Jump to content

Masina Cu Bloc Motor Schimbat


4EST
 Share

Postare recomandată

Ce parere aveti ref la schimbarea blocului motor?

Practic am gasit Un Passat 1.8T 2000 cu 164k km aparent reali (WSC 59902, si plin de stickere peste tot cu notite despre km la care s-a facut service-area).

Problema, daca se poate spune asa este ca in umra cu ~45k km a fost schimbat blocul motor la Midocar

Comparativ - ce ar merita mai mult: un motor cu 200k km fara reparatii sau unul de genul mai sus?

Cam ce durata de viata mai are un motor dupa o asemenea operatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut un A4 din 2001 care, atunci cand am cumparat-o, avea motorul schimbat (in Germania, cu factura pt toate piesele, total factura 5000E) si a fost totul absolut ok. Am tinut masina 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca blocul motor a fost schimbat la Midocar si nu intr-un service de cartier reprezinta o bila alba.

De asemenea daca a fost schimbat la Midocar banuiesc ca are garantie la el.

Daca in 45K km nu au aparut probleme inseamna ca schimbarea blocului motor a fost facuta cum trebuie.

Si eu am schimbat blocul motor la masina anterioara (Golf 4) si nu am avut probleme dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de aceeasi parere, daca a fost schimbat la reprezentanta, pleaca cu garantie si stii ca a fost schimbat conform unor norme. Deci este OK. Si la masina mea am avut motorul scurt, turbina si caseta directie schimbate, iar masina merge vis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D numai pareri de bine

Intre timp am aflat ca s-a schimbat tot ce e deasupra chiuloasei

Aparent a costat ~4600 euro

E credibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma corectez: a fost schimbat totul "pana la chiulasa", asta inseamna de fapt tot ce e SUB?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, adica motorul scurt (bloc, pistoane, biele, etc).

Dupa cum vezi motorul scurt este 6564.24ron adica 2000eur. Pana la 4600 ... mai e loc de o turbina, de o volant sau un ambreiaj, plus manopera ...

post-11233-1191412235_thumb.jpg

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai ca schimbarea s-a facut acum 2 ani, cand sunt sigur ca erau nitel mai scumpe.

Turbina nu cred ca e schimbata.

Deci sus ramane doar chiulasa, supapele si axa cu came neschimbata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate a schimbat un ambreiaj, o volant. Cat de scumpe sa fie acum 2 ani? Dublu la pret nu cred ... s-a mai schimbat acolo ceva ca sa se ajunga la 4.500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi motivul pentru care s-au schimbat cred ca e mai important decat faptul ca sunt schimbate. Pana la urma sunt piese noi, probabil de origine, deci uzura dispare intr-o oarecare masura si ar trebui sa fie un plus..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motivul zice-se ca ar fi fost spargerea unui piston/cilindru

ar trebui sa aflu un istoric de la Midocar. Are cineva vreo pila la ei? :blink:

Modificat de 4EST
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca mu o sa ai nici o pb. daca a avut motorul schimbat.

Daca lucrarea a fost facuta da profesioneisi nu e nici o pb.

Am mai vazut cazuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este sub pretul pietei atunci merita. Oare care a fost motivul spargerii unui piston ? Neglijenta proprietarului sau pur si simplu s-a intamplat ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ati convins ca n-ar trebui sa ma ingrijoreze acest aspect prea mult

Motivul spargerii nu stiu, mi-a zis ca nu era in tara in momentul resp, si de obicei cand pleci din tara esti mai grijului cu masina....sau cel putin eu asa sunt

Pretul nu e neaparat sub piata... insa nu e prea mare piata de 1.8T 2000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum s-a spus, faptul ca s-a schimbat motorul, nu poate fi decat o veste buna, ai motor aproape nou. Iar daca schimbarea s-a facut la dealer, poti fi sigur ca s-a inlocuit tot ce era avariat. Nu risca ei sa se reintoarca clientul in garantie. Asa ca nu-ti mai fa griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

in caz in care mai citeste cineva topicul acesta:

Au trecut 12 luni de cand am cumparat masina, totul e ok, nici o problema de motor :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7300 parca, nu mai stiu exact. Insa era acum 1 an.

Ai facut o afacere foarte buna.Felicitari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Stiu ca e vechi topicul, insa nu vreau sa deschid altul. Ce inseamna "motor schimbat"? A fost schimbata sau nu cureaua de distributie? Sau e posibil sa o fi pus tot pe cea veche, deoarece era la jumatatea duratei de viata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor schimbat inseamna motor schimbat fara componentele anexe(senzori, radiator, alternator, electromotor, etc.). Dar eu am inteles ca s-a schimbat doar blocul motor al masinii despre care e vorba aici. Oricum e o veste buna daca vrei sa-ti cumperi o masina SH si vanzatorul iti dovedeste ca are: "set nou", bloc motor nou sau alte piese noi.

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg. Eu vroiam sa intreb pentru masina mea :P In planul de service scrie "motor schimbat" in nemteste, si nu stiam daca asta include si cureaua de distributie. Service-ul nu raspunde la e-mail. Probabil trebuie sa-i scriu in nemteste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta are si cureaua de distributie schimbata:P dar vad ca ai motor de 2L, nu are distributie pe lant ca la Opel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, din pacate :biggrin: Banuiesc ca a fost o masura pentru reducerea zgomotului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!