Jump to content

Cutia de viteze - Probleme


bogdancmb
 Share

Postare recomandată

Care ma ajuta si pe mine cu o informatie?Ce cutie de viteze manuala pot sa pun la motor 1,6 16v AUS cutie actuala ERT (cea cu capacu verde).An 2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in afara de modelul cu capac verde alt model nu se potriveste pe masina ta si din ce stiu eu nu e bine sa pui alta cutie.Am avut si eu probleme si initial am vrut sa schim cutia dar mecanicul care mi-a facut-o mia zis ca nu e bine sa schimbi cutia cu altceva ca nu stiu ce rapoarte de transmisie se modifica prin cutie.Si chiar daca trebuie inlocuita cutia trebuie una indentica cu a ta si cu aceelasi cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care sunt simptomele unui rulment de presiune defect?Inainte cand plecat de pe loc cu 1 schimbam a 2 se auze ca un ticait de la rulment.Acum cand merg imi face ca peria la flex ( suiera) (mai pe romaneste ca o masinuta pe telecomanda).Oare sa fie rulmentu?un mecanic a zis ca e cutia de viteze ( CEA CE MA MIRA)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentul de presiune poate sa suiere in mers dar vezi daca in mers daca apesi pedala de ambreiaj mai face si nu te lua dupa acel mecanic cum ar fi ca trebuie schimbata cutia.Nu zic ca nu ar putea fi un rulment in cutie dar nici sa o schimbi cum a zis acel mecanic.Daca sa zicem ca este un rulment din cutie acel se poate schimba.BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dupa ce mi-am spalat motoru am mers din service in service.Altu zice ca e cutia iar celalalt zice ca e rulmentul de presiune.Sincer nu mai stiu ce sa cred.Pana la urma am cumparat un rulment de presiune SACHS si astept sa il schimbe.Se schimba greu?Din cate stiu se afla in capatul cutiei (de langa roata unde e capacul verde) .Corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greseaza timoneria.

In privinta rulmentului nu are de ce sa fie greu.Cu o presa se scoate si apoi se introduce noul rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa schimbi rulmentul de presiune trebuie sa dai cutia jos si sa umbli la ambreiaj.

Manopera cred ca e in jur de 70-100 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de masina SIMA.La masina mea rulmentul de presiune nu mai este in ambreiaj ci in cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor eu am vazut (sper sa nu ma insel) ca a dat jos capacu verde a scos rulmentu apoi la bagat pe cel nou.Voi atasa o poza

post-34423-1279299084_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact pentru acest motiv este si capacul ala acolo ;).

Cat mai costa un rulment @DomaniG?

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

44 lei SACHS Made in Germany.EU zic ca nu trebuie data jos cutia pentru a extrage acel rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz nu dai jos.Dai roata si aparatoarea sa ai acces si pe acolo lucrezi.Vrei sa spui ca au dat cutia jos sa schimbe acel rulment?

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu....dar asa zicea @SIMA .Sunt tare curios daca e rulmentul.Sper sa fie el deoarece tipul meu de cutie e cel mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi bazaie si acum rulmentul mai ales dimineata si astept pana o sa am unde sa dau tot jos si sa desfac cutia sa ma ocup de sincronul de 1-2 si de rulment.Bazaie mai tare decat zgomotul relantiului uneori ;).

Daca nu este el problema,desi un rulment face niste zgomote care le poti identifica daca te pricepi, cauta oameni care repara cutii manuale si cred ca se rezolva cu 8 milioane ce spui tu.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca in Arad nu e nimeni care se stie la cutii manuale.Iar cu 800RON ca sa iti rezolvi cutia poti sa uiti.Te costa doar datu jos 400RON .... sa nu mai zicem de un rulment care e intre 180 - 280RON .... iar de sincroane....mai bine ne lasam :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta cine cu un sfat?am observat ca in viteza a-5-a se aude un zgomot ciudat cand accelerez,pot sa spun ca intra in viteze super bine nu agata nu caraie,momentan nu am apucat sa ma uit pe la cutie,dar

Modificat de Bogdanwvb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Incearca te rog sa definesti "Zgomot ciudat". Uruit, zbarnait, troncanit, fasait...etc. Poate ne ajuti cu cateva detalii sa iti putem da un raspuns cat mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un huruit combinat cu un frecat metalic ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Urmareste atent daca zgomotul apare doar in treapta a 5-a. Iti spun asta pentru ca, in cel mai fericit caz, ceva intra in rezonanta. In schimb daca uruie, pot fi multe variante si combinatii. De la rulment + zbarnaiala caroserie. Rulment/sincron cutie, o banala protectie de disc de frana, o placuta sarita din sigurata in etrier care evident ca va zbarnaii etc. Incearca un pic sa localizezi sunetul cu pricina

Numai bine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdanwvb exact asa e la mine.Doar cand accelerezi se aude?Daca o lasi sa scada din inertie se aude putin mai tare?Daca e asa ti dus un rulment din cutie.Nu are rost sa mai mergi asa cu cutia deoarece o sa ii strici un ax iar daca prinde joc si axu poti sa uiti.DOar axu e 2000RON.

Modificat de DomaniG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa e,a mers un mecanic cu ea si este rulmentu dus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DomaniG iti recomand un post AiCI.Ce spunei de pretul reparatiei?Deci cauta pe cineva sa repare cutii de viteze.

Bafta

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

divinewind degeaba ca la noi in Arad au niste preturi........Normal in service costa 400 ROn datu jos + 400ROn demontatu (apoi vin piesele cu pricina).La mine intra perfect in viteze.Aseara am observat ca daca o infranez din motor se aude mai tare.Are cineva habar cat costa o cutie cu capac verde?Am vb cu un "coleg" de pe forum si imi zicea 450E iar a 2-a zi a urcat`o la 500EUro.De parca as avea mercedes sau BMW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km sunt pana in Sibiu?Iei o cutie sh si nu ai idee ce este in ea si ajungi din nou in aceeasi situatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Fratilor daca am cutie de viteze cu capac verde dc nu pot sa pun alt tip de cutie?Nu se potriveste timoneria ?Vreau sa scap de schrottu asta cu capac verde.Imi scoate peri albi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!