Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Fiecare societate are o grila cu gradul de uzura pe fiecare vechime in parte dupa care se calculeaza suma la care se asigura masina . Nu poate scade cu 2500-3000 E pe an valoarea unei masini, sunt masini care costa 5-6000 Euro de noi daca le scade valoarea cu 2500 pe an in doi ani n-ar mai avea ce sa evalueze din ele.

In medie valoarea masinii scade de la un asigurator la altul cu aproximativ 10% in primii 5 ani si scade spre 5% in urmatorii ani. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 1000 euro in medie tot scade valoarea unei masini de noi.ca de aia scade si casco. lumea crede ca de buni ce au fost ei, insa masina devine pe an ce trece tot mai ieftina.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e si e normal sa fie asa, valoarea de piata a unei masini scade asa ca scade si suma la care poate fi asigurata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut am avut evaluata masina la 14150E, dupa cartea aia a lor cu tot tacamul. Anul asta la fel, dar deja masina au evaluat-o la 11500E, n-am avut accidente.

Zice bine colegul razvi_gyl.

Scuze, am corectat, neatentia ce sa-i faci. :)

Plus ca in februarie 2010,cand am adus masina,mi-au evaluat-o la 18700,deci a pierdut intr-un an 4550E, mult peste 2500.

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cu ce am gresit cand am spus ca scade cu 2500,3000 pe an valoarea masinii'?La o valoare de nou de 32.000 dupa 9 ani a ramas in 8.000,face ti voi socoteala cat scade de la an la an

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul tau nu ai gresit cu nimic, dar nu generaliza. La o masina care de noua costa 100.000 euro sau la una de 5.000 euro nu ar putea sa le scada tot 2500 E pe an, nu? Nu exista o suma care se scade din valoarea masinii, deprecierea se calculeaza in procente si fiecare societate are o grila de depreciere a ei. De exemplu dupa primul an unele societati scad 5%, altele 15% din valoarea masinii. Marea majoritate a societatilor se inscriu in media asta de depreciere de 10% dupa primul an in urmatorii ani scazand spre 5% depreciere pe an. Tie de la 32.000 valoare de nou in 9 ani ti-au pus deprecierea 75%, deci e perfect normal :icon_thumleft: .

Un pic anormal mi se pare exemplul colegului toni d unde in primul an i s-au scazut peste 20% din valoarea masinii, iar in al doilea an aproape 20%. Daca si-a facut polita la aceeasi societate atunci e ceva in neregula, eu de zece ani de cand lucrez in asigurari nu am vazut o depreciere asa mare pe nici o grila a niciunui asigurator. E posibil sa se fi strecurat o eroare a persoanei care i-a facut evaluarea si asigurarea respectiva. Chiar sunt curios la ce societate ai facut polita, daca poti sa ne spui si noua te rog, asa mai invatam si noi cate ceva :lol: .

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Astra,am avut 3 ani la fosta masina G4 si acum am intrat in al 3-lea an si cu actuala masina, acolo am si RCA-ul.Am gresit,anul asta e asigurata la 11900 euro.

post-88683-0-58062100-1332433447_thumb.j

post-88683-0-28448800-1332433462_thumb.j

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-ti spun eu cum se intampla cu masinile de 5-6000 euro,sant asigurate maxim 2 ani,dupa asta nici daca se mai uita la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de unde apare acel coeficient de depreziere din 5 in 5 %, de la an la an, cand majoritatea asiguratorilor au renuntat la cotatia cu coef de uzura si fac evaluarea cf. Eurotax coroborat cu nr de km inreg. in mom preluarii in asigurare! Astfel, doua VW Passat confortline 2005 pot fi asigurate la sume diferite, daca diferenta de km intre cele doua este mare!

Raducu, acceseaza portalurile online (daca ai acces) Astra, BCR, Allianz, Generali, Credit Europe, ruleaza cateva simulari si revino cu informatii actualizate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

razvy gil , ce vorbesti ?? eu am avut casco la matiz pana in 2010 (cand a facut 10 ani l-am dat) si a fost asigurat la 1200 euro parca :)))) . La skoda imi expira saptamana viitoare casco si m-am uitat pe hartie : a costat 420 de euro(casco full avarie + furt inclusiv UE) si a fost asigurata la 11200 euro parca . Eu zic ca e ok , la cat sa ma astept anul asta ca mi-o asigura, 8-9 mii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa ne intelegem,la 11200 euro full casco ai platit 420 euro pe an?Inseamna ca exista o problema,eu la 9000 euro platesc pt full casco +furt inclusiv UE 800 euro fara fransiza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Am reducere(cred) avem casco de vreo 12 ani daca nu mai mult la aceeasi firma, ASIROM ..... la masina asta in cei 4 ani nu am avut nicio dauna si poate de aceea am iesit asa de ieftin .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi,e mai mult de jumatate,asta inseamna sa ai reducere de 60%,ce e lichidare de stoc ca la magazin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde si de client, daca vad ca ai de unde sa dai cer si ei, ca si asigurarile astea sunt tot afaceri.

:)

scade valoare auto pe piata scade si prima anuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

posibil :)) de aia imi si fac casco la banii astia.....revin saptamana viitoare cu noul contract casco ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai posibilitatea sa traduci? Ma prind mai greu @ondin

Modificat de razvi_gyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi,e mai mult de jumatate,asta inseamna sa ai reducere de 60%,ce e lichidare de stoc ca la magazin?

Daca a incheiat polita casco pana in 29 februarie si are Rca ul la Asirom primeste o reducere de 10% plus inca 18% pentru optiunea de C :icon_confused: asco Avantaj plus reducerea de ani fara dauna rezulta prima platita de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca incheia polita pana pe 29 februarie expira pe 28 februarie,deci asta cu data cade ca parca santem la sfarsitul lui martie si colegul spune ca mai are inca 2 saptamani din polita

Modificat de razvi_gyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai posibilitatea sa traduci? Ma prind mai greu @ondin

cum s-a mai spus si aici, depinde si de client, daca vrei casco la o masina de 30.000 euro este o suma de plata, la 10.000 alta suma, mult mai mica, apoi indiferent de valoare masina daca acel client are casco deja de 10 ani si pe alte masini anterioare vine din start la masina de acum cu un super bonus, ca nu prezinta un risc la fel de mare ca un client nou cu profil necunoscut. de aceea nu poti spune ca daca merge si x si y la casco cu acelasi tip de masina z prima casco anuala va fi identica, ca nu are cum, difera sigur varsta, localitatea, data obtinerii permisului de conducere, profilul utilizatorului, toate aceste aspecte sunt analizate de asigurator si de aceea sunt sume diferite, dupa fiecare client in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de unde apare acel coeficient de depreziere din 5 in 5 %, de la an la an, cand majoritatea asiguratorilor au renuntat la cotatia cu coef de uzura si fac evaluarea cf. Eurotax coroborat cu nr de km inreg. in mom preluarii in asigurare! Astfel, doua VW Passat confortline 2005 pot fi asigurate la sume diferite, daca diferenta de km intre cele doua este mare!

Raducu, acceseaza portalurile online (daca ai acces) Astra, BCR, Allianz, Generali, Credit Europe, ruleaza cateva simulari si revino cu informatii actualizate!

Nu e din 5 in 5% pe an deprecierea, nu ai inteles, mai citeste o data ce am scris te rog. Portalurile online ale societatilor folosesc exact aceleasi grile de depreciere de care am mentionat, nu stabilesc suma asigurata dupa Eurotax, Schwacke sau alti evaluatori, de acolo iau majoritatea societatilor doar valoarea de nou in lipsa unei facturi si aplica fiecare propria grila de depreciere, si intr-adevar sunt societati care folosesc si kilometrajul ca factor in calculul sumei asigurate. Sunt societati care se abat de la principiul asta dar foarte putine. BCR de exemplu foloseste ca metoda alternativa mobile.ro ca sa stabileasca suma asigurata. Daca nu ma crezi vorbeste cu inspectorii tai coordonatori de la societatile pe care le-ai mentionat si te mai lumineaza ei.

Cat priveste accesul in portalurile online daca ai avea un pic mai multa experienta in domeniu ti-ai da seama ca nu am cum sa nu il am :lol: . Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marea majoritate a societatilor se inscriu in media asta de depreciere de 10% dupa primul an in urmatorii ani scazand spre 5% depreciere pe an.

Ai dreptate ... Eu inchid aici! Succes in activitatea ta! O zi buna!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma crezi cere grilele principalilor 10 asiguratori pe CASCO si fa tu singur o medie sa vezi ca asa e. Multumesc, succes si tie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ondin,ma faci sa cred ca nu ai incheiat o polita casco de mult timp,nu are treaba varsta,localitatea,anii de permis cu pretul pe care-l platesti(astea sant pt RCA),continuitatea si numarul evenimentelor intradevar.Si logic este ca la valori diverite asigurate sa se plateasca diferit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cataloagele online intra in hora atunci cand e vorba sa calculeze o dauna totala. Si atunci grila devine tot mai complexa si cuprinde numarul de kilometri si lungimea zgarieturilor existente pe masina si nu au legatura cu evenimentul rutier petrecut.

La orice masina cu orice valoare se face Casco pana cand aceasta face 10 ani, pentru ca grilele lor de uzura sunt pe 10 ani, dupa aceasta varsta nu prea se mai risca multi pentru ca valoarea asigurata este mica si riscul ca valoarea unei eventuale daune pe casco sa fie mai mare decat valoarea de dauna totala este foarte ridicat.

Ce va tot certati aici cu miile de euro pe an? Masina se depreciaza procentual, astfel ca valoarea poate scadea cu 1000 sau 10.000 de euro pe an fara probleme, dar la masini total diferite ca pret de nou!

Indiferent ca e vorba de grilele de uzura sau de cataloage si kilometri, sunt convins ca suma cu care se depreciaza o masina an de an este apropiata in ambele cazuri. Si aceste grile de uzura influenteaza si mersul pietei de masini SH. Daca va veti uita, veti vedea ca majoritatea masinilor se vand cu un pret nu cu mult mai mare decat valoarea asigurata a masinii pe casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexanderdj,nu ne certam,doar ne intereseaza variatia pretului pt ca noi nu facem simulari online si dupa aia postam,noi chiar platim o polita casco si de multi ani chiar,deci vorbim din experienta de 20 de ani de plata si uneori de incasat bani de la casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!