Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Am dat cu seringa cu ulei pe acolo si vad ca merge bine acum...daca o sa mai faca figuri este clar de la lipiituri....Sper sa nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, o sa revina, din pacate - mai ales cand apar fluctuatii de temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut .

problema este ca nici la mine nu se aprinde lumina cand deschid usa de la sofer. i-mi puteti spune care sunt firele care aprind plafoniera si unde le gasesc in mufa cu 8 pini care vine in iala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele care aprind plafoniera vin din modulul comfort, nu din yala direct, yala comunica cu calculatorul de usa.

deci tot la broasca ajungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mod confort nu am si nici calculator de usa. firele de la mufa cu 8 pini de la yala merg girect in stalp si fiind prinse in arbore nici macar nu se vad unde ies. inainte de a yala jos vreau sa verific daca instalatia electrica este OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi in broasca la switch, toate au asa ceva, si acolo sunt lipituri reci, eu asa am rezolvat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am cautat firele care duc direct la plafoniera si le-am gasit intr-o cutie 1JO 962 258 pe mufa fin stanga ( - ) la pinul 5 si ( + ) la pinul 20.

ma poate ajuta cineva cu o schema sau sa-mi spuna unde vin firele care merg la switch-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai fi asa de incapatanat sau daca ai folosi aceasta incapatanare in scop constructiv ai ajunge departe. Daca bagi acel cod de la cutiuta pandorei pe care ai gasit-o, (si sa sti ca e zero in loc de O) vei vedea ca defapt masina ta are modul comfort de care iti spuneau colegii. Vw sunt foarte pacatoase cu broastele. Acolo daca cauti si pe youtube clipu pus de Florin vei vedea ca exista in interiorul unei carcase placi de circuite si 5 switcuri fiecare cu rolul sau special. Te asigur ca toate sunt asa si ca switch-ul principal care se duce este cel aratat de florin aici 

Apoi o explicatie si mai complexa cu ansamblul de la broasca desfacut si explicat tot, dar in engleza 

sau in scris http://forums.vwvortex.com/showthread.php?1542461 unde vezi cum se formeaza acele lipituri reci care afecteaza si ele broastele. Asta este primul loc in care trebuie sa te uiti deoarece astea sunt primele care se duc ca dai cu usa in fiecare zi de mai multe ori, nu modulul comfort care sta frumusel asezat in masina.

De la broasca(care repet toate au broasca asa) semnalele pleaca catre modulul comfort.

Exista si varianta mai ,,taraneasca" facuta de un american 

(sa sti ca la ei Bora s-a vandut cu numele Jetta)

Modificat de paulghidel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles maine incerc sa rezolv cu schimbarea switch-ului. sper sa fie doar atat sa nu mai fie si problema de electrica.

Modificat de catalin_911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am si eu o problema la un Seat Ibiza 6L, an 2007. Nu mi se aprinde plafoniera cand deschid usa soferului. Pe celelate usi merge. Ma poate ajuta cineva  ? Ce fel de switch sa cumpar ? 

Modificat de nastasedan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un post mai sus....scrie exact ce iti trebuie.

 

Procedura detaliata este pe pagina/paginile anterioare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V4NCT7 din link-ul de mai sus, este bun si pentru hayon Bora Variant? Sa il inlocuiesc pe cel uzat din broasca. Vad ca nu are tija, va fi actionat bine? Daca nu, care model de switch este bun pentru hayon?

Si alta dilema, in general aceste microintrerupatoare cu 3 pini au un pin comun si un pin normal deschis si celalalt normal inchis. Caz in care eu trebuie sa utilizez pinul comun si un pin din celelalte. Asta ar insemna sa pun in scurt firele de la masina care duc la becul portbagaj cu cel de la martorul din bord. Este bine asa? V4NCT7 este diferit, in sensul ca pe ambii pini lucreaza identic (inchis sau deschis)? Switch-ul original, pe sina, are trei contacte dedicate. 

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este bine - merge asa.

 

se gaseste lamela de pus la el - merge - sau scoti lamela de la un switch chinezesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, este bine in sensul ca pot uni fara probleme pentru instalatia electrica a masinii firele de la lumina portbagaj cu cel de la martorul bord?

Pot adapta acest switch fara sa mai adaug tija, face contact? Sau este un switch facut de Saia-Burgess cu tot cu tija? Adica as vrea varianta optima pentru hayon, fara sa mai fac eu modificari la switch.

Acum am un switch ZGSX KW8, China, cu tija, cel din atasament. Nu l-am montat, dar merita sa astept pentru un SB?

post-44288-0-07782100-1393249828_thumb.j

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti unii cele doua circuite.

 

daca switch-ul ala este bun, vezi doar cand esti cu el pe pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, doar ce am rezolvat si eu problema cu faimoasele switchuri. 

La mine switchul functiona bine la toate cele 4 portiere, problema era cu mizeria adunata in jurul butonului de la switch fapt ce il determina sa raman constant apasat. Inainte sa schimbi un switch il poti masura, are doua fire care se duc pe circuit.

Butonul de la switch este actionat de carligul de la broasca, la mine, carligul era bine uns cu vaselina, iar cu timpul aceasta s-a adunat in jurul butonului si l-a blocat.

Se poate incerca curatarea lui fara a demonta nimic cu electroclener, bagi furtunasul de la spray prin gura de la broasca in jos dupa care actionezi de mai multe ori broasca sunt 50% sanse sa mearga  daca e vorba doar de mizerie daca nu veti avea destul de muncit pentru a ajunge la switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stim procedura, normal ca o luam prin eliminare si incepem cu varianta usoara. Switch-ul meu imi arata in mers ca am portbagajul deschis (alarma falsa), cu sunetul de rigoare. L-am desfacut si arata ca la toti. Parca e de pe Titanic. Super corodat. Acele lamele de contact sunt ca frunzele uscate toamna. Am reparat multe fineturi si ma pricep la electronica (non-auto) la nivel de hobby si probabil l-as face si pe asta. Insa nu vreau sa fiu nevoit sa mai umblu prea des in spate, doar in ideea de a nu rupe clemele de fixare a plasticului. 

Inca nu imi pot da seama cum a gandit neamtul de nu a pus un contact ON-OFF simplu, clasic, solid, cu cele doua fire (portbagaj/bord) unite, daca, dupa cum zice Florin, nu se intampla nimic negativ. A pus acest switch fragil si cu o modalitate de actionare cel putin ciudata. Mai ales ca nu e piesa de schimb, ci vine odata cu broasca. In fine, societate de consum...

Si mi-e mai mare necazul ca abia am schimbat actuatorul in service (130lei piesa + 50lei manopera), deoarece in frigul de saptamanile trecute imi era sa nu rup plasticele. Si actuatorul meu era doar blocat de mizerie... Bani aruncati, acum l-am curatat/gresat si am unul de rezerva. Cine stie daca mai trebuie sa il mai schimb vreodata. De asta n-as mai da bani pe broasca pentru un amarat de switch, doar din satisfactia de a repara eu ceva si pentru ca s-a mai incalzit (usor) afara si pot sa scot plasticul de la hayon fara prea multe griji.

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit.

am reusit in cele din urma sa desfac broasca astazi.

am desfacut broasca.

am refacut lipiturile si pe urma masurat inca o data continuitatea cablajului si a pinilor. totul este OK.

 

acum ramane instalatia electrica..... daca ma poate indruma cineva mai departe ce fire si unde trebui verificate......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele sunt OK pana in modulul de confort ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La deschiderea usii spate stanga nu se aprind luminile in masina. Restul functioneaza normal . La usa din fata am inlocuit  un swich cu ajutorul colegilor de pe forum. Pe spate se potriveste acelasi swich ? Iar la deschiderea usii din interior de la sofer trebuie sa trag destul de tare de maner. Cablul a fost schimbat, este in regula . De afara usa se descide normal. Se poate regla ceva acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara prieteni. As dori sa va spun o poveste care pe mine m-a cam dat peste cap.  Am un golf 4 1.6 benzina motor AKL si desigur vechea problema cu switch-urile. Am cumparat switch-uri saia-burgess V4NCT7 si m-am apucat de demontat si montat. switch-ul de pe partea soferului, totul a mers perfect nu  am intampinat nici o problema. am terminat montajul  , am pus contactul martorul din usa se aprindea cu usa deschisa inclusiv se stingea cu usa inchisa dar.. stupoare am dat la cheie si nimic parca bateria s-a epuizat instant faruri ioc geamurile sa le mai deschid nici o sansa.

Am scos imediat mufa de la broasca am zis ca poate am facut eu ceva gresit, am pus contactul si nimic , semnalizarea merge aiurea ce sa zic tot sistemul este dat peste cap. bateria nu are nici macar 3 luni e inca in garantie , am verificat toate sigurantele nu este nimic ars. nu imi dau seama ce s-a intamplat 

parca tot sistemul electric este dat peste cap... de la un switch?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy asta este ca nu stiu exact unde ajung firele de la sw in modul...... in mufa din stanga ajung firele de la plafoniera pe pinii 5(-) si 20(+)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am revenit.

am reusit in cele din urma sa desfac broasca astazi.

am desfacut broasca.

am refacut lipiturile si pe urma masurat inca o data continuitatea cablajului si a pinilor. totul este OK.

 

acum ramane instalatia electrica..... daca ma poate indruma cineva mai departe ce fire si unde trebui verificate......

 

ai verificat daca switch-ul lucreaza, direct in mufa yalei - daca nu, verifica si asta.

 

La deschiderea usii spate stanga nu se aprind luminile in masina. Restul functioneaza normal . La usa din fata am inlocuit  un swich cu ajutorul colegilor de pe forum. Pe spate se potriveste acelasi swich ? Iar la deschiderea usii din interior de la sofer trebuie sa trag destul de tare de maner. Cablul a fost schimbat, este in regula . De afara usa se descide normal. Se poate regla ceva acolo ?

 

switch-ul la usa spate - da - este aceelasi cu cel de la usa fata.

 

cablul - nu ai ce regla la el... doar pe cel de la manerul exterior - vezi sa nu fie el prea tensionat.

 

vezi cablul interior sa nu fie prins pe undeva...

 

Buna seara prieteni. As dori sa va spun o poveste care pe mine m-a cam dat peste cap.  Am un golf 4 1.6 benzina motor AKL si desigur vechea problema cu switch-urile. Am cumparat switch-uri saia-burgess V4NCT7 si m-am apucat de demontat si montat. switch-ul de pe partea soferului, totul a mers perfect nu  am intampinat nici o problema. am terminat montajul  , am pus contactul martorul din usa se aprindea cu usa deschisa inclusiv se stingea cu usa inchisa dar.. stupoare am dat la cheie si nimic parca bateria s-a epuizat instant faruri ioc geamurile sa le mai deschid nici o sansa.

Am scos imediat mufa de la broasca am zis ca poate am facut eu ceva gresit, am pus contactul si nimic , semnalizarea merge aiurea ce sa zic tot sistemul este dat peste cap. bateria nu are nici macar 3 luni e inca in garantie , am verificat toate sigurantele nu este nimic ars. nu imi dau seama ce s-a intamplat 

parca tot sistemul electric este dat peste cap... de la un switch?

 

nu are legatura.... vezi sa nu ai alt consumator pe masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!