Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

@goldeye3002:

Cand am incheiat eu CASCO pe firma, in contract scria ca despagubirea se acorda daca masina e condusa de titular sau prepusii acestuia. Am intrebat ce inseamna asta si mi s-a raspuns ca in principiu angajatii firmei. Fa-ti daca poti un contract de munca la firma pe care e masina, cu data cu cateva zile inainte de dauna. Contractele de munca se pot inregistra la Directia Muncii pana la 20 de zile dupa data contractului. Dupa ce se rezolva treaba, il reziliezi.

@moderators: Poate ca nu e prea ortodoxa recomandarea, dar poate il ajutam pe om sa scape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema destul de nasoala si anume: am lovit masina din semnatura destul de urat, pom si cap de pod, din fericire am scapat fara nimik, acum, masina este cumparata in leasing, inca nu are un an, deci are full casco. Din pacate eu nu sunt angajatul firmei pe numele caruia a fost cumparata masina, in cazul acesta se mai acorda asigurarea casco, sau cum se face?? daca stie cineva va rog sa dati o mana de ajutor. Va multumesc

Nu trebuie decat sa ai imputernicire de la respectiva firma ca ai dreptul sa ii reprezinti in relatia cu asiguratorul (in caz de dauna partiala). Daca e dauna totala, despagubirea (adica partea ce-ti va ramane dupa ce firma de leasing isi retine partea) va fi virata firmei pe care e facut contractul de leasing.

Eu te-am inteles perfect...tu nu m-ai inteles :) ...Ei nu se uita la valoarea asigurata...ei se uita la prima ta anuala (valoarea sau pretul politei)...daca ei iti platesc tie daune peste cat ai platit tu anual...(si asta repetat) devii un client indeziderabil pentru ei. Asa gandesc toti asiguratorii dar se pare ca Generali e cel mai 'coltos'...in prezenta mea i s-a spus unui client care avea daunalitate 120% ca nu i se prelungeste contractul... Si tot altuia care nu avusese daune ca i se face o reducere de 5% dar suma platita pe noua polita devenea mai mare decat cea din anul anterior pentru ca procentul crestea nesimtit datorita vechimii masinii.

Eu am platit 7% (pt o masina de 6 ani)...ori la anul procentul va fi mai mare... deci ma gandesc sa renunt la ei.

Asigurarea casco este o asigurare facultativa, deci in principiu societatile de asigurare au dreptul sa refuze sa asigure un client care in anul anterior a avut o daunalitate de peste 100%.

Cat despre faptul ca cotatiile cresc de la an la an e urmare a faptului ca si service-urile au majorat tarifele la manopera, ajungandu-se acum la cele de reprezentanta (VAG si non-VAG) la pret pe ora de manopera de 100 RON fara tva.

Pe de alta parte cand se va introduce o baza de date nationala,se va sti istoricul fiecarui conducator auto si al fiecarui auto si atunci va fi zadarnica migratia la o alta societate de asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie cum vine lonjeronul stanga fata la octavia 2? separat sau doar cu intreg sasiul sau o parte din acesta? Astept sa pronunte o dauna totala la masina,sa va si descriu putin cum arata masina: stanga fata zdrobita de la impact cu un pom;lonjeron, aripa, cutie sigurante, baterie filtru aer, radiator, capota, spoiler directie,parbriz spart etc; partea dreapta si ea destul de sifonata, cu suport alternator rupt, motorul dizlocat, cutia de viteze nu mai misca, airbaguri sarite; Si lovitura de gratie partea stanga spate care a lovit un cap de pod, mai precis usa stanga spate cu stalp central, prag, geam etc. Toata masina este destul de torsionata si nici o usa nu se mai inchide,cupola indoita, credeti ca pot obtine dauna totala?

Later: nu a fost problema ca nu sunt angajat al firmei pe numele careia este cumparata masina

Modificat de goldeye3002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata masina este destul de torsionata si nici o usa nu se mai inchide,cupola indoita, credeti ca pot obtine dauna totala?

Imi pare rau sa aud ca s-a intamplat asa ceva. :lol: Lonjeronul, sau mai exact capul lonjeronului vine separat. Dar in principiu dupa expunerea ta este cu siguranta dauna totala. Unde ai asigurare casco, poate reusesc sa te mai ajut cu sfaturi?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asigurarea casco este o asigurare facultativa, deci in principiu societatile de asigurare au dreptul sa refuze sa asigure un client care in anul anterior a avut o daunalitate de peste 100%.

Cat despre faptul ca cotatiile cresc de la an la an e urmare a faptului ca si service-urile au majorat tarifele la manopera, ajungandu-se acum la cele de reprezentanta (VAG si non-VAG) la pret pe ora de manopera de 100 RON fara tva.

Pe de alta parte cand se va introduce o baza de date nationala,se va sti istoricul fiecarui conducator auto si al fiecarui auto si atunci va fi zadarnica migratia la o alta societate de asigurare.

Well...de acord cu tine...

Pana cand va exista o baza de date nationala mai trece ceva vreme...se pare ca atunci cand e vorba de crearea unei baze de date nationale, romanii o lalaie cel mai tare...

Insa atunci cand va exista, probabil, ne vom gandi de doua ori inainte sa luam decizia de a apela la CASCO pentru despagubiri...

Toata masina este destul de torsionata si nici o usa nu se mai inchide,cupola indoita, credeti ca pot obtine dauna totala?

Later: nu a fost problema ca nu sunt angajat al firmei pe numele careia este cumparata masina

Fara nici un dubiu...e o dauna totala... Costurile reparatiei o fac acest lucru...din modul descris...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e cumparata in leasing, nu are, sau mai bine zis nu avea 1 an.Asigurarea este facuta la Allianz-Tiriac, tipul de acol a venit a vazut masina si a zis ca el crede ca o scoate dauna totala, dar valoarea daunei trebuie sa fie peste 14500 euro, si ma gandesc totusi ca este o suma mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca ai avut oferta cu un an casco gratis de la Allianz. In ceea ce priveste dauna, exact cum a spus si @Diesel, costurile manoperei desigur adunate cu cele ale pieselor, vor duce cu siguranta la dauna totala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am beneficiat de oferta cu un an de leasing gratuit, de oferta beneficiau cei care cumparau masina aflata pe stoc. Oh well astept devizul de la service.....imi pare rau pt masina, si cu asta va zic: Nu va cumparati Octavia 2 fara ESP! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si s-a facut si devizul estimativde reparatie:suma se ridica la 13500 euro asta la prima vedere, fara vopsit si reglajele de rigoare,cat credeti ca va costa un vopsit complet? Si inca o intrebare, cum se procedeaza mai departe dupa ce este declarata dauna totala? mergi la reprezentanta si faci alt contract, poti sa alegi alta model, spre exemplu fabia sau octavia tour?? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si eu pe la allianz sa intreb de casco, si pentru mine cel putin (vechime 6 ani permis) este obligatoriu fransiza. Adica pentru orice interventie si eu trebuie sa scot bani din buzunar ceea ce mi s-a parut absurd si am tirat-o de acolo. Pentru masina mea ( golf IV, 2002, 74 kw, 100 Cp, 1896 cmc) cat ar costa casco, eventual cu ceva fransiza la dauna totala?. Astept pareri, va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si s-a facut si devizul estimativde reparatie:suma se ridica la 13500 euro asta la prima vedere, fara vopsit si reglajele de rigoare,cat credeti ca va costa un vopsit complet? Si inca o intrebare, cum se procedeaza mai departe dupa ce este declarata dauna totala? mergi la reprezentanta si faci alt contract, poti sa alegi alta model, spre exemplu fabia sau octavia tour?? ms

Procedura este urmatoarea: in conditiile in care iti dau dauna totala, societatea de asigurari plateste suma asigurata catre societatea de leasing ,care recalculeaza suma ce ii revine utilizatorului ( avansul plus ratele platite, fara ce ai platit la casco). Cu banii primiti poti face ce vrei, in sensul ca poti da avans la ce masina vrei si inchei alt contract de leasing.Exista si posibilitatea ca suma ce iti revine, cu acordul tau poate sa se constituie ca avans la un alt autoturism.

P.S. Un vopsit nu stiu cat face , dar din experienta ia in calcul o suma de 700 ron pentru fiecare reper ce urmeaza a fi vopsit. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si eu pe la allianz sa intreb de casco, si pentru mine cel putin (vechime 6 ani permis) este obligatoriu fransiza. Adica pentru orice interventie si eu trebuie sa scot bani din buzunar ceea ce mi s-a parut absurd si am tirat-o de acolo. Pentru masina mea ( golf IV, 2002, 74 kw, 100 Cp, 1896 cmc) cat ar costa casco, eventual cu ceva fransiza la dauna totala?. Astept pareri, va multumesc.

Un cost al politei realist ar fi in jurul sumei de 700€ pe an. Du-te la Generali sa-ti faca o oferta...sau cauta (pe net) un broker de asigurari care sa-ti prezinte mai multe oferte.

...cat credeti ca va costa un vopsit complet?

Pt un vopsit complet (la un dealer VAG) am auzit de suma de 1000€.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Generali din pacate nu asigura mai vechi de peste 5 ani.

Incearca la BT sau BCR Asigurari. Posibil sa gasesti ceva mai convenabil. Eu am gasit la BT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste 5 ani?S-a schimbat "modificarea"? :lol: Eu stiam de cele mai vechi de 6 ani. Mai e ideea cu ING Asigurari (astia sunt niste retaileri de-a lui Generali). Si pe prospectele lor scrie "nu mai vechi de 6 ani".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-am facut asigurarea la BCR.

Masina e din 2004 - iar prima anuala de asigurare este de 860 EUR, masina fiind evaluata la 16.800

Deci mai scazi 20 % uzura pe inca doi ani si vezi ce raport obtii. Ah, fransize : furt intern - 20%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac asigurari la BT daca vreti o ferta da-ti-mi pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inca o intrebare, si anume: poti sa pastrezi contra unei sume de bani masina declarata dauna totala? si daca da, cum se procedeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general in caz de dauna totata asiguratorul iti da 80 % din suma asigurata si epava .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai masina este luata in leasing, in cazul asta epava merge la firma de leasing??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai merge la firma de leasing pt ca asiguratorul achita masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in cazul asta epava imi ramane ;) ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseza daca in urma unei daune, asiguratorul pe langa a ma trimite la un service agreat, poate sa-mi dea si banii in mana? Cum se procedeaza, cum iti fac calculul? Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inca o intrebare, si anume: poti sa pastrezi contra unei sume de bani masina declarata dauna totala? si daca da, cum se procedeaza?

In toate cazurile de dauna totala cu asigurare casco incheiata de firma de leasing, utilizatorul are drept de preemptiune asupra epavei, deci daca optezi pentru varianta de a o pastra ai prima optiune. In oricare caz, societatea de asigurare achita valoarea din contract catre firma de leasing, acestia iti returneaza o parte din bani (avans, rate platite) si daca nu optezi pentru pastrarea epavei, aceasta va fi a societatii de asigurare.

Ma intereseza daca in urma unei daune, asiguratorul pe langa a ma trimite la un service agreat, poate sa-mi dea si banii in mana? Cum se procedeaza, cum iti fac calculul? Merci.

Cu siguranta nu vei primi bani in mana pentru a-ti efectua reparatia. Mergi intr-un service,ei deconteaza si tu iti iei masina reparata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseza daca in urma unei daune, asiguratorul pe langa a ma trimite la un service agreat, poate sa-mi dea si banii in mana? Cum se procedeaza, cum iti fac calculul? Merci.

Acum este mai greu, iar in cazul unei daune mai mari este imposibil. Acum catva ani se mai putea proceda asa, respectiv primeai banii de la asigurator in baza unui deviz estimativ. Din cate stiu se evita acest lucru.Posibil numai la daune minore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa inteleg eu.....ca in cazul in care vreau sa pastrez epava, nu mai primesc inapoi avansul si ratele. Mai precizez inca odata ca asigurarea este facuta la Allianz. Exista vreo clauza unde trebuie sa mentionez ca vreau sa pastrez masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!