Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

multumesc ptr raspuns kelu

acum inseamna ca trebuie sa dau jos macaraua ca sa pot ajunge la acest witch si sa-l schimb:(

Modificat de andreisergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut azi o tentativa sa demontez dar a esuat :banghead:

sunt prea multe de desfacut ptr o nimica toata, nu am reusit sa scot un(doua) "bolt" ca sa pot scoate apoi geamul, aici m-am impotmalit, nu e chiar usor dar nici de nerealizat isprava. cum se mai face vremea ma apuc iar la demontat. multumesc ptr sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Impinge miezul boltului inspre inauntru, dupa aia camasa si le recuperezi dupa ce scoti geamul si fata de usa. La remontare intai se fixeaza boltul dupa aia se introduce geamul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut azi o tentativa sa demontez dar a esuat :D

sunt prea multe de desfacut ptr o nimica toata, nu am reusit sa scot un(doua) "bolt" ca sa pot scoate apoi geamul, aici m-am impotmalit, nu e chiar usor dar nici de nerealizat isprava. cum se mai face vremea ma apuc iar la demontat. multumesc ptr sfaturi.

salut

cand esti hotarat sa o desfaci suna-ma si te ajut prin telefon la toate detaliile

ai numarul meu la profile

Modificat de robert r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna! as avea si eu nevoie de niste pareri, daca se poate! am tot rasfoit acest topic...dar nu prea sunt lamurit indeajuns!

am aceasi problema de care se discuta aici, adica nu imi recunoaste cand e usa inchisa/deschisa.

Problema e si la usa soferului si la usa copilotului (cand deschid usa, nu se aprind becurile din usa, nici cele din plafon, nu ma avertizeaza acustic la uitarea pozitiilor aprinse si daca nu introduc cheia in contact dupa 1 minut dupa deschiderea usii se activeaza inchiderea centralizata).

Usile din spate functioneaza ok (mi se aprind becurile din plafon cand le deschid, deci is ok)

Am inlocuit si siguranta 14 dar fara rezultat.

Credeti ca ar fi microswitchu de vina? Tinand cont de faptul ca la ambele usi din fata persista problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 % ai probleme la switch-urile din broasca . Exact asa am cumparat si eu masina . Pe usile fata nu mergea nici un switch. Usile din fata sunt mai folosite si de aceea cedeaza mai repede switch-urile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 % ai probleme la switch-urile din broasca . Exact asa am cumparat si eu masina . Pe usile fata nu mergea nici un switch. Usile din fata sunt mai folosite si de aceea cedeaza mai repede switch-urile .

imi era frica de raspunsul asta. acum cateva zile am desfacut usa soferului pt ceva probleme la geam...si sincer imi e groaza sa ma apuc din nou ca e foarte multa migala.

Oricum merci de raspuns !

Un indiciu de unde as putea comanda switch? Si cam in ce bani se invarte? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

la magazinul de electronice, sau de la Kelu, switch-ul nu e mai scump de 5ron, dar manopera e grea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie demontata broasca ca sa pot inlocui switch-ul? sau pot sa il inlocuiesc si fara sa dau jos ? de ce scule as nevoie?

La un service, cam cat m-ar costa aprox? (pe o usa). ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a zis si marius gasesti la un magazin de electronice . Eu mi-am luat din Cluj ca in Reghin nu am gasit asa ceva . In Cluj le-am gasit la 1 leu bucata si sunt OK. La cati am schimbat pana acum nu au avut probleme cu ele . Ai ceva de munca , dar cu documentatie , rabdare si pricepere se rezolva .

Trebuie sa dai jos broasca pentru a putea schimba switch-ul . Scule ? Surubelnite , torxuri si vezi ca ai suruburile ce tin broasca tip M8 si iti trebuie un varf cu 12 capete . Daca incerci cu torxuri risti sa strici capul si il vei scoate greu de acolo . Mie mi-au cerut 200 ron / usa in service . De aceea am pus mana eu si le-am rezolvat . Daca gasesti pe cineva care face asa ceva nu te va costa atat .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de aia am intrebat daca trebuie demontata broasca, ca nu am acel tip de surubelnita, si cum ai spus si tu, cu torxuri se tocesc dintii din surub.

O sa imi fac rost de acea surubelnita si o sa ma pun la treaba, pt ca mi se pare prea mult 200 ron/usa la un service!

Merci frumos de informatii. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tudor91-asa ceva iti trebuie pentru cele doua suruburi de la broasca.gasesti la rusi la aprox 15 lei.

post-11532-1267477710_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am gasit si aceste microintrerupatoare(switch) 1,5 lei/bucata

cum se face vremea, ma apuc de treaba. daca este cineva din iasi, vaslui, barlad care se confrunta cu astfel de probleme,il pot ajuta cu aceste switch-uri si chiar cu montajul.

ptr cei care vor s-o faca ei, se demonteaza tapiteria, difuzorul daca are, macaraua,geamul si in cele din urma broasca. asta pe scurt pana revin cu poze si alte detalii.

p1010362q.jpg

o intrebare am: cum voi lega acele 2fire la acesti 3 pini? clapeta va trebuii sa mai tai din ea?

Multumesc!

Modificat de andreisergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clapeta ramane la latitudinea ta daca o demontezi sau nu.firul rosu se ataseaza la pinul 1 si firul albastru la pinul 2

l.e.- in postul tau spui ceva de demontatul difuzorului? de ce trebuie demontat?

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nu trebuie demontat si difuzorul ;) . dupa demontarea macaralei pur si simplu scoti papucii +si- si nu mai este nevoie si de operatiunea asta. mdaa...cine stie...cunoaste :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu de alta, dar sa nu se apuce cei care vor sa schimbe singuri switch-ul sa sparga niturile la difuzoare.

difuzorul se scoate intr-adevar, dar la modele mai noi gen fabia2, octavia 2.am aflat asta de curand datorita lui al bundy.prin gaura difuzorului scoti broasca si remediezi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic , fara rautate dar pertinent

andreisergiu - din cate trag eu concluzile nu ai schimbat nici un switch pana acum . Fara suparare , prima data fa aceasta operatiune si pe urma da indicatii concrete si nu pe ghicite deoarece induci lumea in eroare . Am schimbat si eu cateva zeci de switch-uri pana acum dar la unele situatii am mai apelat la Kelu care este un profesionist in aceste lucruri .

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nu trebuie demontat si difuzorul :icon_thumright: . dupa demontarea macaralei pur si simplu scoti papucii +si- si nu mai este nevoie si de operatiunea asta. mdaa...cine stie...cunoaste :beerchug:

Mda, se pare ca intai scoti papucii si dupa aia demontezi macaraua.

KELU, ai reusit la O2 prin difuzor?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beerchug: nu cristi,inca nu am facut nimic, sambata urmeaza.te tin la curent cu evolutia lucrurilor

acum trebuie sa imi cumpar un pistol de nituit ca cel pe care-l aveam a cazut la datorie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cateva saptamani am probleme cu usa soferului. Cand deschid usa nu se mai aude buzzerul daca uit semnalizarea sau farurile aprinse (cand raman fara motorina se aude buzzerul), nu se mai aprinde becul acela rosu de jos din usa, cand opresc motorul si deschid usa cu pricina geamurile continua sa functioneze daca apas pe butoane ( daca deschid usa din dreapta, care functioneaza perfect, geamurile nu se mai deschid). Nu stiu ce poate fi :D . Am fost la un magazin de piese auto si am intrebat de o broasca si mi-au zis ca e 5 milioane. Trebuia sa intreb de altceva din usa, switch etc. ?

Ce ar putea fi?

Nu am facut diagnoza la masina.

Multumesc! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

E clar simptom de switch dus, poate te ajuta c o s m i n.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se duce iarna o sa ma apuc si eu sa schimb microswitch-ul din portiera sofer, ca toata iarna a trebuit sa bag cheia sa deschid masina.

Andreisergiu, am gasit si eu microcontactul, pe care l-ai fotografiat, dar nu-i acelasi cu cel recomandat de Kelu, sau cel de la Adelaida, pare mai subred exact in zona motului pe care calca cama.

Daca l-ai pus , si se potriveste, ca oricum dimensiunile sint cam aceleasi, m-ar interesa cum se comporta in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si la mine s-a dus switch-ul la portiera dreapta fata(mai functioneaza doar uneori cu portiera inchisa la prima treapta). problema este pe dreapta spate pentru ca lampa de sub portiera functioneaza cu portiera deschisa de fiecare data, insa lumina din interior si becul din bord se aprind cand deschid portiera si pana la deschiderea completa a acesteia se mai sting si reaprind de doua ori. consider astfel ca ar fi intrerupt firul care transmite comanda microswitch-ului la calculator. are cineva idee care din cele cinci fire exisente la mufa din racordul flexibil dintre stalp si portiera este? inchiderea centralizata functioneaza corect, iar geamul nu este electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Incearca si o deschidere a portierei astfel: deschzi portiera spate, inchizi mecanismul broastei cu o surubelnita si lasi portiera deschisa dupa care o deschizi din maner si vezi cum reactioneaza.Vei vedea atunci daca sunt firele sau daca e switchul. :))

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!