Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

:nono: Angajez agenti asigurari la BANCA TRANSILVANIA ASIGURARI.

Pentru mai multe detalii dati pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acestea sunt polite dupa martie 2007?

Procentul mi se pare foarte mare...de aproape 10% din valoarea asigurata. Ce vechime are masina?

Pai calculul e facut zilele astea.

Procenut e mare , stiu :nono: ... masina e cea din semnatura deci an 2000!

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la Generali sa-mi prelungesc contractul de CASCO si.. surpriza! Am 3 dosare de dauna pe anul trecut si nu se mai prelungeste... si atentie.. toate sunt dosare cu regres!! Ce mama dracu regula mai e si asta?? :frigbaitata: Pacat.. ca am fost foarte multumit de ei... Allianz, here I come! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shkoda nu vrei sa-ti fac un calcul la BTAsigurari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, stie cineva ceva de Unita ? Buna ,rea ? Pana acum am gasit cea mai buna oferta la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

facut CASCO la Asirom 537 EUR (franciza 0, avarie+furt total si partial). Este al 3-lea an consecutiv de asigurare si pt. ca nu am avut incidente mi-au acordat 25% reducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, stie cineva ceva de Unita ? Buna ,rea ? Pana acum am gasit cea mai buna oferta la ei.

Daca dai o cautare dupa Unita vei gasi mai multe pareri negative decat cele neutre. Cele pozitive cam lipsesc.

In materie de CASCO nu ma orientez exclusiv dupa pretul politei. Conteaza mult review-urile 'patitilor'...

Am fost azi la Generali sa-mi prelungesc contractul de CASCO si.. surpriza! Am 3 dosare de dauna pe anul trecut si nu se mai prelungeste... si atentie.. toate sunt dosare cu regres!! Ce mama dracu regula mai e si asta?? :lol: Pacat.. ca am fost foarte multumit de ei... Allianz, here I come! :lol:

Si eu sunt asigurat la Generali...si am avut o dauna de 1000lei in iarna asta ( o aripa spate infundata in parcare de bull-barul unui SUV dupa calculele mele, caci 'venerabilul' nu s-a gandit sa lase un bilet cu datele de contact).

Chiar sunt curios ce varianta alegi dupa Generali...

Dosare cu regres? Sa fie daune pt care nu au putut stoarce un leu de la RCA-ul altora?

Cred ca te-au respins pt faptul ca valoarea despagubirilor au depasit valoarea politei (daunalitate peste 100%) si nu vor sa mai faca afaceri cu tine...nu esti clientul pe care il asteapta ei (adica sa le bagi bani in buzunar si ei sa plateasca ciu-ciu).

Oricum, nu se stie cum va mai fi (ca se circula fara scrupule in ziua de azi)...deci sunt curios ce alegi in continuare...Allianz o sa-ti dea o cotatie de o sa te doara capul probabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu dau feedback pozitiv pentru unita. daca iti faci toate temele inainte sa te duci la ei totul este absolut ok. (2 masini, daune consistente si nu am avut nici un fel de problema, foarte prompti si corecti cu termenele)

primul lucru cand va faceti o polita, interesati-va cu cine au decontare directa, apoi mergeti la service-ul respectiv si cereti un feedback referitor la compania de asigurari. (le poate face placere sau nu sa lucreze unii cu altii, fapt ce duce la o rezolvare rapida sau mai greoaie a comenzilor aparute)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dosare cu regres? Sa fie daune pt care nu au putut stoarce un leu de la RCA-ul altora?

Cred ca te-au respins pt faptul ca valoarea despagubirilor au depasit valoarea politei (daunalitate peste 100%) si nu vor sa mai faca afaceri cu tine...nu esti clientul pe care il asteapta ei (adica sa le bagi bani in buzunar si ei sa plateasca ciu-ciu).

Da, au fost 3 dosare...

1. un vinovat cu RCA la BT Asigurari... de la care nu si-au recuperat banii... dauna de 12 mil.

2. vinovat eu.. dosar care a fost inchis pentru ca am avut un alt accident, care a inclus si daunele de la acesta.

3. un vinovat cu RCA la Asirom... de la care iar nu si-au recuperat banii... dauna de 100 mil.

deci in mod normal ar trebui sa fie doar 2 dosare, de ce il considera si pe el inchis, pentru care nu au avut nimic de suferit, nu stiu... dar ma rog.. si oricum, valoarea totala a daunelor nu e nici macar jumatate din valoarea asigurata, deci nici asta nu ar fi un motiv. Asta e, am fost foarte multumit de ei, dar cautam altii daca nu se mai poate. Inclin spre Allianz, unde am avut in primul an, dar vom vedea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... valoarea totala a daunelor nu e nici macar jumatate din valoarea asigurata...

Eu te-am inteles perfect...tu nu m-ai inteles :lol: ...Ei nu se uita la valoarea asigurata...ei se uita la prima ta anuala (valoarea sau pretul politei)...daca ei iti platesc tie daune peste cat ai platit tu anual...(si asta repetat) devii un client indeziderabil pentru ei. Asa gandesc toti asiguratorii dar se pare ca Generali e cel mai 'coltos'...in prezenta mea i s-a spus unui client care avea daunalitate 120% ca nu i se prelungeste contractul... Si tot altuia care nu avusese daune ca i se face o reducere de 5% dar suma platita pe noua polita devenea mai mare decat cea din anul anterior pentru ca procentul crestea nesimtit datorita vechimii masinii.

Eu am platit 7% (pt o masina de 6 ani)...ori la anul procentul va fi mai mare... deci ma gandesc sa renunt la ei.

Dupa mine nu e relevant daca ei si-au luat banii de la RCA sau nu...pe mine ca client nu ma priveste acest aspect. Nu exista ca ei intre ei asiguratorii sa nu se inteleaga la daune...mai ales ca e si CSA care-i modereaza...

Incep din ce in ce mai mult sa ma gandesc sa ma asigur CASCO cate o luna (la firmele care te lasa sa platesti rate lunare) in conditiile in care pretul politelor cresc tot mai mult...

Astfel...in perioada concediilor cand circul cel mai mult, sa fiu asigurat...iar in rest...sa conduc si mai precaut...si sa-mi mai asum eu din riscuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 5 minute am venit de la o sucursala Allianz Tiriac, unde am vrut sa ma interesez si eu in legatura cu casco la masina mea....bineinteles ca raspunsul doamnei care cred ca era ne...., a fost: uita-te pe internet si aflii acolo tot si vii cu nustiu ce copie tot de pe internet..... De parca le-as fi cerut nu le-as fi dat bani ;) ;) ce scarbe ordinare si la tiriac!

aceasta este sucursala la care am fost Mi-a stricat toata ziua nesimtita aia! @#!@#!@#!$

DRUMUL TABEREI

Str. ! Mai 15, bl.C3, sector 6

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa-mi pm cu datele masinii si iti fac eu un calcul luni la BT Asigurari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 5 minute am venit de la o sucursala Allianz Tiriac, unde am vrut sa ma interesez si eu in legatura cu casco la masina mea....bineinteles ca raspunsul doamnei care cred ca era ne...., a fost: uita-te pe internet si aflii acolo tot si vii cu nustiu ce copie tot de pe internet.....

Probabil ca era ocupata cu scobitul in nas...sau explora alte catacombe.

In mod normal trebuia ea sa-ti faca calculatia caci au internetul in fata lor. Insa probabil nu aratai a client Allianz...sau...lenea e cucoana mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut eu am masina in semnatura si vreau sa imi fac un casco la ea pe persoana juridica. Ce firma imi recomandati am luat contact uc Allianz si am o oferta de la ei de 1200euro / an masina este asigurata la vreo 12500euro.Pot sa platesc in 4 rae anuale.

Ce imi recomandati? E mult e Putin? E o oferta buna? Va rog sa imi rapundeti repede deoarece pana vineri trb sa imi fac asigurarea.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Salut Andule! :(

ti-am mai zis... eu am oferta si de la Generali si e ceva mai sus...

Am ales Allianz pe full si am cam tot ca tine numai ca la masina ce va sa vina...

Pe langa faptul ca am decontare directa

Pana la coada... nush... toata lumea ii injura si toti se duc la ei...

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam finule de raspuns, de abia astept sa ma dai o tura cu bombita de GTI :( . Da cam toti ii injura dar toti se duc la ei ca au decontare rapida. ;). Cum adica ai decontare directa? Pls. explain to all of us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e mare procentul de aproape 10% pt o masina din 2004. Si valoarea asigurata mi se pare mica....pt un Audi A4 din 2004.

La o masina din 2001 am platit in acest an la Generali 7% pe an (din suma asigurata).

Allianz sunt seriosi...dar mai nou incearca sa-si bage "serios" in buzunarul nostru. Eu nu as merge pe Allianz in acest moment al pietei.

Fa o vizita unui broker de asigurari. Pe langa faptul ca iti ofera mai multe oferte din care sa alegi, te si asista atunci cand esti nevoit sa folosesti asigurarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma scuzati m-am exprimat eu gresit. Masina ei mi-au evaluat-o la 19400euro. Uite oferta lor

> Suma Asigurata: 19.400 EUR

>

> Varianta 1: Cota de

> prima: 8.61%

> Prima de

> asigurare: 1.623 EUR/an

>

> R1/2 = 812 EUR

> R1/4

> = 406 EUR

>

> Fransize: 0%

>

> Varianta 2: Cota de

> prima: 7.81%

> Prima de

> asigurare: 1.477 EUR/an

>

> R1/2 = 739 EUR

> R1/4

> = 370 EUR

>

> Fransize: 10%

> daune totale (vei incasa 16.497 E)

>

> 0% daune partiale

>

> Varianta 3: Cota de

> prima: 7.04%

> Prima de

> asigurare: 1.335 EUR/an

>

> R1/2 = 668 EUR

> R1/4

> = 334 EUR

>

> Fransize: 20%

> daune totale (vei incasa 14.664 E)

>

> 0% daune partiale

>

> Varianta 4: Cota de

> prima: 6.32%

> Prima de

> asigurare: 1.203 EUR/an

>

> R1/2 = 602 EUR

> R1/4

> = 301 EUR

>

> Fransize: 30%

> daune totale (vei incasa 12.831 E)

Eu ma referisem la ultima parte un franciza este de 30%. Voua cum vi se pare oferta lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand generali, chiar daca sunt un pic mai scumpi(nu decat allianz) dar la daune esti tratat corect

singura bila neagra: generali nu asigura jantele si cauciucurile la deformatii/rupturi datorate gropilor.

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema destul de nasoala si anume: am lovit masina din semnatura destul de urat, pom si cap de pod, din fericire am scapat fara nimik, acum, masina este cumparata in leasing, inca nu are un an, deci are full casco. Din pacate eu nu sunt angajatul firmei pe numele caruia a fost cumparata masina, in cazul acesta se mai acorda asigurarea casco, sau cum se face?? daca stie cineva va rog sa dati o mana de ajutor. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu CAsco se acorda indiferent de cine conduce masina. Dar se pare ca nu se despagubeste decat 85% din dauna. Citeste cu atentie clauzele din contratul de leasing.Mult noroc, in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inclin spre Allianz, unde am avut in primul an, dar vom vedea...

Am inclinat spre Omniasig in final.. :huh:

823 euro/an la o valoare asigurata de 12.000eur. Ar fi fost 712 euro, dar am optat si pt. despagubirea actelor de vandalism (111euro). Sper sa nu am ocazia sa vad daca sunt sau nu seriosi.. :huh: :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e o varianta rea...avand totul inclus. Nu ai zis nimic de fransize...

Din cate stiu eu Omniasig e in grupul Wiener Stadtische...deci o umbrela serioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, gata am scapat si de asta.Mi-am facut asigurare la BCR Asigurari.masina din semnatura ,prima de asigurare 788 E si o platesc in 10 rate.Sper sa nu am probleme de accident sau ceva de genu asta.Am fransiza 10% la furt total.Doar atat. Din cate am inteles eu sunt destul de bunicei.Bafta si sa auzim de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!