Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Eu am full CASCO la BCR-asigurari si platesc 670 E pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Northman Stiu ca la Interamerican aveau niste preturi mai mici decat concurenta. Dezavantajul major era ca nu lucreaza cu decontare directa cu Sandra. In rest, ai putea incerca si la Generali, iti vor oferi un pret destul de bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASIROM ..e in vizorul CSA !

un real ajutor pentru comunitate ar fi sa aflam si MOTIVUL !!! :) Crezi tu ca vreodata va pati ceva firma asta? Hai sa fim serios. Cine e in spate vegheaza si doneaza ( sau cotizeaza) cum vrei sa-i zici. Si tot a cotizat si la multe privatizari a participat si multe societati a cumparat..... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Full casco la Transilvania si platesc 220 RON / luna aprox . Valoare de catalog 20150 EURO . Valoare asigurata 9100.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am full casco la BCR, platesc 517 euro pe an.

Valoare masina noua 19500, asigurata la 9065 euro.

pe polita am bifat ca sunt despagubit doar pt teritoriul Romaniei.

Am fost sa intreb cat ma costa cartea verde pt 15 zile, 60 dolari, si mi-au spus ca daca fac cartea verde la ei automat, gratis sunt asigurat si in caz de furt in afara tarii.

Mi-au spus ca in caz de accident eu sunt oricum asigurat.

Acum eu ce sa cred, sunt sau nu asigurat in afara tarii sau trebuie pe langa carte verde sa fac si extindere de casco?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serhio24, ma intere detalii despre acea asigurare. Eu am luat masina cu credit si sunt obligat full casco. Am plecat din aceiasi valoare 20150 EUR, dar mi-au asigurat-o la 14000 EUR. Prima pe an e destul de mare. Am platit vreo 900 EUR in primul an. Cum pot sa o asigur la o valoare mai mica? Adica 9000 (cat am luat credit) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[pai nu stiu daca poti . Da ce-ar fi sa vi sa facem un calcul la sefa mea (agent de asigurari )? sunt niste smecherii prin care scade valoarea .........DAR ........nu mai e full casco. Hai ca iti face pret bun . Si e o doamna de treaba . Si iti dau si o cafea ! :-)

masina mea e din 2000 . De aia are val mica asigurata . Mai mica decat a ta

Modificat de Serhio24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea proasta pt un client CASCO la BTA este ca in modul de calcul (formularul lor) masina se depreciaza valoric an de an, dar dotarile suplimentare, nu.

Cu alte cuvinte, la valoarea mai mica (an de an) a masinii se adauga valoarea constanta de nou a dotarilor suplimentare ale masinii (ca si cum acestea nu s-ar deprecia si le-ai tine separat acasa intr-un sertar).

Cu alte cuvinte masina este supra-evaluata an de an, iar proprietarul scoate din buzunar mai multi bani (decat ar trebui).

Pe de alta parte in cazul unei daune totale sau furt total primesti mai multi bani.

Insa pana la urma, daca masina este supra evaluata, platesti mai mult decat face.

Un alt dezavantaj la BTA este faptul ca nu este despagubit vandalismul.Ceea ce in Romania nu e de ignorat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acuma am venit de la ASIROM si pt faptul ca au depasit pragul de daune cu 140% (de asta au intrat in vizorul CSA) au bagat tot felul de procente (de ex. procent pt ca nu am nici un fel de franciza 1,56 % ..si tot asa) astfel incat tre sa platesc ceva mai mult ca anul trecut deci nu am avut nici o dauna in anul ce tocmai a trecut. Faza e ca eu am reducere acuma de 45% cica adica platesc pe an 837 EUR ...fata de 1400 EUR cum ar trebui.

Si pt ca am ajuns la limita asta de 45 % reducere nu mai dau nici o reducere deacuma. Asta e pragul.

Ceea ce e nasol ca la prima apelare la CASCO (chiar si pt un geam sau orice amanunt ) pierd acea reducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce e nasol ca la prima apelare la CASCO (chiar si pt un geam sau orice amanunt ) pierd acea reducere.

Cred ca se incadreaza foarte bine in ciclul 'E foame de bani, frateee'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un alt dezavantaj la BTA este faptul ca nu este despagubit vandalismul.Ceea ce in Romania nu e de ignorat.

depinde de asigurare. A mea e asigurata full.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna formula am gasit la BT. Am platit 473eur cash, pentru 12 luni. Suma asigurata 11.000 eur, dar cu francisa 2% pe furt partial si 20% pe furt total. Este dezavantajoasa francisa pe furt partial, dar nu mi s-a intamplat niciodata un furt si nu stau in Bucuresti. oricum, ar fi vreo 220 eur pragul de francisa, pe care daca il adaug la prima de asigurare iese cam la acelasi pret cu asigurarea la Allianz, fara furt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de asigurare. A mea e asigurata full.

Ce inseamna full?

Pai eu vb de un client obisnuit, nu de PCR (pile cunostinte relatii ). Acestuia vandalismul nu ii este asigurat in polita la BTA. PUNCT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de vandalism si de full casco. Atunci cand mi-am facut eu asigurarea habar nu aveam de acea taxa suplimentara pentru vandalism. Am aflat abia dupa ce mi-am gasit masina zgariata can nasol in parcare. Asa ca mare atentie. Bafta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce firma de asigurari?

La Omniasig. Procentul pentru acte de vandalism este de 10% din valoare asigurata, daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. La Omniasig vandalismul se plateste extrapret.

La Generali, Allianz, ( dar cred ca se stie deja) vandalismul e asigurat in polita de baza din oficiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ASIROM , vandalismul e acoperit, dar ca exceptie este faptul ca daca iti gasesti masina cu vopsea pe ea ... nu esti despagubit.

Deci atentie !!

aaa la fel si caucicucurile. Daca ti le gasesti taiate .... nu iti sunt despagubite.

Stiti voi vreo companie care asigura in FULL Casco si cauciucurile ?

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, cei de la RAI (Rumanie Assurance International) despagubesc si cauciucurile+jantele, insa cred ca trebuie sa platesti separat o extra taxa, acu' depinde de cum mergi daca merita sau nu sa faci o astfel de extensie la asigurare

in Buc. daca ai jante pe 17 cu balon de 45 sigur merita, am un prieten, tot forum-ist, care le-a bulit de vreo 3 ori si cei de la RAI au dat banii.

La sfarsitul lunii expira si la mine CASCO, nu vreau sa mai fac la RAI deoarece am inteles ca vor creste ff mult sumele de asigurare pt. la anu', mai ales ca eu am avut vreo 3 daune anul asta

cine stie preturi bune si firme serioase care platesc si lucreaza cu service-uri ca lumea, rog sa puna un nr. de telefon cu o persoana de la firma respectiva...

dupa cate am vazut pana acum Generali, BT Asig., Astra ar avea preturi mai mici

cei care aveti CASCO aici si sunteti din Buc puteti sa puneti un nr. de telefon al unui agent de asig., ceva, o adresa, etc...

inainte sa fac alta polita vreau sa vad care e cea mai buna oferta

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Am primit o oferta de Casco la Generali de 639e fara francize, valoare asigurata 9125e. Ce credeti e bine??

O faza nasoala e ca daca dai intr-o groapa nu iti despagubesc nici cauciucul, nici geanta, nici amortizoarele, nici articulatiile. Cica sunt despagubite doar in cazul ciocnirii, tamponarii, coliziunii, rastunarii, lovirii si caderii.

Din cei care au Casco la Generali a fost cineva in situatia asta? Cum ati rezolvat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cei care au Casco la Generali a fost cineva in situatia asta? Cum ati rezolvat?

Generali e bun ca este privit foarte bine de 99% din service-uri --> se face treaba mai repede...

Cat despre "O faza nasoala e ca daca dai intr-o groapa nu iti despagubesc nici cauciucul, nici geanta, nici amortizoarele, nici articulatiile" este 100% adevarat.

Un prieten a luat groapa si s-a ales cu o mare galma la causiuc + janta de aliaj indoita de ziceai ca-i de tabla si nu a primit nimic de la Generali. I-au spus ceva de genul: daca mai era avariata si aripa din dreptul rotii respective se facea pe casco totul (Aripa + janta+cauciuc) dar asa nu se poate.

Unul din agenti chiar i-a sugerat sa faca un mic accident cu aripa respectiva ca sa nu mai plateasca nimic.... Totusi, pana la urma, a cumparta janta + cauciuc din banii lui.

Traim in RO...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Casco la Asirom. 525E, valoare asigurata 8500E.

In banii astia am tot asigurat si pasageri in afara de furt total.

Despagubire 100% pt orice evemniment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!