Jump to content

Probleme portbagaj (incuietoare, switchuri, lumina)


mariu51anu
 Share

Postare recomandată

Salut florin

Am verificat azi si firele alea sus la haiob nu pare sa fie ceva intrerupt,ma scos chederul si am pus la loc ,am scos si tampoanele alea de pe laterale care amortizraza si tot la fel....cineva mi-a zis sa incerc cu ceva din lemn in cuiul de la portbagaj posibil sa isi revina...

Alte pareri?

Muktumesc

Multukesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se deregla ala...ceva nu ai pus bine la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Senzorul acela de la portbagaj unde ar fi? Ieri am dat jos rama de plastic? Am incercat sa inchid asa fara ea si tot nu se stinge acem bec din bord.

Oare senzorul este in bara unde e carligul?

Am observat ca daca apas cu degetul pe incuietoare se duce carligul acela pana la capat iar daca inchid normal doar 1 odata. Haionul cand se inchide parca ar atinge bara si cred ca atunci cand am cascat un pic bara sa trag firele pt camera de marsarier am stricat ceva. Cred ca o sa fac un drum la tinichigiu...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

La golful meu trebuie sa "gadil" acea incuietoare pana gasesc punctul sensibil pentru a deschide portbagajul. De fiecare data cand vreau sa-l deschid, apas pe incuietoare, dar nu percuteaza din prima niciodata. Trebuie sa apas de cel putin 20 de ori pana se cupleaza, sau activeaza senzorul sau actuatorul sau ce o fi acolo si sa se deschida portbagajul. In unele situatii nici macar nu se deschide si ma las la mana mea si pun pe bancheta din spate ce at trebui sa pun in portbagaj. Ce ar putea sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara baieti,

Am rezolvat problema in sensul urmator:

Cand am dat jos bara spate la masina am scos din un fel de armatura partea de sus a barii si aceasta impingea haionul in sus.

Din cauza aceasta haionul nu se inchidea complet si nici stergatorul spate nu functiona.

Acum am o alta problema si anume:

Baiatul meu a tras de oglinda retrovizoare pana a ramas doar cuiul acela in geam si oglinda pauza.

Am inercat eu sa fortez oglinda inapoi on acea nuca dar nu am reusit decat sa crap un pic parbrizul.

Aveti idee cum as putea pune oglinda la loc?

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

problema la Golf Plus 2,0cc,140cp,din 2005.de o saptamana nu se mai inchide Haionul.am luat alta Broasca am montato si tot asa se comporta (cand e cheia in contact,sau usa e deschisa ,sau in mers se aude tac pac zgomotul de deschidere Dar ramane la o treapta deschis Nu se deschide de Tot.si asa am mers cu el pana cand am scos mufa cu alimentare .se inchide si il deschid prin interior cu degetul .Daca a mai patit cineva asa rog sa-mi spuneti si mie .Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
ionut.vidrighin

Buna,

am cumparat recent un GOLF 5 si se pare ca are o problema cu senzorul inchiderii portbagajului

mentionez ca de inchis se inchide, de incuiat se incuie fara nicio problema

insa in mers, destul de des, ma atentioneaza in bord "Trunk door open"
am si acest cod de eroare 
00896 - Trunk Lock Unit (F256)
008 - implausible signal - intermittent

ma puteti sfatui va rog cu ce se incep prin a rezolva problema (inafara de mers la service...) ?

multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci yala, verifici ce se intampla cu switch-ul acesteia.

Din pacate, nu prea ai ce sa repari la ea....

verifica si firele din mansonul de cauciuc, dintre hayon si caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ii posibil ca de la aceste erori:

00893 - Switch for Trunk Handle (E234) 
            007 - Short to Ground - Intermittent
00896 - Trunk Lock Unit (F256) 
            008 - Implausible Signal - Intermittent
00930 - Locking Module for Central Locking; Rear Left (F222) 
            012 - Electrical Fault in Circuit

care probabil au aparut din cauza la fire intrerupte in burduful care trece spre haion sa descarce si bateria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am un golf 5 din 2005 bkd. De cateva zile am observat nefunctionarea luminii in portbagaj. Bineinteles ca am inceput prin verificarea becului,contacte,mufa,apoi vcds si in ultimă  faza sigurante. Nu am ajuns la nici o concluzie! Are cineva idee ce as putea sa mai verific? Portbagajul se deschide/inchide, apare pe maxidot. In schimb,in acelasi timp nu imi mai functioneaza nici optiunea de descuiere doar a portbagajului. Mai precis,se descuie doar portbagajul , iar apoi dupa ce este inchis nu se mai incuie automat asa cum ar trebui. 

Multumesc anticipat. Am citit toate topicurile si nu am gasit o problema asemanatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am un golf 5 variant din 2009 care are o problema la haion. Practic trebuie trantita de cateva ori pana se inchide cum trebuie la modul la care daca incerci sa inchizi haionul normal zici ca doar se agata si are un joc. Daca trantesti sanatos se inchide cum trebuie. Am verificat sistemul de inchidere ochiometric tras de el, dar pare in regula. Care ar fi hiba si la ce sa ma uit sa rezolv problema?

Multumesc anticipat de raspuns/uri!

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu il trantesti se inchide la prima treapta ?

MAi regleaza cuiul in care se inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu trebuia sa trantesc tare hayonul golfului ca sa se inchida complet pana la a doua treapta. Dupa ani de zile, am avut ocazia sa recuperez un cui din dezmembrari, si l-am schimbat intr-o doara; chiar nu credeam ca va imbunatati situatia. Pe scurt, de acolo a fost buba in cazul meu, acum il inchid super usor. Cuiul capatase joc in baza metalica, desi nu mi se parea semnificativ. Chiar si dupa mai multe reglaje nu reusisem sa ameliorez problema. Noul cui vechi (cel din dezmembrari) a rezolvat problema. :) Jocul mort e foarte mic in baza sa. 

Ca sa reformulez ce suspectez eu ca s-a intamplat in cazul meu: jocul cuiului facea ca acesta sa fie impins de hayon suficient incat sa nu prinda pana la a doua treapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau poate era suficient un reglaj al acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

intradevar se inchide doar la prima treapta daca nu o trantesc, acum din ce spuneti ar trebui sa reglez cuiul in care se inchide haionul si acum intrebarea de 10 puncte (si sa nu radeti) cum reglez cuiul ala mai exact? Are cineva vre-un desen?

 

Multumesc de raspuns inca odata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti trebuie desen.

slabesti suruburile de fixare si il misti un pic - strangi suruburile si vezi cum se inchide.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suruburile sunt acoperite de usita de plastic din jurul cuiului. Deci ar trebui scos tot plasticul ala U-shaped care inconjoara baza interiorului portbagajului. Evident, se pot rupe cleme si/sau urechi de plastic daca nu esti atent sau e frig afara.

Are cate doua cleme metalice pe fiecare latura verticala si vreo 5 cleme de plastic pe latura orizontala. Mai intai desprinzi verticalele si apoi declipsezi si tragi plasticul mare inspre interiorul portbagajului, ca sa iasa din inelele de fixare a bagajelor. Ar ajuta sa fie zona degajata cand te apuci de treaba asta; adica sa scoti mocheta si obiectele din portbagaj.

Suruburile sunt M8 sau M10 (triple square / XZN), nu mai stiu bine. Sa nu le strangi foooooarte foarte tare, intrucat backplate-ul cu rol de contrapiulita se schimba greu si e mai subtire in carne decat o piulita tipica. Evident, nu trebuie sa le lasi nici slab stranse. Vorba unui faiantar: "I: Cata apa pui in adeziv? R: Cata trebuie." :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automat nu poti ajunge la suruburi, pana nu scoti trimul de plastic de la portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

20D2E4A5-6045-4462-B17C-ED2419A100A4.jpeg

84BDB04F-3B83-4C0D-8C92-8544944A133C.jpeg

8F3B813A-A6D0-4AC9-92D4-D420C89DF21E.jpeg

EACB85CE-697B-483B-AFEF-4AE694CB2926.jpeg

E35C3C94-5B59-41A4-AF73-A61332F40924.jpeg

1FE3969A-7BCB-4243-8440-EBDB84952563.jpeg

Am și un filmuleț cum trebuie sa funcționeze la final, încerc să-l micșorez sa poată fi adăugat pe forum .

Broasca_haion.mp4

 

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Nu stiu daca merita efortul, acum depinde de fiecare. La mine s-a ars motorasul din broasca, initial am incercat repararea lui, dar a iesit fum din el, asa ca am cumparat alta broasca noua. A costat 150 ron cu tot cu transport. Cel mai mic pret pe original il gasisem la 240 ron la un prieten cu magazin de piese auto, dar nu am vrut sa mai dau 90 ron in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare. Inlocuirea broaste-i necesita codare dupa montaj? sau pur si simplu se cuplează alimentarea la ea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nevoie de nicio codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut ,am haionul blocat la golf 5,pe teseter am urm.erori!

Cu ce ziceti sa incep prima data?

Cablajul nu e intrerupt in partea stanga,am incercat si  cu alta sigla VW si alta broasca si tot la fel face,chiar nu stiu unde sa mai caut!

20181220_132659-747x1328.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!