Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Se pare ca la mine nu este doar din pricina Swiciului din portiera, l-am inlocuit , si am verificat inchiderea circuitului astfel :

Am inseriat aparatul de masura pe pinii 5 si 8 ai mufei de la broasca,

Masoara intre 8 si 7, 5 e altceva.

Iti spusesem si eu, dar cam tarziu in miez de noapte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...de unde pot achizitiona un varf M8 pt cele doau suruburi de la broasca...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai astazi am masurat 8 si 7 la indicatia care am primit-o aseara de la tine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jarpefoc- la rusi in piata sau la magazine de scule. prezentarea este cam ca in foto de mai jos, penru setul simplu. sunt truse si mai complexe cu mai multi biti

post-11532-0-53435400-1352308987_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita chinuiala cu suruburi. Un adeziv industrial rezolva cu succes problema. Se lipoeste noul switch direct pe broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa apreciezi exact locul unde il lipesti....altfel nu va lucra cum trebuie, ma gandesc si la trepidatii (usa o mai trantesti) nu stiu cum se va comporta in timp acel adeziv....

Cu suruburi e un lucru facut ,,pe viata"....nu mai misca gram.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In timp? Inca nu am gasit switch broasca reparata de mine la care sa fi sarit switchul de unde era lipit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce a scris Cristi. Din 2007 folosesc tot adeziv si nu am avut nicio problema niciodata. Cu Poxipol am avut probleme, insa cu Loctite sau Picatura niciodata. Chinuiala nu este caci inelul broastei iti spune exact unde trebuie fixat switch-ul. Incercati de proba sa lipiti un switch pe yala si apoi sa-l dezlipiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu de desfacut unul dupa ce a fost lipit cu picatura . S-a rupt bucatele din el dupa care a trebuit sa refac partea unde a fost lipit , deci nici o sansa sa se miste de la loc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 si din partea mea, pt lipit. Oricum, trebuie curatata si degresata bine zona unde se lipeste - plus ca se poate folosii partea cu cei doi pini, de la switch-ul vechi - si atunci, nu se mai misca.

Forta mare, nu se executa asupra switch-ului, ca sa se dezlipeasca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am obosit dupa 60 de pag citite asa ca postez cu orice risc.

Vreau sa fiu 100% sigur inainte de operatiune.

Am un Ibiza din 2003 si banuiesc ca are acelasi tip de incuietoare ca toate Seat-urile,Skoda, VW,....

Simptomul se prezinta in felul urmator: din cand in cand (tot mai des) de la telecomanda nu se mai deschide usa de la sofer dar usa din dreapta si portbagajul se deschid (are doar doua usi). Deschiderea cu cheia in butuc functioneaza (doar la usa soferului am butuc pt cheie).

Din cate am citit , sa inteleg ca switch-ul care activeaza centralul decedeaza (capacel ros, contacte imperfecte...) si acesta ar fi motivul pt care nu mai functioneaza din telecomanda, sau lipituri reci pe placa electronica.

As dori daca se poate o confirmare ca acel switch este problema sau lipituri reci si nu altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandesc la lipituri reci, switchul acela nu creeaza astfel de probleme. becul din usa se aprinde odata ce ai deschis usa nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand se deschide usa: da

dar cand nu se deschide nu m-am uitat. Am sa urmaresc, dar daca se aprinde si usa nu se deschide,ce inseamna?

Modificat de entu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

Azi cand am inchis masina din telecomanda, becul de la plafoniera s-a stins dar usa nu s-a inchis.

Sa fie vorba doar de lipituri reci?sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu aceeasi problema, ramanea usa de la sofer deshcisa...am dus-o la cineva, mi-a schimbat si switch-u ca era stricat si mi-a curatat motorasul. De atunci (aprox 2 luni) merge perfect, atat switch-ul cat si motorasul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butucul e butuc.. broasca e broasca :)

o usa nu se inchide/deschide pentru ca nu primeste comanda de la modulul confort, adica ori are lipiturile rupte pe placa din broasca, ori motorasul are colectorul uzat

switch-ul din usa semnalizeaza usa inchis/deschis, dar in mod normal nu afecteaza intrarea ei pe SAFE, adica armarea/dezarmarea din buton

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"butucul e butuc.. broasca e broasca :)"

mda, corect, asa e

O sa vad sambata cu ce voi avea de face.

Am vazut ca switch-ul e la 5A chiar trebuie de valoare asa mare?

Multam de raspunsuri tutror.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5A duc maxim....dar nu trebuie sa te intereseze asta, prin el trece mult mai putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, toata problema se afla doar in butuc.

in yala, nu in butuc.

Nu are atata consum pe el - 5A.... el comanda calculatorul de usa si becul de pe usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am ascultat motorasul si face o galagie neobisnuita (un sunet cu intreruperi si parca inecat), tiind sa cred ca motorul e problema. Oricum sambata ma apuc sa vad ce gasesc acolo.

Daca este motorul vinovatul, cu ce anume sa ma pregatesc pt al repara? (in afara de unul nou :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, il desfaci si ii cureti colectorul. Sa refaci si lipiturile de pe placa de baza.

Daca nu te descurci, ma poti suna.

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!