Jump to content

Probleme portbagaj (incuietoare, switchuri, lumina)


mariu51anu
 Share

Postare recomandată

Daca face la fel si cu alta broasca (care de fapt include switchul si motorasul), eu m-as intoarce la verificarea firelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat firele de 2 ori!

De la ultima ploaie face asa!am mai patit-o cand ploua da isi revenea acum numai vrea deloc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai scos mansonul de cauciuc cu firele? Ai scos tapiteria stalpului C de pe stanga ca sa vezi firele? Eventual, chiar si plasticele de pe interiorul hayonului... Stiu, e mult de munca, dar nu am alta idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa incalzeasca si dau tot jos sa vad ce e acolo!momentan umblu fara iala,bine ca nu se deschide in mers!

Care calculator e responsabil cu deschiderea haionului?cel din stanga deasupra ambreiajului sau cel din spatele torpedoului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu probleme cu închiderea la portbagaj.  De câteva săptămâni nu se mai deschide portbagajul.  Am înlocuit butonul de deschidere,  la golf 5 plus este ca la Touran, cu tot cu iluminatul numărului de înmatriculare.  Yala portbagjului funcționează,  primește curent are masă,  butonul primește curent,firele sunt ok, nimic rupt, sigurante ok,iluminat portbagaj ok. Am pus VCDS. Explicația primită a fost ca butonul a fost blocat a forțat motorasul incuietorii si a intrat in protecție centrala de confort. Am fost sfătuit să înlocuiesc centrala.  

Voi ce părere aveți?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma îndoiesc. Pune o scanare sa vedem dacă ai erori și care sunt, pe confort. Cel mai probabil cablaj cu probleme.. Și nu are putere sa deschidă motorașul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care calculator e responsabil cu deschiderea haionului?cel din stanga deasupra ambreiajului sau cel din spatele torpedoului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/30/2018 at 8:36 PM, F l o r i n said:

Ma îndoiesc. Pune o scanare sa vedem dacă ai erori și care sunt, pe confort. Cel mai probabil cablaj cu probleme.. Și nu are putere sa deschidă motorașul. 

Astăzi am pus tester dinou. Cu următoarele rezultate :

- toate usile mai puțin usa șoferului sunt în safe mode , la fel si portbagajul. 

butonul portbagjului funcționează, primește comandă

firele nu sunt deteriorate. 

Am fost sfătuit să înlocuiesc yala portbagjului. 

ciudat pt ca a fost pusă o altă yala de alt meșter, cel care mi a zis sa înlocuiesc calculatorul de confort, fără rezultate bune. 

Am comandat o yala de portbagaj.  Dar nu sunt convins ca asta e soluția. 

Ce părere aveți?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dude...

Posteaza aici erorile cum apar pe tester daca vrei ajutor.

OT: Ai niste colegi pe foum care dau ture cu spatele legati la picioare in jurul "mesterilor" de la coltul blocului sau de la coltul reprezentantelor VW de altfel....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, cipl said:

ciudat pt ca a fost pusă o altă yala de alt meșter, cel care mi a zis sa înlocuiesc calculatorul de confort, fără rezultate bune. 

cand ai pus alta yala, ai simulat inchiderea portbagajului.... sau l-ati inchis ? si el nu s-a incuiat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-a pus clapeta ca si cum este închis, becul s-a stins ...dar nu s-a deblocat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înlocuit yala. Tot nu funcționează!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci verificati bine cablajul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost la alt meșter.  A desfăcut tot ce se putea . Aceași rezoluție.....butonul funcționează,  yala funcționează,fire in regula,  trebuie înlocuită centrala. A dat curent la mufa din stâlpul stânga iar yala a funcționat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astăzi am inlocuit modulul de inchidere.  Funcționează perfect! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde e situat modulul?lai luat dupa cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul este situat in spatele torpedoului. A costat 100 lei la dezmembrari  si are codul VW AG1K0959433AK. 

Modificat de cipl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu portbagajul in sensul ca nu-l mai pot deschide, a ramas inchis, singura varianta prin care mai pot sa-l deschid fiind clapeta din interior.

Acuma, am incercat sa vad de unde ar putea fi problema (switch, broasca, fire intrerupte). Am desfacut mansonul din stanga si nu am vazut vre-un fir intrerupt.

Am trecut la diagnoza cu VCDS. Nu este stocat niciun DTC si la masuratori am urmatoarele valori din poza.Untitled.png.a714bd3dfd9ffbcc09e20295b8bac4b2.png

Cu portbagajul deschis si switchul tinut pe deschis (si miscand de mansoanele cu fire ce vin de la caroserie in hayon), "Rear Lid Outside Button" nu-si schimba starea din "Not Oper". Restul componentelor merg (stergator, stropitor, stop de ceata, bec de marsarier, status de la broasca - Inchis/Deschis).

Ce mai ramane sa fac maine e sa desfac plasticul de la hayon si sa curat mufa de la switch...

Intrebarea, pentru cei mai experimentati, pot sa trag concluzia ca e switchul defect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aude switch-ul de clapa, cand o actionezi ? daca nu, acolo este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aude.

Intre timp am descoperit care e problema. Am desfacut plasticul de pe hayon si mecanismu de la clapa s-a rupt, in sensul ca nu mai apasa pe switch-ul care da comanda de deblocare. Deci e defecta clapa.

Clapa aia cu semnul de VW este practic un buton cu o pozitie, care face punte intre + si - care se conecteaza la clapa. Cand tragi de clapa, un mecanism cu arc apasa acel buton sa dea semnal clantei sa deblocheze.

Ca si workaroud, pentru colegii care se lovesc de problema asta, se poate face codare din VCDS ca atunci cand actionezi butonul de pe telecomanda (cel de portbagaj), sa dea comanda clantei sa si deschida, nu doar sa descuie. Asta pana cumpar o clapa noua.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am o cunostinta posesor de VW GOLF 5 Hatchback. Nu i se mai inchide portbagajul, mai precis incuietoarea nu mai ramâne inchisa. Daca simulez cu o surubelnita inchiderea portbagajului, adica folosesc surubelnita ca si cum ar fi cuiul fix al incuietorii si apas piesa mobila a incuietorii (cea ca o potcoava/cârlig), aceasta nu ramâne inchisa ci revine pe pozitia deschis atunci când indepartez surubelnita. Eu sunt de parere ca este o problema mecanica in incuietoare, mâine este programata demontarea acesteia. Totusi vreau sa intreb daca nu cumva acesta problema/manifestare poate fi produsa si de vreun fir rupt in mansoanele hayonului. Mentionez ca deja stergatorul spate nu mai functioneaza. Eu detin Golf 4 Variant si nu cunosc solutia constructiva a incuietorii de la Golf 5. Pe scurt, ar fi vorba despre o problema pur mecanica, sau trebuie sa ma astept si la investigatii de natura electrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și trebuie înlocuită yala. Se rupe o piesa de plastic în ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!