Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Aceeasi problema o am si eu cu becul si palfoniera care ba se aprind ba nu se aprind. Cate o data cand nu se aprinde mai apas o data pe butonul de descuiere al masinii de pe cheie si se aprind. Eu m-am impacat cu gandul ca e modulul de comfort. :flower:

Ce te face sa crezi ca e din modulul confort? Defectul e in broasca usii, la celebrul switch. Modulul confort nu se manifesta asa.

In momentul cand deblochezi usa respectiva se mai misca si switch-ul si uneori merge. ^_^

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu probleme cu senzori din usa soferului si la portbagaj .... la usa soferului nu imi buzuie cand deschid usa si nici nus e aprinde luminile corespunzatoare ... la portbagaj e mai complex in sensul ca nu mi se aprinde becul in portbagaj .... pe langa toate astea ..... daca scot siguranta de la becurile din interiorul masini (respectiv plafoniera.... etc.) imi functioneaza senzorul care imi arata ca am o usa deschisa (cand deschid usa la care functioneaza switchul) daca bag siguranta inapoi se aprind becurile dar nu imi mai arata ca am usa deschisa ca si cum siguranta respectiva ar anula senzorul care imi indica in bord usa deschisa...... !!! Ma poate ajuta cineva cu cateva ideei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Deci, la mine cand nu se aprind nici plafoniera nici becul din portiera...imi apare in bord ca am portbagaj deschis...daca inchid portiera...dispare...deschid apare...si totul dureaza 10-20 de secunde dupa care se aprinde de o data brusc plafoniera si becul din portiere.

P.S: doar cu schimbare de switchuri ma ocup, dar na primesc si sfaturi...

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce te face sa crezi ca e din modulul confort? Defectul e in broasca usii, la celebrul switch. Modulul confort nu se manifesta asa.

In momentul cand deblochezi usa respectiva se mai misca si switch-ul si uneori merge. :P

E din modulul de confort , daca ar fi din switch acesta se misca doar la deschiderea usii, nu la deblocarea ei.

@budeanu_ionutz problema ta e celebrul switch din broasca, se inlocuieste si ai scapat de problema.

@cristy_laws la fel, doar ca tu mai ai probleme si cu switchul din broasca de la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din modulul de confort , daca ar fi din switch acesta se misca doar la deschiderea usii, nu la deblocarea ei.

Posibil, insa martorul de portbagaj deschis da de gandit. In mod normal nu trebuie sa se aprinda cand deschizi orice alta usa. Iar pentru a fi sigur ca nu e vreun switch cu probleme, cand (in sfarsit) s-au aprins plafonierele, inchizi toate usile si pui contactul. Daca nu e nici un switch cu probleme, plafonierele ar trebui sa se stinga imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Orice portiera as deschide atunci cand nu mi se aprinde plafoniera si pun contactul...imi apare in bord Portbagaj Deschis. Cum inchid portiera dispare portbagaj deschis...se aprinde scurt plafoniera si se si stinge parca...am sa incerc sa fac un filmulet...

http://www.youtube.com/watch?v=Suf62lBIVFA

http://www.youtube.com/watch?v=oAZlhG8YorY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu probleme cu Switch -ul de la usa sofer, adica nu se aprinde nici o lumina int. cand deschid usa, nici un zgomot cand raman pozitiile aprinse. In Buzau este cineva care poate remedia aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ajungi prin bucuresti,te pot ajuta,daca nu,cand trec spre tara in vrancea ne putem vedea in buzau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,am si eu o problema in leg cu lampa din portbagaj,nu se mai aprinde cand deschid portbagajul,si alta mai interesanta este cea cu usa soferului adica in sensul ca atunci cand o deschid becul se aprinde dupa vreo 3-4 sec,alteori nu se mai inchide nici una din portiere actionand butucul yalei( telecomanda nu-mi merge),trebuie sa le inchid de la portbagaj.multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ,am si eu o problema cu al switch,nu mi se aprind becurile in interior kand deschid usa spate, asa k este cineva din severin care ma poate ajuta?multumesc anticipat si toate cele bune :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am problema cu swichul di usa fata stanga (sofer) nu se aprind becurile cand deschid usa si nici in bord nu imi apare ca usa a ramas deschisa cam cat m-ar costa ??? daca stie cineva prin arad sa ma ajute :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,am si eu o problema in leg cu lampa din portbagaj,nu se mai aprinde cand deschid portbagajul,si alta mai interesanta este cea cu usa soferului adica in sensul ca atunci cand o deschid becul se aprinde dupa vreo 3-4 sec,alteori nu se mai inchide nici una din portiere actionand butucul yalei( telecomanda nu-mi merge),trebuie sa le inchid de la portbagaj.multumesc anticipat.

La portbagaj ai verificat daca e bun becul? Daca e bun becul, verifica continuitatea firelor din mansonul de cauciuc ce trece din capota in caroserie.

La usa soferului probabil e uzat swich-ul din broasca. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari la toata lumea...

am avut rabdarea sa citesc tot topicul si cu unele idei de aici am reusit sa imi repar si eu defectiunea de la switch-ul usii de la sofer.

la mine operatiunea a durat cam 6.5 h...deoarece nu am avut piesa de schimb si a trebuit sa il repar pe cel original...

problema care apare, din cate am vazut este legata de ''mini-tumburusul'' microswitch-ului, care se rupe din cauza yalei (exista un mecanism de inchidere care se roteste si care supune unor forte de forfecare acel ''mini-tumburus'' - asa am vazut ca a fost numit :santa: )

eu am fost nevoit, dupa cu am spus sa il repar, adica sa il prelungesc, insa cei care sunt pregatiti pentru asa ceva si vor sa achizitioneze piesa noua, le recomand sa inlocuiasca modelul original cu unul care are o lamela din otel si care apasata, apasa la randul ei pe ''mini-tumburus''- deja ma streseaza asta :vaidecapulmeu: si care nu se mai rupe. Bineinteles trebuie adaptat la modul de pozitionare si prindere

Cat despre montarea unor contacti magnetici sau ''electrocontacti'', cum a spus un alt coleg, in loc de micro switch...sincer nu recomand.

Lucrez in securitate pentru imobile de cativa ani buni si acesti contacti magnetici, montati pe metal, creaza aceleasi probleme ca si sistemul original al masinii din cauza magnetilor care isi pierd proprietatile...si dupa doi trei ani, ajungem la aceeasi problema...

In rest toate numa' bune!!!

post-35428-1260733651_thumb.jpg

Modificat de sorin atanasiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu merge montat switch-ul cu tot cu lamela.eu unul cel putin nu am reusit sa montez cu totul.suprafata pe care practic ar trebui sa culiseze carligul broastei pe acea lamela este foarte mic,si sta apasata,iar ca sa actioneze totusi acea lamela,ar trebui lasat mult in afara broastei switch-ul, ceea ce de altfel nu recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau ca nu am avut camera la mine...

sambata am montat la masina mea un switch cu lamela, dar a trebuit sa mai tai din ea ca , intradevar era prea mare si ramanea apatasat.

Switchul a ramas acelasi si i-am atasat o lamela de la un switch de capota de passat...asta am avut la mine...

desigur sunt n variante de switch-uri, mai mari sau mai mici, cu lamela rigida sau mobila...dar recomand unul cat mai apropiat de original dar cu lamela...

deci merge sigur, numai rabdare sa ai...

toate bune...

Modificat de sorin atanasiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai asta e faza.lamela lui este rigida si de aceea.lamela de la switch-ul de la capota intr-adevar este mai finuta fata de cea a switch-ului after market si ar merge atasata si prelucrata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kelu

merge sigur...sunt foarte multe modele, dupa cum am spus, cu lamela rigida sau mobila sau cu lamele mai subtiri si mai elastice...sunt n modele dupa cum am spus...

trebuie sa TAI din ea ca e prea lunga in forma in care e...trebuie sa ramana , ca lungime, doar pana la ''tumburusul'' buclucas, indoit putin sa nu fie agatat de mecanismul care se roteste si de care e actionat

din contra...lamela de la capota de passat e foarte tare...si foarte greu de lucrat sau de modificat(indoit, taiat)

probabil tu te-ai cunfruntat cu modele care nu te-au ajutat...dar repet mai cauta ca ai la dispozitie o gramada de modele...

Modificat de sorin atanasiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai simplu e cu unul original? zic io asa intr-o doara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de unde iei original?

Facut de SAIA-BURGES?

Merge switch si fara lamela, cele care le montez eu au tamburusul ala mai lat nu e cilindric e dreptunghiular in sectiune si capul e rotund, deci nu agata si nu taie sant in cauciucul sau plasticul de pe acea parghie care trece peste el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E marfa Al Bnundy...

daca montezi ceea ce spui e numai bine...eu nu am avut, ca piesa de schimb la mine, decat ce am spus mai sus...

oricum, am vazut ca ai numai idei bune Al...deci recomand si eu, varianta propusa de de tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ok insa e cam mare tumburusul--alta denumire nu ii gasim ca e cam ciudata--cred ca trebuie pilit putin, ca sa se potriveasca switch-ul la gaurile de pe brosca...

Modificat de sorin atanasiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaurile switchului nu se potrivesc cu gaurile din broasca, am spus cum procedez, se taie din switchul vechi partea cu picioruse cere ramane pe broasca si switchul nou se lipeste pe acea parte de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai simplu pilesti putin (cu o pila rotunda) cele 2 gauri din broasca, astfel incat le ovalizezi putin si prinzi switch-ul cu 2 surubele de 1.5x15mm si nu vei mai avea stresul ca va cadea vreodata de-acolo. :Driver:

Am gasit o poza, e putin neclara, dar merge:

imagine001.th.jpg

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!