Jump to content

Probleme Cu Instalatia De Franare


alexandru16
 Share

Postare recomandată

Cred ca ai tambure pe spate, trebuie desfacut si uns cu vaselina rezistenta la temperaturi inalte anumite puncte si gata. Era pe undeva exact ce trebuie uns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 470
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    43

  • b-66-six

    17

  • floryn_zdv

    17

  • paul_ral

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Taz , uite asa credeam ca petesc si eu , simptomele sunt la fel :scartait cand dau drumu la pedala de frana DAR am facut toata treaba aia si apoi mi-am dat seama ca zgomotul nu e dint tambur ^_^( e undeva dintre rotile din spate , cred ca e un repartitor acolo sau ceva de genul , la mine de acolo se aude si nu mai stiu ce sa ii fac sincer ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am schimbat si eu azi sabotii pe spate si cablurile de frana de mana.

Problema este ca nu mai tine frana acum.Tine foarte jos.Mecanicul mi-a zis ca se autoregleaza...am fac vreo 50km de cand le-am schimbat si nici o doferenta.

E normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu nevoie de niste sfaturi .

A venit vremea sa schimb lichidul de frana. Ca specificatie trebuie DOT 4. Intrebarea mea este daca aceasta este singura norma care trebuie sa o indeplineasca lichidul ?

De asemenea sunt indecis cu privire la optiunea producatorului . Ce sa aleg intre : Aral, Castrol, ATE, TRW-Lucas si alte magarii care or mai fi ?

Va multumesc !

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am schimbat si eu azi sabotii pe spate si cablurile de frana de mana.

Problema este ca nu mai tine frana acum.Tine foarte jos.Mecanicul mi-a zis ca se autoregleaza...am fac vreo 50km de cand le-am schimbat si nici o doferenta.

E normal?

Vezi cum stai cu lichidul in vas, si incearca o aerisire pe spate poate isi da drumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichidul e ok.M-am intors si la mecanicul meu de cartier aseara, care insista sa stau linistit ca incet incet o sa mi se ridice pedala si o sa-mi tina si frana de mana mai jos (o trag pana in gat acum).Nu stiu ce sa zic, o sa mai merg cu ea sa vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand schimbi sabotii trebuie sa slabesti cablurile de la frina de mana si sa le reglezi din nou de la zero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asemenea sunt indecis cu privire la optiunea producatorului . Ce sa aleg intre : Aral, Castrol, ATE, TRW-Lucas si alte magarii care or mai fi ?

:vaidecapulmeu:

Are cineva vreo experienta de impartasit cu o marca anume ?

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am cumparat masina am schimbat si lichidul de frana. Am folosit DOT4 (Havoline), ce pot sa zic...nu am avut niciun fel de probleme cu exceptia repartitorului care l-am schimbat(nu din cauza lichidului :) ) Din cate am citit pe alte forumuri in timp lichidul isi pierde din propietati, important e schimbarea lui. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.de apox 1000 km am schimbat placutele de frana si de o vreme incoace a inceput sa ''scartaie'' cand franez si parca franeaza in trepte.toate astea cand franez lent pt ca la o franare brusca se opreste destul de repede..de la ce sa fie acest ''scartait'' si franarea in trepte? multumesc mult.

Modificat de tixmich
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand apesi usor pe pedala, simti pulsaltii mici in pedala? Daca da, inseamna disc ovalizat. Scartaitul mai poate si daca are buza discul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi Sacalul

Buna,

Am o problema cu discurile de frana ,adica se incalzesc foarte tare in mers.Masina are si ABS, sa fie oare ceva problema de aici? ( este vorba de discurile fata )

Tin sa mentionez ca socrul meu si-a luat tot golf3 numai ca nu are abs si dupa un rulaj de 20 de km poti sa tii mana pe discuri, la mine te-ai fript.

Astept parerile voastre.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotile se misca liber ?

Ai racitoarele montate ? (poza)

post-10002-1281880177_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand apesi usor pe pedala, simti pulsaltii mici in pedala? Daca da, inseamna disc ovalizat. Scartaitul mai poate si daca are buza discul

da se simt pulsatii in pedala...probabil de la disc.o sa schimb discurile la urmatorul set de placute.mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi Sacalul
Rotile se misca liber ?

Ai racitoarele montate ? (poza)

Am racitoarele montate. Cam de o saptamana am dat rotile jos ca sa curat discurile de rugina, am miscat discurile dar se misca un pic cam greu,ca si cum ar fi presat ceva pe ele.

De vreo 2 luni mi-am schimbat placutele de frana dar am fost la mecanic.

Si inainte sa schimb placutele mi se incalzeau discurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e normal sa se incalzeasca.Eu inca nu am vazut masina care dupa cativa km de franari mai grele sa nu se incinga.Am mers si eu cu destule masini...si dupa o partida de condus cu franari mai in forta sau mers la vale, unde sa foloseste mult frana abia daca tineai mana pe janta.Si nu cred ca toate masinile sa fi avut defectiuni la sistemul de franare.Acum e posibil ca tu chiar sa ai o problema, dar trage pe dreapta dupa cativa km de mers lin si vezi daca mai sunt incinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca dupa multe franari discurile se incing, dar banuiesc ca la Cristi_Sacalul se incalzesc fara a folosi excesiv frana.

Trebuie sa suspenzi masina si sa vezi cat de greu se invart acestea. Posibil sa fie vreun pistonas blocat. Incearca si o schimbare de lichid cu aerisirea aferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se simt pulsatii in pedala...probabil de la disc.o sa schimb discurile la urmatorul set de placute.mersi mult.

Vezi ca placutele si discurile sunt de diferite duritati. Placutele nu trebuie sa fie mai dure decat discurile de frana, asta e una din cauze. De preferat sa fie de la aceeasi marca. Daca gresesc rog sa fiu corectat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cineva un cod pentru disc de frana plin de marimea 239mm, ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

321615301 (in 4 prezoane: 239X12 4/100)

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mica mare problema cu roata stanga fata. De la o vreme incoace am impresia ca parca nu se invarte la fel de lin ca cea din dreapta. Am fost la mecanic si a zis ca e normal... a bagat o surubelnita intre placute si disc si le-a departat (s-au departat usor de tot). Apoi un timp a mers din nou cum imi place mie, fara sa se incalzeasca rotile fata in mod inegal. Acum iar am impresia ca roata stanga se incalzeste mai tare decat cea din dreapta.

Intrebarea e, din ce cauza se intampla treaba asta? Se blocheaza etrierul? Ce sa-i fac? Demontez totul si dau o ungere peste tot (exceptand placute si disc)? Sau fac aerisire pe roata respectiva?

Multumesc,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu ai depuneri mari pe cilindrul de frana. Desfa etrierul, scoate placutele, baga un lemn de esenta moale (brad) in etrier si apasa usor frana ca sa iasa cilindrul (lemnul il pui de marime apropiata dar mai mic dacat cele 2 placute +disc ca sa iasa cilindrul un pic mai mult). Vezi depunerile care sunt si curata-l (exista spray de curatat franele). Nu curata cu smirghel sau alte chestii abrazive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!