Jump to content

STERGATOARE


RaduI
 Share

Postare recomandată

Taman am gasit stergatoare ptr. broscan - 28 cm la Lukoil Prelungirea Ghencea - posibil sa existe si la alte benzinarii Lukoil. Se vand la bucata -19,80 lei/buc. Made in Spain. Au adaptoare ptr. orice model de brat.

(as fi pus asta la evenimente, ptr. mine e eveniment sa gasesc asa ceva :RO flag: )

PS: poate n-ar strica un stiky cateva zile, sa vada tot broscaru si sa dea fuga ca stiu ca e foame mare de stergatoare :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lame vechi cromate, si din practiker lame (cauciucul) de stergatoare la 3,5 lei, schimbate si gata. si la fiat si la alte masini am vazut lame de silicon nou noute, puse in locul cauciucului vechi inutilizabil. B) . pentru 500 am facut deja un set de lame bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lame vechi cromate

corect ce zici, pe vremuri am facut si eu asta, am pus lamele grafitate. Merge cand... "lamele vechi cromate" mai sunt si in firea lor, nu jumulite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

o intrebare mai mult dpdv tehnic. avand in vedere ca masina mea este similara cu a lui RaduI, poate el imi va raspunde. Eu am impresia ca la parbrizul de la masina mea nu incap stergatoarele de 280 mm. acum cele de pe masina sunt de 250 mm (originale).

Este corect sau nu ceea ce spun? sau se poate face vreo modificare la brate (scurta un pic din ele). Stiu ca se potrivesc bratele de Trabant (insa nu si lamele care sunt un pic prea lungi).

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana sa le iau pe astea despre care am spus, de 280. am avut unele de 330 - ieseau un pic peste cheder in miscare. nu mai zic ca asta e dimensiunea din cartea tehnica:280 (sau 290 ??? )

Later edit: parbrizul tau nu-i similar cu al meu, al tau e mai ingust, deci nu stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Later edit: parbrizul tau nu-i similar cu al meu, al tau e mai ingust, deci nu stiu

inseamna ca de aici este diferenta. pentru parebrizul meu trebuie 250 mm sa fie lamele de stergator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am mai descoperit ieri un loc cu stergatoare de 280mm: b-dul Basarabia, venind dinspre piata muncii pe dreapta, in dreptul celor 3 blocuri de 10 etaje, cam vis-a-vis de piata agro care se organizeaza in w/e. E primul magazinas de piese (sunt vreo 2-3 insirate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

recomand sa luati doar lamela..pt ca nu o sa gasiti stergatoare nichelate. Un set de lamele e in jur de 10 lei si faceti vreo 4 stergatoare din ele. Va chinuiti un pic sa le schimbati, dar merita. Sunt din grafit si mai bune decat cele cu totul. La mine la Fiat au tinut 2 ani, ceea ce e bine pt niste stergatoare. ..tinand cont ca stergatoarele se uzeaza si in timp imbatranind.

recomand sa luati doar lamela..pt ca nu o sa gasiti stergatoare nichelate. Un set de lamele e in jur de 10 lei si faceti vreo 4 stergatoare din ele. Va chinuiti un pic sa le schimbati, dar merita. Sunt din grafit si mai bune decat cele cu totul. La mine la Fiat au tinut 2 ani, ceea ce e bine pt niste stergatoare. ..tinand cont ca stergatoarele se uzeaza si in timp imbatranind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
recomand sa luati doar lamela..

Dar eu exact asta imi doresc, numai ca nu gasesc DELOC lamela ca atare. Stii vreo locatie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lamela din carfur la standul cu piese auto. era cam 3-6 lei... am vazut si in praktiker . e misto ca vine pe un suport de plastic asa ca se inlocuieste lama de cauciuc si cu cele 2 tije de otel de tin lama in loc pe stergator.

dintr-un pachet de lame de silicon ies fix 4 lame de stergator mic.

lamele vechi se pot sabla/decapa cu ceva decanol, si apoi vopsi la spray si ies ca noi. practic nu au moarte in timp daca nu le lasati sa rugineasca, eventual tinute in masina la loc ferit de soare si ger... ptr uz indelungat.

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti faci stergatoare f bune noi la un pret mic...din doua lamele iti faci 4!! super zic eu!

Pt broscuta se gasesc si din alea air flat..curbate...pt 1303 de preferinta....am gasit eu pt Fiat 850...decat ca sunt cam scumpe...vreo 25 lei bucata.Oricum, nu cred ca imi iau pt ca sunt scumpe si nu arata bine pe o masina veche. Le prefer pe cele nichelate (la fiat merg si de lada..dar sunt negre)

Modificat de abarth_mcm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Pentru bus sunt aceleasi dimensiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce lungime trebuie sa aiba bratul stergatorului de parbriz la 1200 / '65?

intreb pentru ca eu am de 2 dimensiuni si cel mare e prea mare, iar cel scurt e "lucrat"ca sa fie asa scurt.

IMG_1289.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia incearca sa mai impingi bratul la cel mai lung spre prinderea pe ax. sau mai bine vezi care se potriveste si ajusteaza-l pe celalalt (sau in cel mai rau pe ambele) :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia incearca sa mai impingi bratul la cel mai lung spre prinderea pe ax. sau mai bine vezi care se potriveste si ajusteaza-l pe celalalt (sau in cel mai rau pe ambele) :huh:.

ok. la asta m-am gandit si eu, dar am nevoie de o dimensiune. cel scurt a fost modificat asa, dar nu stiu pentru ce fel de broasca a fost modificat; nu vreau sa-l modific prin incercari si probe repetate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil a fost folosit pe o broasca pre'65.

Pina in '64 stergatoarele erau altfel (si lamele, si modul de prindere). Parbrizul era mai putin inalt si lamele erau mai scurte.

Cineva o fi vrut sa puna pe o masina pre '65 stergatoare si lame de dupa '65, si ca sa nu treaca peste margine, o fi scurtat bratele.

In imagine in stinga sunt cele pina in '64, si in dreapta cele de '65.

post-2166-1247895633_thumb.jpg

Modificat de Osi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil a fost folosit pe o broasca pre'65.

Pina in '64 stergatoarele erau altfel (si lamele, si modul de prindere). Parbrizul era mai putin inalt si lamele erau mai scurte.

Cineva o fi vrut sa puna pe o masina pre '65 stergatoare si lame de dupa '65, si ca sa nu treaca peste margine, o fi scurtat bratele.

In imagine in stinga sunt cele pina in '64, si in dreapta cele de '65.

nu inteleg de ce te legi de cele pana in 1964. eu ma refer la MODEL 1200 DIN 1965. ma intereseaza lungimea bratului de la axul mecanismului stergatorului (adica axul care iese din caroserie) si pana la partea superioara a bratului (adica,,,, curbura in care se prinde "spaclul"-mecanismul cu cauciuc care curata apa de pe parbriz).

Modificat de cristobob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

cele moderne (lame) pentru reparatie cu armatura din plastic sunt slabe calitativ. am folosit cauciucul de la stergatoare de Lada , cu armaturile metalice a iesit perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Daca bratele inca mai sunt ok,recomand doar cumpararea lamelei.

Este un pic de chinuiala dar la final iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

VALEO, setul de 2 x 28 cm la cca 30-40 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bratele inca mai sunt ok,recomand doar cumpararea lamelei.

Este un pic de chinuiala dar la final iese.

Nu-i deloc chinuială! Se schimbă doar lama din cauciuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
mircea_cotiga

Unde Doamne-iarta-ne ai fost pana acu'? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!