Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Am desfacut si interiorul ialei sa refac lipiturile dar acolo am pus totul bine pentru ca impringe tija de plastic si se aude ca lucreaza

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tija care intra in fata de usa ce arata daca e deschisa sau inchisa masina se micsa ...nu stiu exact daca e bn sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine daca ai drum prin Sebes Alba sa te opresti sa dau niste beri !!! Mersi e prea putin spus ...asa a fost cum ai zis tu. nu am imbinat bine cele 2 bucati.

Modificat de slyminaiter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine, asta e cea mai mare recompensa - multumirea din partea unui om, pe care am reusit sa-l ajut.

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

dupa rezolvarea problemei cu switch-ul la usa soferului (in urma cu cateva luni), binenteles cu ajutorul info expuse de voi (MULTUMESC !!!) acum a venit randul si celorlalte usi (toate celelalte 3 portiere)

chiar daca am achizitionat cateva microintrerupatoare din acelea simple (cu 1,5 lei) m-am decis sa comand burgess si sa le schimb doar partea superioara... acum astept comanda...

la 2 portiere am inceput sa le verific si nu mare mi-a fost surpriza sa constat partea superioara complet distrusa (acel timburus si protectia de cauciuc din jurul lui)

deci, cu schimbatul switchului m-am invatat :-))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema pe care o expun acum si la care cer suport este urmatoarea: la portiera stg-spate (care era blocata de ceva vreme total, insa mi-a fost deschisa de frate-miu care a avut o dexteritate mai mare decat mine... si nu a trebuit sa distrug tabla sau interiorul :-)) si la care pana acum aveam decuplata mufa pt a o utiliza doar manual, am avut urmatoarele simptome> nu inchidea si deschidea decat din cand in cand iar cand era blocata nu mai deschidea deloc insa auzeam in broasca ca incearca sa functioneze... din ce am citit aici am procedat la curatarea motorasului si la intarirea lipiturilor pe placa...

Rezultatul este oarecum multumitor intrucat am pus-o sus si functioneaza corect - adica acum deschide si inchide cum trebuie... ce ma nemultumeste este ca atunci cand am avut-o in mana si verificam functionalitatea am observat ca daca tin strans in mana (apasata) partea cu motorasul (mecanica usoara) a dat un rateu - adica nu a mai deschis... cand nu am mai strans-o... a functionat corect...

Oare nu o sa ma trezesc din nou cu ea blocata? de asta ma tem...cum se mai poate unge mecanismul de alunecare a rotilor zimtate si canalele pe care culiseaza acele piese? cu vaselina siliconica?

iar un motoras din acela nu se poate gasi separat pt schimbat?

Multumesc inca o data pt suportul pe care il oferiti pe acest forum... este forumul pe care am gasit descrise, cel mai in detaliu, rezolvarile problemelor cu care m-am confruntat pana acum :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cu vaselina siliconica.

Daca ai refacut lipiturile si ai curatat bine colectorul motorasului, nu mai ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms Florin... dar de ce mi-a facut figuri cand am strans-o in mana?

probabil ca nu e unsa cat trebuie si probabil ca a atins rotita aceea zimtata carcasa?

ca doar am asezat-o bine... la locul ei...:-)

siguri nu o sa mai faca probleme daca o ung?

caci voi pune sus fata de usa si nu vreau sa ramna iar blocata cu ea :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, verifica ca in momentul in care e asamblata complet sa lucreze fara probleme si fara zgomote suspecte. Daca e asa, e ok.

altfel, mai curata colectorul motorasului....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Si la mine de vreo saptamana nu-mi mai functioneaza switch-ul din portiera soferului, nu mi se mai aprinde martorul din bord de portiere deschise, nu mai tiuie daca uit luminile aprinse, nu se mai aprinde becul de pe portiera cand e deschisa si nici nu se mai aprind plafonierele cand deschid usa. Fiind singura problema care o am la masina, e cam deranjant si sunt cam dezamagit. Dupa ce am rasfoit paginile acestui topic, am zis sa imi incerc norocul cu un spray solvent gasit prin garaj. Scria pe el ca se foloseste pentru indepartarea petelor de ulei, grasimi si mizerii. Am aplicat fara teama pe cantul portierei si chiar in broasca unde se introduce cheia. Se pare ca m-am asteptat la minuni si nu a fost deloc asa.. A avut doua tentative sa functioneze, dupa aplicare am deschis si inchis portiera in repetate randuri in asteptarea rezultatelor, s-a aprins pentru o fractiune de secunda martorul din bord dar la fel de repede s-a si stins. Probabil nu face contact undeva. Se pare ca se cere schimbat acest switch.

Am observat ca daca nu inchid portiera bine, de cele mai multe ori functioneaza switch-ul, apare in bord martorul de usi deschise, cu plafoniere aprinse si tot tacamul. Daca o deschid, nu mai vrea sa mearga, doar cand se intampla sa nu trag portiera bine si sa nu o inchid cum trebuie are apucaturi..
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba switchul. Si vezi daca nu e deteriorata imbracamintea de cauciuc de pe limba de actionare din broasca.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai uitat cristi sa mentionezi sa refaca si lipiturile de pe placa daca tot umbla acolo :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

Multumesc de raspunsuri, se poate schimba numai switch-ul sau trebuie cu tot cu broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate schimba numai switch-ul si in general absolut orice probleme ridica o broasca poate fi remediata fara achizitia uneia noi. numai ca service-urile nu se "complica" si iti baga pe gat broasca noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara sa demontez brosca sau fata de usa pot ajunge cu un varf se rurubelnita mecnetica la acel varf se swici sa-l imping un pic in jos ?am dat cu ceva alcool acolo si l-am mai resuscitat un pic dar vreau sa-l imping mecanic de cateva ori se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e loc sa faci asa ceva. Cu o surubelnita subtire sau o sarma otelita ajungi insa miscarile sunt imprecise si ai mari sanse sa-i smulgi garnitura si sa-i sara tija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kelu fii atent aici problema mare, primul swich l`am schimbat cu ajutorul tau acum multi ani prin telefon ceva indicatii, mi`ai trimis tu swich`urile eu am tot schimbat swich`uri la care au avut nevoie, am un prieten la care yala avea pocnite firele si am zis sa ne riscam sa o desfacem, am desfacut`o, am schimbat firele de pe placa dar ne`a mancat degetele sa o conectam la masina si sa apasam unul din cantactii aia de pe placa, atunci a sarit tot din ea, nu am mai reusit sa aflam pozitia la tot ce era acolo cu toate ca am incercat diferite combinatii pana la urma am desfacut yala de pe partea stanga ptc oricum trebuia sa ii schimbam swich`ul si acolo am pus totul exact ca in yala din dreapta doar ca pe invers cum ar venii pentru yala din stanga(sper ca nu lasa de dorit exprimarea dar incerc sa ma fac cat mai bine inteles) apoi am montat totul la loc, yala mergea deci era totul absolut normal in aceiasi zii ma suna tipul si imi spune ca atunci cand deschide masina din inchidere (are cheie briceag cu modul aftermarket) se deschid toate usile mai putin usa soferului pe care trebuie sa o deschida manual cu cheia, cand o inchide din buton se inchid toate, am incercat toate pozitiile atunci in yala pana am desfacut`o pe cealalata si am pus ca acolo, ai idee ce ar putea fii? ca nu as vrea sa ma apuc de desfacut fara sa am o idee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca unul din circuitele de pe placa este intrerupt sau lipit aiurea daca spui ca ai inlocuit circuitele cu fire pe traseu. ia-le pe toate la mana din nou si grija sa nu cumva sa fie ceva montat necorespunzator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat vaselina siliconica de vreo saptamana dar nu gasesc in Oradea. Am incercat la magazinele de piese auto si la cele de electronice dar toti ridica din umeri. Daca stiti voi vreun site de unde sa comand pe net, va rog sa ma ajutati... poate ca ar fi util si pentru alti colegi :-)

multumesc,

PS: azi ma duc la posta sa ridic niste Saia Burgess si sa le schimb partea superioara :-) de abia astept sa termin si sa pun sus panourile de usa...iti trebuie indemanare si rabdare multa sa faci chestii de genu' asta => respect pt cei ce se ocupa cu asa ceva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian, nu ai conectat bine, partea electrica cu cea mecanica, a yalei. Vezi zonele incercuite de mine - trebuie sa intre una in alta

pinfurca.jpg

hadrian - cauta pe net - gasesti la tub, galetusa - nu e cazul- sau spray http://www.vitacom.r...e-ci-400ml.html

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin am avut grija si la partea aia sa intre partea electrica in cea mecanica in locul ala, problema poate e cum spune si kelu din placa, dar totul era ca si nou in yala nu parea nimic suspect pe acolo si am montat exact cum era in cealalata yala dupa cum am spus, faza este ca a mers iar la cateva ore nu mai mergea, Florin totusi sa spunem ca a sarit cumva de acolo partea electrica a yalei si nu o mai actioneaza pe cea mecanica, masina de ce se inchide atunci cand actioneaza inchiderea din butonul cheii? inchiderea nu este actionata tot de partea electrica prin ajutorul partii mecanice? sau doar la deschidere lucreaza partea mecanica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea mecanica lucreaza si la descuiere sub influenta "dintelui" de pe partea electrica care urca sau coboara piedica de pe partea mecanica. Circuitele de pe placa pe care le-ai refacut tu sunt foarte fine si inselatoare. Verifica placa cu atentie sub lumina incidenta si vezi daca ai facut legaturile cum trebuie. Partea mecanica cum se prezenta? Avea rugina in ea? Era obosita?S-ar putea sa se fi dat peste cap partea mecanica si sa lucreze in gol. daca nu reusesti, incearca sa faci un filmulet si urca-l aici sa vedem cum se comporta portiera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin totusi sa spunem ca a sarit cumva de acolo partea electrica a yalei si nu o mai actioneaza pe cea mecanica, masina de ce se inchide atunci cand actioneaza inchiderea din butonul cheii? inchiderea nu este actionata tot de partea electrica prin ajutorul partii mecanice? sau doar la deschidere lucreaza partea mecanica?

Pana nu desfaci, din pacate, doar povestim.....

poate ca parghia sa fie sub furca.... cel mai bine, yala jos si desfacuta si remontata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele astea nu am cum sa o desfac de luni incolo am sa il chem pe tip cu portiera in service :)) si am sa fac poze si filmulet si poate o rezolvam ca vine frigu si nu prea o sa mai putem lucra pe la masini... kelu partea mecanica nu eraruginita deloc,zilele astea pe lumina o sa facem un filmulet sa vedeti cum functioneaza in prezent yala pe masina, am vb cu tipul respectiv si a ramas sa vina sa o desfacem miercuri dimineata de la ora 10 in intervalul ala daca e posibil sa fiti online ar fi bine ptc am sa pun poze aici, daca nu se nimereste sa fiti online kelu am nr tau de telefon e posibil sa te deranjez cu un tel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!