Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

da, conectezi la bricheta si tragi doua fire.

 

polaritatea  - inversand, comanzi invers motorul - deci, inchis/deschis, in functie de cum pui firele.

 

firele de incuiat/descuiat - sunt albastru/negru si gri/negru, daca imi aduc bine aminte....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.Am comandat Spray Wd-40 ptr. a curata yala,broasca la usi.Pot da cu el peste tot pe partea mecanica?Nu se intimpla nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti curata partea mecanica, dupa care sa gresezi elementele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Stiu ca nu ma adresez unui forum dedicat, dar apelez la voi intrucat am urmarit raspunsurile pertinente oferite de unii dintre membri si sper sa gasesc si eu o cauza/rezolvare la problema mea.

Am un Seat Leon II (1P), an fabricatie 2008 iar de ceva timp mi-a aparut o problema: la deschiderea usilor, fie din telecomanda de la alarma (montata ulterior achizitionarii) fie din butonul de deschidere usi de pe cheie mi se actioneaza deschiderea centralizata dar nu pot deschide toate usile din exterior. Mai intai problema a aparut la usa spate dreapta, iar recent si la usa dreapta fata. 

Ideea este ca daca intru pe la sofer si actionez manual deschiderea usilor din interior, acestea se deschid, iar apoi le pot inchide/deschide din exterior de cate ori vreau fara probleme atata timp cat n-am oprit motorul si actionat inchiderea centralizata.

Banuiesc ca este o problema de natura electrica, voi ce parere aveti? 

Sotia a fost cu masina la un service atunci cand problema era doar la usa dreapta spate si i s-a spus ca de vina este broasca, care nu se poate repara si inlocuirea ar costa 600 de lei. Am preferat sa o las asa si sa o deschid din interior, ca la Daciile vechi, insa de cand problema a aparut si la usa dreapta fata deja am inceput sa fiu frustrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate reconditiona yala ta - se desface, se scot motorasele, se curata colectoarele - si o sa functioneze ca una noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ideea este ca daca intru pe la sofer si actionez manual deschiderea usilor din interior, acestea se deschid, iar apoi le pot inchide/deschide din exterior de cate ori vreau fara probleme atata timp cat n-am oprit motorul si actionat inchiderea centralizata.

Banuiesc ca este o problema de natura electrica, voi ce parere aveti? 

 

Problema este la unul din motorasele din broasca.

Solutia: demontarea broastei, recoditionarea motoraselor, si montarea lor la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna , am si eu o problema cu switchul(broasca) usa fata stanga la un vw passat. Cand usa este deschisa nu se aprinde martorul in bord si nici becul din usa , dar cand usa este intre deschis si inchis ( nici nu-i inchis dar nici deschis ) atunci se aprinde si martorul si becul in usa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai problema cu switch-ul. Daca switchul a fost schimbat si este ok trebuie repozitionat, daca este cel original poate are capul uzat, ori schimbi partea superioara ori schimbi tot switch-ul.

Cu broasca deja desfacuta se refac si lipiturile si se curata si motorul pentru a nu mai avea probleme o vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur este tocit excesiv sau chiar rupta tija switch-ului, de aici si functionarea lui la prima treapta de inchidere unde inelul are o cocoasa si calca maxim pe switch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire, eu fiind la lucru, l-am rugat pe tatal meu sa mearga cu masina la electrician sa schimbe switch-urile din usi, totul bun si frumos. cand uit farurile aprinse sunt beep-uit, dar cand deschid usa, se aprind becurile de pe plafon si becul de pe usa dar, in bord nu apare martorul. E ceva normal? (golf 4, 2001)

Modificat de skydivision
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm ... Interesanta treaba.

La doar una sau la toate usile deschise face asa?

Inainte iti mergea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la G4 din 2001 nu este martor de usa deschisa, doar de portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare colegi.in legatura cu avertizare hayon deschis.am incercat sa fac punte pe firul care avertizeaza hayon deschis.am avut surpriza sa nu mearga.ce ar trebui sai mai fac sa apara martorul in bord hayon deschis.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu ai avertizare atata timp cat ai de usi deschse, la anul tau de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant, la nicio usa, doar se aprind becurile... masina e din 2001 iunie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva doar immo3 are martor de usa deschisa ?

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu cum e cu ceasurile dar atat stiu ca am coleg cu golf4 1.4 din 98 sau 99 si are avertizare in bord.

Eu i-am refacut lipiturile si schimbat switch-urile din yala si merge si la usi si la haion.

Deci treaba cade cu avertizarea doar la masinile de dupa 2001.

Modificat de tommy_dj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu apare nimic in bord usi deschise sau hayon

e posibil sa nu fie tras firul in IC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la fel stiu. De la immo3 exista martor usa deschisa. Pe echiparile anterioare nu am intalnit martor usa dechisa, ci doar hayon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-142027-0-15972900-1454140937_thumb.buna dimineata.am cumparat 4 switch-uri si vreau sa le pun pe fiecare broasca .problema este ca nu stiu cum sa lipesc firele rosu si albastru.atasez 2 poze poate ma ajuta cineva.va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 1 firu rosu sau albastru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

altii zic sa NU pui alea verzi

Pentru cei ce  vreti sa va reparati singuri  switch-ul din usi  nu va recomand sa folositit cele  simple ( este negru sau verde cu lamela ) deoarece nu etanseaza si  in cateva saptamani e praf, inafara de switch-urile originale eu am folosit un tip de switch cu etanseitate mare  ( burgess ), m-a costat 10 lei bucata. Atasez cateva poze, in  una din ele se vede switch-ul simplu negru dupa 2 saptamani de folosire deja facea scurt.

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!