitati ca in cazul unei daune totale, asiguratul nu va primi 'valoarea' partii ramase neavariate (maxim 25%) care adaugata la valoarea unei fransize...creste paguba asiguratului.

daca e dauna totala, e totala, primesti totul. ai de ales, ori primesti valoarea partii distruse + epava, ori valoarea totala iar ce-a ramas din masina ramane la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, cand se evalueaza suma asigurata, se pleaca de la valoarea de noua, iar apoi se ia in calcul varsta masinii. Intrebarea mea e, valoarea initiala a masinii (0 KM) se considera pretul CIP sau DDP? (Mentionez ca nu scrie in FAQs, in caz ca ma trimite cineva acolo :banghead: )

Motivul pentru care intreb e urmatorul: Mi-am schimbat de curand masina cu un G4 "Special" TDI PD 101CP din 2002 (de fapt, dec. 2001, dar actele au iesit 2002), iar la Allianz mi-a scos prima anuala de 830 de euro, plecand de la o valoare de noua de 21.000 de euro... mie mi se pare cam mult. Nu zic a nu o fi asa, dar macar sa stiu daca s-au referit la DDP sau CIP (recunosc, nu am intrebat, ca un fraier...). Oricum ar fi, e destul de mare pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se uita in catalog, si dupa ce model si ce dotari ai se ia valoarea respectiva, care e pretul DDP.Dupa care se recalculeaza in functie de ani.Mie mi-a iesit ~22000E, iar cum masina are 3 ani (2002 in talon), 70% din 22000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io ma gandeam ca ti-a iesit cam putin :lol: eu am la allianz 850E pe an la o valoarea asigurata de 13.300E si e din 2001...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io ma gandeam ca ti-a iesit cam putin ;) eu am la allianz 850E pe an la o valoarea asigurata de 13.300E si e din 2001...

<{POST_SNAPBACK}>

Tu ce sistem de fransiza ai ales? Eu am specificat ca vreau fransiza la dauna totala si la furt total.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!