Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

vezi la Adelaida - www.adelaida.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit mihai ca nu mai costa atat de un an si ceva.acum spre exemplu este 10 ron. le-au scumpit sistematic si nu au mereu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis ca ma dau batut dar pana la urma tot trebuie desfacuta. am incercat sa dau gaura cu bormasina dar trebuie sa iau un burghiu special ca cel pe care il aveam nu face fata...cand am pus toata fata de usa inapoi am constatat ca bate ceva in usa...cand am dat iar jos fata am vazut ca a fost desprinsa parghia care urca si coboara atunci cand e inchisa masina , cea care intra in fata de usa(nus cum sa o numesc altfel). Este deja seara si nu am mai vazut nimic ...intrebarea mea este pot sa il pun fara sa dau borasca jos?? si ce poate sa se auda ca o bataie acol la iala...cand deschid portiera parca bate ceva.sa fie din cauza la parghia desprinsa? :tuktuk:

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU prea ai cum sa pui parghia aia fara sa dai broasca jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva exact de cat trebuie burghiu ...nu de alta dar nu vreau sa stic filetu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin cat capul surubului, deci 8-10mm.

Merge pus acel tambulus, dar e chinuiala rau, eu stiu, ca am reusit performanta de a-l scoate afara din greseala (acum multi ani :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la suruburile yalei, cele doua cu M8 ori apelezi la dalta si ciocan ori cumperi un set de extractoare si-l scoti prin infiletarea extractorului dupa ce in prealabil ai dat gaura in surub cu burghiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau taiat capul la surub - cu spiralul - si data jos yala. Dupa aia, te joci cu extractorul si yala, pe banc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia e ca mi`e frica sa nu stric filetul asa... sa nu intru mai mult decat e nevoie

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii dai incet-incet.... si daca il strici, asta e.... pui alta yala pe SH... ca sa nu incepi cu majorat filet, tarozi si alte nebunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut vreo 4-5 suruburi pana acum care erau stricate . Metoda folosita : burghiul . Nu am stricat nici un filet deoarece daca folosesti un burghiu destul de mare capul surubului se rupe mai repede decat sa ajungi la filet . Dupa ce scoti broasca restul surubului se scoate usor cu ajutorul unui patent .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asta ma gandeam si eu aurelian..cred ca asa o sa fac. De cat era burghiu aurelian?

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am dat broasca jos :) dar acu problema e ca nu se mai inchide usa :). restu se inchid dar cea din stanga nu. Am vazut ca daca trag mai tare de maner sare arcul din poza http://postimage.org/image/47e788byx/ Am montat tot pana la plafonul din metal ...nu cred ca e o problema ca nu am montat si fata de usa cu tot cu sistemul de inchidere din inerior. Care credeti ca este caza din care nu se inchide?

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e asta problema.

Arcul acela, doar ajuta la fixarea celor doua parti ale yalei.

poate nu ai asamblat bine, cele doua parti - vezi sa fie bine prinse urechile de plastic si torx-ul mic.

vezi sa fie bagat pin-ul de la inchidere, in furca partii mecanice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

torx-ul mic care este?

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sus, are un mic torx .... pe partea exterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva schema la iala ...ca nu stiu ce am gresit

Cand am dat eu jos broasca arcul acela era parca peste urechea la carligul din poza

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scheme, nu prea... poze, avem.

In primul rand, arcul mare l-ai pus exact ca in poza pusa de tine, da ?

Urmareste ce am incercuit in poze. La poza cu yala desfacuta, la asamblare, pin-ul trebuie sa intre in furca.

post-30007-0-56301900-1350543991_thumb.j

post-30007-0-20367800-1350544001_thumb.j

post-30007-0-43900300-1350544011_thumb.j

post-30007-239053_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine pinul ala nu l`am bagat in furca ...nu am stiut..eu am demonat si am montat la loc...nu cred ca so pus singur la loc :). arcul care il am eu e sarit ca in poza pusa de mine ...asa trebuie sa fie arcu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ca in poza - ala are rol sa fixeze cele doua parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ramane din caza pinului care nu intra in fruca nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa yala si refa montarea ei, de la capat.

daca nu te descurci, ma suni si iti explic la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok azi dupa ce ajung de la munca asta o sa fac... dar sigur nu am facut imbinarea aceea si de acol e . daca iasa dau o bere :)

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai sigur e din cauza ca nu e pus pinul in furca, cum a explicat si Florin, asta in caz ca se aude ca lucreaza yala cand o actionezi electric.

Partea electrica cu motorasul nu ai desfacut-o banuiesc...deci nu are ce sa fie de acolo.

torxul mic e acela care vine montat pe fata unde vin si cele 2 suruburi mari de fixare, se vede gaura lui in prima poza ,in stanga cerculetului rosu, langa partatelul mic alb.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!