Jump to content

Switch usa - probleme


ovidiubest
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Salut!

A trecut ceva timp de cand nu am mai scris pe forum...dar se pare ca nu destul!

 

Problema mea incepe astfel : aseara cand am deschis portiera la sofer s-a aprins martorul de usa deschisa, toate bune si frumoase, cand inchid portiera martorul tot aprins a ramas. Ma dau jos inchid toate usile inclusiv hayonul, ma urc in masina martorul tot aprins. Ce sa fie oare?

 

Mentionez ca portiera fata dreapta si spate stanga nu mergea si nu se aprindea martorul in bord cand erau deschise, asta nu ma deranja deloc, ce ma deranjeaza tare este ca martorul ramane aprins in bord cu toate usile inchise. De incuiat si descuiat merge brici dar ce ma doare tare este ca sta martorul aprins. 

 

Va rog un raspuns cat mai repede nu de alta dar duminica plec din tara si parca nu as merge tot drumul cu martorul aprins in ochi, e deranjant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi care usa are lampa aprinsa cu usa inchisa - poate cea de la sofer. E posibil ca switchul sa rama blocat pe usa deschisa. Daca e asa, trebuie sa dai jos yala. Altfel cu vcds ul vezi care e blocat pe usa deschisa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ramane lumina aprinsa la usa soferului si cand e inchisa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lumina in portiere doar pe fata si nu e niciuna aprinsa. In schimb daca las lumina ambientala interior ramane aprinsa si dupa ce incui masina, fapt pt care sa nu raman fara baterie le-am pus pe off

 

 

Ca sa nu fac dublu post, este vreun coleg prin Onesti care m-ar putea ajuta cu un vcds sau vag?

Modificat de danu_banu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la usa din spate iti ramane aprinsa si lumina ambientala si martoru. Acu vezi si tu de la care exact. Ai martor de usi deschise sau de hayon?

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca fata e stinsa - inseamna ca acolo nu ai treaba.... scoate cate o mufa dintre  stalp spate si usa, dai intai la o parte mansonul de cauciuc - si vezi cand se stinge - asa poti identifica usa spate cu probleme, fara tester

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc din suflet  dany9940 pentru ajutor, ne auzim dupa sarbatori, esti meserias.

 

Sarbatori fericite tuturor, un an nou fericit si cat la mai multi kilometri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are switch-ul din usa dreapta spate blocat pe pe usa deschisa, asa ca deocamdata am scos doar mufa din stalp ca sa poata sa plece maine unde are treaba, azi fiind pe fuga. Cand se intoarce voi desface toate usile, avand probleme la toate cu lipiturile reci, poate va fi nevoie si de switch-uri schimbate, plus usa din stanga spate nu comunica cu centrala - nu raspunde la diagnoza. La inceputul lui Ianuarie vor fi rezolvate toate.

Modificat de dany19940
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu aceasi problema la deschiderea usilor fata nu se mai aprind luminile in usi , si daca las  luminile aprinse  nu mai am acel piuit de avertizare , dupa cum am inteles  este  switchul din usi ?  florin spuneai ca tre inlocuite acele switchuri , ?  le gasesc si pe origina  la vw ?  mai trebuie sa fac si altceva  in afara de inlocuirea  acestor switchiuri? multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu...la vw gasesti numai yala completa - costa in jurul la 650 lei. Gasesti switch de cumparat la mag de componente electronice.

Sa refaci si lipiturile si sa cureti colectorul la motoras, daca tot le desfaci

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin eu sant plecat din tara , le pot lua din romania  , dar nu stiu nici un magazin , stii tu ceva ? cat despre lipiturile care trebuie refacute  care sant acelea ?  si nici colectorul de la motorasi nu prea  am idee care este ?  toate acestea fac parte din iala ?  multumesc  mult mult  :RO flag:  :RO flag:  :RO flag:  :RO flag:  :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste, te rog, cateva pagini mai in urma sa nu ne mai repetam . Switchul il poti lua de la tme.eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin eu sant plecat din tara , le pot lua din romania , dar nu stiu nici un magazin , stii tu ceva ? cat despre lipiturile care trebuie refacute care sant acelea ? si nici colectorul de la motorasi nu prea am idee care este ? toate acestea fac parte din iala ? multumesc mult mult :RO flag: :RO flag: :RO flag: :RO flag: :RO flag:

Doar sa iti comanzi de pe net - alta varianta nu cred ca ai, in cazul tau - in Bucuresti si in tara avem cateva magazine.

Cauta switch de la Saia Burgess V4NC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu mai schimb switchurile pot schimba incuietorile  , am posibilitatea sa iau 4 incuietori de pe un  golf 4  , dar este 1.6 benzina , oare s-ar potrivi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ar fi mai simplu asa , schimb incuietorile  la usi  ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este si schimbatul o varianta, dar cine stie si la cele pe care le iei in ce stare este switch sau lipiturile.dar in lipsa posibilitatii schimbarii switch si refacut lipiturilor merge. Oricum daca te apuci ai desfaci usa sa schimbi broasca, nu mai e mare lucru sa schimbi switch sau sa refaci lipiturile, eu anul acesta m.am apucat la mine la masina si mi s.a parut mai complicat de scos broasca decat de reparat seitch sau refacut lipiturile. Iar cu ajutorul colegilor de aici totul devine mai usor(cu aceasta ocazie le multumesc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si costuri, iesi mai ok daca iti achizitionezi switch-uri si faci singur revizia la yale. Asa ,iei 4 yale din dezmembrari care ai sansa sa nu functioneze sau sa mearga o scurta perioada de timp, si tot la demontat si reparat ajungi. Asa mai bine repari ce ai tu si esti sigur pe ceva apoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa o sa fac, , o sa achizitionez  switch,  si o sa refac lipiturile ,? cat despre colectorul motorasului , chiar nu am inteles despre ce motoras este vorba ?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel care incuie si descuie usa, este in broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi pinned this topic
  • Aerofan unpinned this topic
  • Aerofan pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!