Jump to content

Probleme Cu Instalatia De Franare


alexandru16
 Share

Postare recomandată

dac se opreste roata cand iei mana inseamna ca iti raman placutele blocate pe disc...verifica etrieri pe fata si fai o aerisire totala fata spate si ar trebui sasi revina dac nu inseamna ca sunt de vina etrieri.eu cand am schimbat capetele d ebara cand am dat s aplec cu masian mi sa dus pedala la podea...am aerisito pe fata si sia revenit...verifica si u ..bafta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 470
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    43

  • b-66-six

    17

  • floryn_zdv

    17

  • taz21

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este normal sa se incalzeasca ceva mai tare discurile decat tamburii.

Daca poti tine degetul pe disc o secunda-doua dupa alea 5 minute si nu ai folosit frana prea tare (tot franezi putin atunci cand opresti) atunci nu se incing chiar asa de speriat.

Oricum verifica si starea glisierelor (12,13 in figura) si ungele cu vaselina siliconica (vaselina normala ataca cauciucul burdufului din capat). Daca buduful este spart se gripeaza glisiera sau manson si etrierul nu mai merge cum trebuie.

Eu am patit de mi se incalzeau ceva mai tare din cauza bavurii formate pe marginea discului, se atingea placuta acolo, dar la mine si scartaia cand rulam cu viteze mai mici de 40kmh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema:ieri ca sa evit sa intre un prost in mine la o intersectie am apasat mai tare pedala de frana si aproape cand sa se opreasca masina pedala s-a dus de tot la podea si deabia imi mai tinea .am verificat nivelul lichidului de frana si nu prea avea si am completat dar tot nu am frana eficace.cand apas putin pe pedala tine bn dar daca fortez putin pedala se duce in podea.trebuie sa ii fac o aerisire sau kre ar fi motivul??va rog sa ma ajutati k nu prea e de gluma cu franele.specific ca am cu discuri fata-spate ,fara ABS

Modificat de Al3x_20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dac ai apasat tare si sa du spedala jos si acum face la fel apesi si se duce .inseamna c apierzi lichidu..sa saprt ceva cand ai apasta tare..probabil a cedat distribuitoru spate sau vreo conducta ceva...uitate atent pe sub ea sau in fata si vezi pe unde ai pierderi..verifica dinou nivelul de dimineatza inainte sa pleci cu ea undeva.altceva nu avea ce sa se intample...zic eu dac gresesc sa ma corecteze cineva...

Modificat de taz21
Incearca sa scrii corect
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa aerisesc azi un pic franele pe fata, sa mai iau din marginea discului si sa mai gresez peacolo si revin cu detalii. Ciudat e ca mi se intareste si pedala. Aveti idee daca ar pierde vacum pe furtunul care pleaca de la motor pana in pompa de servofrana, ala care are si supapa de unisens ar putea avea legatura si cu incalzitul rotilor, adica sa actioneze asupra pistonaselor din etrieri? Multumesc de promtitudine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat placutele de frana si am observat ca imi cam bat placutele.acele lamele care vin impreuna cu placutele de frana se pot monta daca nu desfac etrierul?ppot sa le montez eu fara sa ma mai duc la mecanic.va rog sa-mi dati ceva sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot monta fara sa desfaci etrierul, cel putin daca sunt ca la mine. Clema este deaia scurta pe mijlocul placutei preseaza in etrier spre portetrier. Ai de desfacut 2 suruburi cu cap de 13 si tinut contra cu cheia de 15, nu e greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hopa hopa... nu este la fel la toate masinile. La AAM din 94 cred ca e varianta cu imbus pe spate. Asa cum a pus lupo in pdfuri. Un surub mai lung si unul mai scurt. Uite am pus aici niste poze cand am avut eu probleme. http://vwforum.ro/index.php?showtopic=33409

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu frana de mana cred... Masina a stat parcata vreo 2 saptamani cu frana de mana trasa si acum o roata este infranata... dreapta spate. Stanga spate merge normal, aia din dreapta se opreste cand iau mana de pe ea.

Am verificat si rotile pe fata si se pare ca se invart un pic mai greu decat cele pe spate (odata cu roata se invarte si o bara care merge in compartimentul motor, e normal asa ceva?).

Ce sa-i fac? Cum se face o aerisire pe spate si cum se desface tamburul? Sper sa reusesc sa-i dau de cap fara ajutorul unui mecanic (ca e plecat in concediu).

Multumesc,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... (odata cu roata se invarte si o bara care merge in compartimentul motor, e normal asa ceva?).

Este urata treaba cand nu se invarte o data cu roata pentru ca este bratul planetarei care transmite miscarea de la cutie la roata.

La topicul de mai jos ai un manual in limba romana, vezi ca acolo scrie si cum sa dai jos tamburii si multe altele.

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1186206

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lupo_bv: multumesc pentru raspuns. Am luat cartea si am citit capitolul cu instalatia de franare. Problema e ca daca ma apuc de desfacut imi prind urechile acolo si imi raman si piese in plus :banghead: Poate gasesc vreo tubulara sa fac o aerisire la roata dreapta spate desi nu cred ca o sa aiba efect. Daca nu, mecanic scrie pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

recent am obs ca daca pun o frina mai violenta si apoi reduc presiunea asupra pedalei simt ca fuge de sub picior pedala de parca pierde presiunea din instalatie si tre sa mai ridic piciorul si sa mai repet procesul de frinare ca sa am iar frina(presiune),nu stiu ce sa zic parca la inceput nu facea asa...de verificat am verificat lichidul si becul nu se aprinde .....sa fie faptul ca este o pompa servo???

astept parerile voastre !!!! STIMA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are treab dac este servo .dac u spui ca pierzi presiunea inseamna ca ori iti pierde pe undeva cate putin sau dac nu,ai aer pe instalatie.eu as zce sa incepi cu un control amanuntit p esub ea la conducte si la distribuitor spate si pompa fata si dac nu este nimic incearca o aerisire totala si ar trebui sasi revina.bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa imi facea si mie. Prima oara am ramas fara frane in intersectie, s-a dus pedala la fund si nu ma tinea decat o roata. A 2-a oara m-am trezit ca a cedat conducta din fata si am ramas fara ambreiaj si frane.

Ai 2 variante :

1. verifica toate conductele si daca pierzi lichid, asta se observa in nivelul vasului.

2. dai pompa de frana jos, verifici garniturile sau daca ti s-a rupt vreo bucata din peretele interior in care vine pistonasul. In cazul de fata pedala iti tine dupa care se duce in jos brusc si ai frana doar pe o roata sau 2.

Cum zici ca nu iti pierde lichid, eu zic ca varianta 2 e cea mai plauzibila :)).

Modificat de untouchablle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu in cautare de ajutor ca mecanicii pe aici is toti meseriasi...

Problema e ca dupa ce a stat masina cu frana de mana trasa vreo 2 sapt, roata dreapta spate nu se mai invarte liber... cum iau mana de pe ea se opreste.

Am fost la un mecanic de ala extraordinar de bazat (la carute si biciclete?) si nici n-a vrut s-o ridice pe elevator. A zis ca a ruginit frana pe tambur si ca daca am circulat cu ea si-a dat drumu, ca cica are autoreglaj. Ma rog, am plecat acasa fericit da am zis sa verific. Am ridicat rotile pe spate si problema persista.

Intrebarea e: care e problema? Ce naiba sa-i fac?

Multumesc,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dac meseriasul de (carute si biciclete )na vrut salto tu pe cric .apropo ce ai pe spate tambur sau etrier (adica frana pe disc ca pe fata??)

acum am vazut ca ai zis mai sus ca ai autoreglare dac ai inseamna ca este pe tambur. dai roata jos dai si tamburul dupa care verifici si u acolo dac nu cumva a ramas cablu de frana blocat sau o fi vreunul din pistonase de la cilindru .sunt mai multe variante de probleme cel mai sigur este sa dai roata jos si sa verifici.bafta... :D

Modificat de claus_tazz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin ce loc poate sa traga motorul aerul fals din tulumba in afara de imbinari?ma refer la imbinarea dintre acel furtun mic de cauciuc, motor si supapa unisens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mototrul poate sa traga aer fals pe oriunde poate si are cum.adic trebuie sa verifici tot cea ce tine de aer...pt ca si cea mai mica gaura sa colier ne strans bine CONTEAZA.eu am avut furtunul ala de vine de la filtru de aer la motor era gaurit pe dedesupt si am stat cu ia 1 luna de zile pana cand mam dus cu ia pe tester si mia zis ala ca trage aer si atunci am luato la puricat toate furtunele si colierele pana cand am gasit.u ce simtome ai de zici ca treage aer??

Modificat de taz21
e pe langa subiect
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prinde mai jos pedala, iar daca fac pedale la frana trepideaza masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat furtunul de vacuum ce pleaca de la servofrana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca nare treaba cu aeru...vezi ca este posibil sa ai jantele strambe sau dac nu dicurile ovalizate de aia trepideaza la frana.in volan nu simti nimik? dac da inseamna ca este pe fata dac nu verifica pe spate..sau ambele e mai bine:P:P iar dac zici ca iti tine pedala mai jos fai si u o aerisire verifica lichidu in borcan.cel mai bine dac ai timp fai o mica revizie la toata instalatia de franare ,verific asi dicurile si ar trebui sa rezolvi.bafta iar dac am gresit cu ceva sa ma corecteze. ;) :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claus_tazz, mai citeste o data ce a scris v@sy si o sa vezi ca n-ai inteles problema lui. si offtopic: crezi ca poti scrie un pic mai corect?

Modificat de Dacro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acela de la servofrana , din plastic? da, l-am verificat.O sa incerc sa vad daca nu este de la supapa unisens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ridic piciorul de pe pedala de frana se aude un sunet in spate,am auzit acest sunet si la alte masini,de la ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!