Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

Jos palaria! N-am ce spune :D

Are cineva ceva documentatie/poze, sa desfac broasca pt a reface lipiturile reci...ca m-am cam speriat de arculetele si suruburile alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici exact ce iti trebuie : http://www.taligentx.com/passat/maintenanc...rlockmechanism/

PS : Asteptam si eu o parere daca e bine sau nu ce facui pe pagina anterioara, ca doar ne argumentaseram putin, pe vreo 2 pagini, nu credeti ?! Voiam sa stiu de la persoane care fac asta de mult daca e bine sau nu! :beerchug:

Modificat de magdalena
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si io am venit mai inainte de-afara..Cand am ajuns la broasca,am dat-o jos si am vazut cate arculete are mi-a cam pierit pofta s-o desfac de frica ca nu stiu cum sa le mai pun la loc....Ce-i drept dupa ce am montat totul la loc la prima actionare a butonului telecomenzii se deschid toate usile,da' dupa o anumita perioada iar se blocheaza cel de la sofer si nu merge decat cu cateva batai in manerul usei....Inca ceva.Cand actionez butonul cheii pe deschis si tijele de la usi se ridica,in broasca de la sofer se aude ca un scartzait...Se poate sa puna cineva schema broastei sau cateva poze cu ea desfacuta.

Imi cer scuze.Abia acum am vazut ca a pus magdalena!Va rog sa-mi spuneti ce rol are piesa asta ca la mine e rupta de unde vine prina de cablu de la deschizatoarea broastei!

dlm13dlmr.th.jpg

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prinde yala de partea fetei de aluminiu a portierei cu acele 2 nituri de plastic. Dar si daca o lasi in aer tot o prinzi cu cele 2 suruburi M8 de portiera. Poti trage linistit de piesa aia incercuita ca nu strici nimic. Tragi ivarul ala mic din locas, afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg Magdaleno.Stau acum si ma gandesc ca am uitat s-o pun la loc.Maine dimineata desfac iar portiera si o montez unde era.La mine e rupta din locul indicat,da' tija intra pe canal si niturile se prind in portiera.

dlm15screwsy.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niturile le pui daca vrei sau nu, tot aia e. Daca e rupta de acolo nimic nu o mai face bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva.In dreptul zonei asteia parca dlm13dlmy.th.jpg mai are un surubel pe interior.Trebuie desfacut si ala?

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo sunt 2 de fapt

post-62431-1279220334_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma referam la zona incercuita cu galben de mine sub bucata aia de tabla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A da sigur, sunt vreo 8 suruburi de toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa desfaci broasca de tot desfaci cele 2 suruburi indicate prins sageti in poza de mai sus.o sa vezi pe partea cealalta fata de cea din poza o siguranta din sarma groasa.o scoti de acolo apoi tragi de levierul care are atasat acel cablu mic, tii tras de el si

post-11532-1279226769_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,am inteles,sa traiti!Alta intrebare..De unde vine acel scartait infundat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva fixat aiurea sau nefixat deloc.e greu de spus ilustrand zgomotul prin cuvinte :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi sunetul portiunilor dintate cand sunt actionate. Motorasul doar are rotita ce actioneaza tija. E ceva normal adica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Victorie.Am reusit!....Am desfacut broasca si am montat-o la loc.Lipiturile sun ok,n-au nici o problema.Se poate sa fi fost ceva fixat aiurea.Multumesc Magdalenei si lui Razvan si imi cer scuze pt deranj...Acum se deschid si se inchid toate usile!Nu am inteles totusi ce rol are sarma asta otelita...

img1365k.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ghici : sa tina cele doua bucati unite mai ferm si sa nu zdrangane in portiera partea aia cu switchuri si cu motorasul de inchidere. Deci doar le tine prinse una de alta.

PS : Cu placere :D

De la ala am luat lamela

post-62431-1279285300_thumb.jpg

Modificat de magdalena
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Ma confrunt cu o problema deranjanta sa-i zic la Golful meu IV 1,9Tdi AXR.

Am pus un contact separat pentru a-mi vedea usa inchisa sau deschisa (legat de firul care iese din butonul de inchis deschis de pe usa soferului la interior) ca nu mai mergeau luminile la inchiderea si deschiderea usii soferului. Am alarma montata de 6 luni (legata de acelasi fir ca si contactul separat montat pe stalp si usa soferului) si nu ma pot bucura nici acum de ea, ca nu imi vede usa soferului inchisa. O armez din telecomanda alarmei se incuie toate usile, chiar si cea a soferului si imediat se descuie doar usa soferului., iar la cateva secunde pleaca si alarma. Daca o incui din telecomanda masinii se incuie fara nici o problema toate usile si raman incuiate. Aceeasi problema ca la inchiderea usilor din telecomanda alarmei mi-o face si la incuierea usilor din interiorul masinii la activarea butonului de incuiat de pe manerul usii (alarma fiind legata de firul ce are legatura cu acel buton de incuiat descuiat masina din interior). Aveti vreo solutie ca m-a disperat. As putea lega alarma de alt fir inafara de cel care pleaca de la acel buton de pe manerul usii de incuiat-descuiat ? Poate fi o alta problema (ma gandeam la modulele confort, cel de deasupra motorasului de la geam sau cel de sub volan in stanga) - asta ar fi ca ultima solutie !

Am taiat firele ce ies din broasca inafara de cele 2 mai groase care actioneaza motorasul de incuiat-descuiat crezand ca se anuleaza tot ce ar avea legatura cu o brosca defecta dar - fara efect, am deconectat alarma complet (crezand ca este montata gresit) - dar tot degeaba, usa soferului nu vrea sa ramana incuiata daca actionez butonul de incuiat de pe maner la usa soferului sau la activarea alarmei din telecomanda (alarma este WINTEC L-722). Din cate am inteles pe acel fir-cablu care iese din mufa de sub manerul usii soferului :banghead: se monteaza alrma la Golf IV .

Vreo sugestie :scratch: ?!?

Multumesc.

L.E. : Alarma si switch-ul separat sunt montate de o persoana autorizata nu de mine si nu reuseste sa-i dea de cap acestei probleme.

Modificat de D0rin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ta nu este de la alrma . Broasca contine o parte mecanica si una electronica . In partea electronica ai niste lipituri reci ceea ce fac sa se intample acest fenomen . Foarte multi au patit acest lucru . Trebuie data jos broasca si refacute aceste lipituri si pe urma totul va fi OK . Daca tot dai jos broasca ai putea schimba si microswitch-ul sa nu mai fie nevoie de intrerupatorul de pe usa .

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer mi-a fost teama sa desfac jucaria dar daca asta e singura solutie asa am sa fac. Tineti-mi pumnii sa fie asta problema :salut: .

Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei te ajut. Dar pe luni, marti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Multumesc pentru oferta, dar se va ocupa un prieten-electrician din oras, eu nu ma pricep, doar am postat problema mea in speranta ca voi gasi o solutie.

Ma poti ajuta dandu-mi nr tau de telefon pe PM daca nu deranjez, sa te pot intreba una alta cand ma apuc de treaba (adica eu asist si prietenul meu munceste :cool: ). Multumesc inca o data pentru interesul acordat.

Seara placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca e oftopic,dar am o problema...nu mi se mai aude tiuitul ala cind uit farurile aprinse si deschid usaccum se auzea pina acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

:) nu esti oftopic, dar mai rasfoieste si tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, nu se mai aude tiuitul, probabil nu mai merge nici plafoniera, cand deschizi usa....atunci e switch decedat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am si eu o problema, scuze daca sunt off- topic.

am vrut sa schimb un bec ars la plafoniera din dreapta spate..si in momentul acela, s'a stins atat plafoniera din fata ( centrala ) cat si plafoniera din stanga spate. Mentionez ca nici geamurile electrice numai functioneaza, in schimb, inchiderea centralizata merge. Din cate stiu nu am modul confort. Care este cauza?

Modificat de izmail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!