Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Aceste switch-uri se mai gasesc si pe net: http://www.tme.eu/ro/katalog/#id_category=100060&search=saia+burgess&page=2%2C20&s_field=accuracy&s_order=DESC

Exista mai multe variante atat V4NC7, dar si o varianta mai buna cu garnitura de protectie in jurul tijei de actionare, V4ST7UL, depinde cat de priceputi sunteti in a le schimba.

Varianta pe care am ales-o eu cand am avut defectiunea a fost V4NC7, dar am desfacut acest microswitch si am folosit doar acel plastic (pastila de actionare) care la mine era uzat (restul switchului din yala era bun) si nu avea rost schimbat, in plus depinde de varianta de yala, la mine switch-ul original prezenta 2 picioruse de prindere iar V4NC7 nu are doar gauri, bineneteles ca se poate adapta o prindere sau ceva, dar am preferat sa folosesc carcasa switch-ului original, nu am mai avut probleme cu el de atunci, aproape 2 ani.

La momentul respectiv am gasit switch-ul la magazin Pilot, dar pe comanda. dar si ei tot de pe www.tme.eu comanda.

P.S. Lucrarea am facut-o eu pe masina din semnatura, nu e dificil dar trebuie niste chei speciale, la desfacut yala, si multa rabdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre demontarea yalei.... gasesti tot felu' de tutoriale pe net. trebuie doar sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal asta patesc si eu la fel ca tine si io am azd si au martor usile cit si usa portbagaj la fel nu mi se aprinde lumina sofer plafoniera face la fel Switch e de vina trebuie schimbat si nu e usor deloc .

Modificat de fanejbl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot fi si lipituri pe placa broastei de vina, insa de obicei daca tot se demonteaza este bine sa se faca revizie generala: awitch, lipituri si curatat motoras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am schimbat un swich deja portiera, dar mă întreb și la portbagaj este același swich?

s1 running cm10 jellybean

Modificat de Mr VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu, acolo e un sistem cu tija, si trebuie facute improvizatii

facuse colegii, e un topic pe aici pe undeva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu nu este aceelasi switch.... este un Helag 070.767.22.2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca poti pui terog un link aici pentru ca am cautat si nu am gasit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce ? cu switch-ul Helag ? .... nu-l gasesti la noi, poate doar extern.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare ,

In gorj este cineva care m-ar putea ajuta cu inlocuirea unui switch?

As dori sa si achizitionez 2 switch-uri daca ma poate ajuta cineva ..... contracost bineinteles

Modificat de aditza nam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema cu switch-ul de la usa si anume ca acum ceva timp mergea cand vroia, acuma nu mai merge deloc dar nu-mi mai merge nici inchiderea din telecomanda, numai din cheie! Sigurantele sunt ok! Stie cineva ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lipituri reci,adica nu mai face contact.multă muncă pe vremea asta,ai grijă la plasticarae că pocnesc din cauza frigului mama,mama.succes daca nu ai încotro

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce ? cu switch-ul Helag ? .... nu-l gasesti la noi, poate doar extern.

Cat despre demontarea yalei.... gasesti tot felu' de tutoriale pe net. trebuie doar sa cauti.

Ma refeream la postul lui @yogy, nu gasesc nici un tutorial, nimic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nici nu ma gandesc sa umblu pe frigul asta la usa! Mai bine o duc la service! Mai nou, am mai umblat la usa! Cand o deschid nu se aprinde lumina, dar daca o trantesc inapoi cat sa nu se inchida se aprinde si tot asa! cred ca e ceva si in balama! Tocmai pe vremea asta trebuia sa se intample!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se deface linistit, la un loc cu un pic de caldurica.... nu va faceti griji.

flavius - e de la switch - cand desfaci verifici si lipiturile de pe placa yalei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?961163, pentru a desface fata de usa.

http://www.gruvenparts.com/website/diys/Door%20Locks%20Explained%20-%20MKIV.htm, cam cum arata modulul de inchidere din usa

http://www.myturbodiesel.com/1000q/multi/Door-Module-Removal-Jetta-Passat-Golf.htm pentru a demonta panoul metalic.

@Bamwels, uite aici cateva tutoriale, daca nu te lamuresti mai caut. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema cu switch-ul de la usa si anume ca acum ceva timp mergea cand vroia, acuma nu mai merge deloc dar nu-mi mai merge nici inchiderea din telecomanda, numai din cheie! Sigurantele sunt ok! Stie cineva ce poate fi?

Daca switch-ul e blocat pe deschis , e normal sa nu se inchida masina din telecomanda.

@yogy : La al treilea filmulet cel cu indepartarea macaralei de pe portiera cred ca e mai bine sa o inlaturi cu tot cu broasca si apoi sa le desparti...ca altfel te chinui si implica si riscuri:

1. la montaj nu vad cum mai pui tu "niturile" negre inapoi;

2. poti rupe plasticutul acela alb care tine tija cu buton.

Modificat de aurelian_bln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi nu ne spui si noua cum?

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aurelian_bln - niturile suportului de plastic pot fi puse cu grija inapoi daca se opteaza pentru demontarea macaralei separat de broasca. dupa ce se baga suportul pe gaurile lui, cu un dorn mic se pun foarte usor. incovenientul este ca trebuie"jonglat" cu macaraua in sus si in jos ca sa se scoate tija broastei... sincer nici eu nu inteleg logica scoaterii macaralei fara broasca cand sunt doar trei suruburi in plus de desfacut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu Multi nu stiu ca e mai simplu sa le scoti impreuna si se chinuie sa scoata macaraua fara broasca, mai ales ca iti trebuie putina indemanare sa le scoti separat fara sa strici sau sa rupi vreo ceva pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca switch-ul e blocat pe deschis , e normal sa nu se inchida masina din telecomanda.

Daca switchul e blocat pe deschis nu afiseaza usa deschisa, daca e blocat pe inchis, atunci nu se poate incuia din telecomanda. Si borbesc de pozitia lui in circuit nu de a usii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, e corect ce zici tu dar eu ma refeream la switch blocat pe inchis ca si cum ar fi portiera inchisa, nu pe circuit. Ca nu toata lumea de pe forum stie chestia asta cu circuitele si ce se intampla in interior.

Modificat de aurelian_bln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gandim la fel dar ne exprimam diferit. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!