Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

as dori si eu sa-mi montez un kit de xenon...dar am inteles ca e obligatoriu sa ai sistemul de auto leveling instalat...stie cineva mai multe detalii despre acest sistem? (cum se monteaza, cam cat costa) multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

PaulAdrian sistemul de auto leveling este foarte costisitor de montat, intrucat sunt necesare mai multe modificari majore. Sistemul de auto leveling are senzori pe puntea fata si spate a masinii care comunica la ECU nivelul de inclinare, iar acesta comanda reglajul farului.

Ca sa iti faci o idee despre ce vorbesc, mai jos sunt fotografii cu acesti senzori de la masina mea (am xenon OEM).

Puntea fata:

dsc00592je9.th.jpg dsc00591ny5.th.jpg

Puntea spate:

dsc00589bs2.th.jpg dsc00590ex4.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa mare deranj dar parca e mai elegant asa sa nu se vada nimic. :ceuameni: (pentru domnu' Inginer)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In felul asta, caldura emanata de becuri si cea degajata de balasturi se aduna si... cine stie unde ajunge... Mare atentie sa ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va rog, spuneti-mi si mie ce tip de bec se foloseste pt un golf IV pe faza mare respectiv faza mica pentru xenon? (H1,H7...etc?)

si as mai avea o intrebare, pt proiectoare in far ca masina nu are, ce am nevoie(bec, intrerupator) si daca circuitul este tras deja?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Golf IV pe faza scurta ai H7 iar pe faza lunga ai H1.Atat stiu.

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faruri cu proiector

sau cumpara proiectoare(este cineva pe forum care vinde)si decupezi din far in locasul unde vin montate

mai trebuie comutatorul de lumini cu pozitia pentru proiectoare de ceata(sau poti lega pe circuitul lampii ceata spate)si un releu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
... si daca circuitul este tras deja?

Nu este. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pt raspunsuri :-). am dat search dar nu am gasit cine vinde proiectoare, dar model in lacasul din far, nu joc in spoiler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-am montat si eu kitul XENON pe masina

Operatiune foarte reusita

Timp: 1,5 h

Daca are cineva nevoie sa isi monteze pe Golf 4 - il ajut cu placere .

Atasez si niste photo //// si astept seara sa vad exact cum bat farurile cu noile Xenoane :icon_thumright:

post-164-1225116021_thumb.jpg

post-164-1225116066_thumb.jpg

Modificat de rss_juliano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai revin cu niste photo:

Ballasturile in bara :D

xenoane: 35W - 6000K - Esteticu

post-164-1225116533_thumb.jpg

post-164-1225116577_thumb.jpg

post-164-1225116935_thumb.jpg

Modificat de rss_juliano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...as dori sa-mi pun si eu un kit de xenon pe un golf IV...voi lua in prealabil faruri cu lupa...care e diferenta intre H1 si H7...si cam care model vede cel mai bine? 6000k?...se poate monta si bixenon sa am si pe faza lunga?

Modificat de PaulAdrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fază lungă nu ți-aș recomanda, deoarece timpul de incărcare este mare și compromiți timpul de răspuns al flashului. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare. O situatie intalnita la un xenon OEM pe vw ... a inceput ca intensitatea luminii sa varieze ... Ce parere aveti, poate fi de la lampa sau de la modulul electronic?

Partea mecanica este exclusa total :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intensitatea luminoasa a becurilor xenon poate varia in cazul in care e pe duca balastul sau chiar chiar oscilatorul modulului electronic.

In cazul tau cred ca scade si pe urma revine la normal. Verifica putin instalatia si vezi daca se incinge ceva foarte tare !

Sa auzim de bine ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salut...as dori sa-mi pun si eu un kit de xenon pe un golf IV...voi lua in prealabil faruri cu lupa...care e diferenta intre H1 si H7...si cam care model vede cel mai bine? 6000k?...se poate monta si bixenon sa am si pe faza lunga?

cel mai bun model e 6000 k. este de culoare alba. mai sunt de 4000 care sunt fffff albe dar care nu dureaza mult si se ard. dupa care de 8000k care au o tenta albastruie. de 10000 k de 12 si 13000 k. ultimile au diverse culori. mov roz albastru alb amestecate. eu iti recomand 6000k. asa am eu pe masina si sunt f bune. h7 = faza scurta h1 = faza lunga la golf 4. deci bixenon = h7 + h1. si .. da .. se poate monta fara nici o problema . succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Am cumparat un kitt xenon pt Bora . Intrebarea ar fi daca trebuie inlaturata protectia originala a becului halogen. Acel capacel de plastic in care se introduce becul original.

Xenonul HI/LOW are o protectie metalica.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap. Rolul capacului de plastic este doar de protectie. Se scoate acel capacel si se introduce in far in locul becului vechi.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap. Rolul capacului de plastic este doar de protectie. Se scoate acel capacel si se introduce in far in locul becului vechi.

Bafta

Sal cred ca nu am fost inteles foarte bine. Imi cer scuze. Am indicat in poza despre ce este vorba.

Mersi

post-2891-1228404278_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu il inlaturi, nici nu cred ca vei putea sa pui in loc un kit de bi-xenon aftermarket (cum ai luat tu). "capacelul" care este pe becul xenon se deplaseaza fata/spate si schimba fascicolul de lumina pentru faza scurta/lunga. Daca il lasi pe cel din far, nu stiu daca mai incape becul de la kit-ul pe care l-ai luat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, rolul acelui capacel este de a dispersa lumina in oglinda farului pentru a putea lumina - la becul normal... Din cate stiu, xenonul arunca lumina in sus, sau jos (depinde de pozitia becului - la mine e in sus) ... S-ar putea sa functioneze si fara acel capacel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu stie nimeni daca se utilizeaza acel capacel original sau vine inlaturat la montare xenon?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa capacelul acolo ce iti veni? Nu deranjaza cu nimic si nici nu incurca. Monteaza instalatia fara nicio problema se pupa de numa numa.

Rapier nu carcasa metalica a becului se deplaseaza ci doar becul din carcasa se plimba pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am si facut , vroiam confirmare ca am procedat corect.

Mersi

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!