Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Un pret bun, zic eu.

Sa le tocesti cu placere si zambet pe buze!

Imi pare rau pt patania cu senzorii dar e tipicul de romanism.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@valy31 anvelopele tale sunt 205/55/r16? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valy31 anvelopele tale sunt 205/55/r16? 

 care le-am cumparat acum? da. cele vechi de vara erau pe 215/55/16 si am trecut si la vara pe 205/55/16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am comndat azi dunlop bluresponse 215/55/R16 93V si nu ieseau finantele.e diferenta mare de pret intre 205/55/R16 si 215/55/R16 care sincer nu prea se justifica dar asta e piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact la concluzia asta am ajuns si eu. si sincer la drum lung si viteze mai mari se simte o mica diferenta de stabilitate. usor sesizabila. dar avand in vedere pe unde rulez 90% din timp si la ce viteze rulez. asta este ce-a mai buna varianta posibila.

cum ai spus si tu e diferenta foarte mare intre 205 si 215 la bani ma refer , plus de asta ca prefer sa cumpar niste anvelope 205 bune sau foarte bune decat 215 no name.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu prima oara cauciucurile de vara pe masina asta, la 130.000km (dintre care in jur de 85.000 facute cu cele de vara Pirelli P7). Am pus Continental Premium Contact 5, 215/55/16, pretul 2.300 de lei, fara montaj.

 

Ca diferenta fata de cele Pirelli cu care venise masina in 2007 este o aderenta clar mai buna si pe uscat si pe umed. Cu Pirelli P7 rotile fata vibrau ciudat atunci cand calcam acceleratia pana jos in primele trepte (1-2 in special), probabil din cauza pierderii aderentei, iar chestia asta au facut-o de la inceput nu dupa ce s-au mai uzat. Cu cele Contitental nu mai am problema asta, masina se lipeste pur si simplu de sosea. Sunt multumit de ele, sa vedem cat vor tine, am inteles ca se uzeaza mai repede fata de P7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am oscilat intre continental premium conctact 5 si dunlop.am ales bluresponse dupa ce am vazut prin teste.oricum erau foarte apropiate. ma costa 2354 lei fara montaj.mai ieftin nu am gasit.

la 205 sunt niste preturi foarte bune  dar am zis ca nu le schimb in fiecare zi si sa pun tot 215

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot Dunlop Blueresponse si sunt f multumit (cumparate in martie). Zgomot redus si aderenta buna.

Modificat de volfied
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masura standard 205*55 *16 Kleber ,de iarna ,dar de vara am pus 235*45*17 de la Pirelli P7 Blue ,sunt fabricate anul acesta si sunt super ,singurele care au clasa A    la aderenza si A la consum !!! intradevar am dat si 610 E cu montaj si echilibrat !! Nu vreau sa fac publicitate ,dar pe ploaie ma simt ca si pe uscat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

pana nu de mult am avut Michelin primacy... am trecut pe Dunlup Sport 01 215/55/16 97W si pot sa spun ca sunt mai mult decat multumit.... dupa aproximativ 5.000 Km parcursi.... la franare nu face diferenta ca e uscat , umed sau inundat... o singura problema am constatat... la viteze mai mari de 160Km/h zgomotul din habitaclu e cam mare... dar pana atunci e ok...

si cum viteza de 160 si peste doar prin autostrazile Germaniei pot fi atinse... asa ca nu imi fac griji din cauza zgomotului....

 

 

Drive Safe!!! :icon_thumright: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut dunlop sp sport 01 pe aceeasi dimensiune si acelasi indice.tin fara probleme 40-50.000 km daca nu le fortezi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Ati avut careva anvelope Nokia WR A3 pe masina, iarna trecuta ?

Daca da, cum se comporta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

cine a probat   pirelli cinturato p7 blue??sunt fabricate in germania dot 2213

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Ati avut careva anvelope Nokia WR A3 pe masina, iarna trecuta ?

Daca da, cum se comporta ?

Citeste review-urile aici http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/WR-A3.htm important este sa fie made in finland si nu in rusia Cele din rusia sint mai slabe calitativ si mai prost finisate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Ati avut careva anvelope Nokia WR A3 pe masina, iarna trecuta ?

Daca da, cum se comporta ?

Citeste review-urile aici http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/WR-A3.htm important este sa fie made in finland si nu in rusia Cele din rusia sint mai slabe calitativ si mai prost finisate

Review-uri am citit destule, ma interesa daca eventual a avut careva pe masina iarna trecuta.

Nokia WR A3 205/55/R16 91H        label-rr.gifC  label-wet.gifC  label-noise.gif72

Dunlop WS 4D 205/55/R16 91H     label-rr.gifE   label-wet.gifC  label-noise.gif68

Cat de mare e diferenta zgomotului la rulare intre aceste doua anvelope ? Care s-ar merita mai bine?

As prefera, sincer, zgomotul sa fie mai mic in dauna consumului.                   

Modificat de flo1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu am avut acel tip de profil in schimb am avut WR (profil bradulet) made in finland luate de la esrom prin septembrie 2006 deci cald si faceau un zgomot infernal dar dupa ce a venit iarna sau comportat impecabil atit pe gheata cit si pe zapada si nu erau deloc galagioase Prin 2009 le-am schimbat cu W+ made in rusia de care sint putin dezamagit, nu este aceasi calitate a materialului  (parerea mea) nu aveau acelasi grip ca cele de la mama lor Anul asta vreau sa-mi iau de vara Zline 215/45/r17xl sa vedem cum se comporta

L.E-personal iti recomand nokian dar cauta made in finland

 

 

 

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu Ken.de pentru anvelope Nokian, aduse din Germania.

In 2 saptamani as vrea sa fac comanda de un set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Recomandati-mi si mie va rog niste anvelope pt Passat Variant B6.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pirelli p7 blue ;)


Foarte Bune ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Costeaua.

Inca o intrebare: la mine in cartea de identitate a masinii imi apar 2 variante de anvelope

1.   205/55R16 94V

2.   235/45R17 94V

 

Imi puteti spune si mie care varianta este mai buna ? (sunt incepator si nu am cunostinte in domeniu auto)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai  205/55/ R16 94 v sunt jantele pe 16 marime standard  94 V este codul de viteza 

 Iar cele 235/45/17 ,este janta la 17 adica mai mare decat 16 ,aici ai cauciucul mai lat  si mai jos ,marime sport ,iti recomand marimea sport pe timp de vara  ,daca esti in Ro nu iti recomand deloc marimea 17 ,la drumurile care le avem ...........o sa zici ca se rupe masina in 2 

Deci ptr drumurile din tara pune marimea 205/55/16  sa nu fie litera inferioara la V ,depinde de marca de cauciuc cauta un 97 V deci mai mare ca litera din certificat ,91 W ;)


Sunt foarte bune colegul ,le am eu pe masina !!!


Sunt foarte bune colegul ,le am eu pe masina !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Costeaua.

Acum m-am lamurit.

Ai pirelli p7 blue cu 97 V?


Uite asa ceva am gasit cu caracteristicele masinii.

Este ok ?

Modificat de DorinMarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

97 v este undeva prea mare numai daca umpli masina peste maxim... 97 este indicele de sarcina iar V indicele de viteza.. pe passat-ul tau poti pune incepand de la 91..h/v/w/y  ce doresti tu . iti poti pune incluziv 94 H daca nu depasesti viteze de 180 km/h. cu cat indicele de sarcina si viteza creste la o anvelopa cu ata creste si pretul acesteia (considerabil) eu iti recomand 94 V. si cum a spus si costea cu cat pui jante mai mari cu atat iti scade comfortul in masina.. cu toate ca pe 17" nu este chiar asa rau.

Modificat de Valy31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos Valy.

Este ok ce am gasit mai sus ? ( calitate si pret )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H este pt 210 Km/h, viteza care o atingi...niciodata in RO ( daca tii cat de cat la siguranta ta).

Cat despre indicele de greutate: 91 e suficient . Facand un calcul simplu se ajunge la o greutate de 2460 Kg suportata de cauciucuri. Daca scadem greutatea masinii (aprox 1500 Kg) a 4 pasageri de greutate medie (sa zicem 80 Kg) ne ramane undeva la 600 Kg de bagaje, care nu o sa le indesi niciodata intr-un passat. Sau poate mai sunt posesori care transporta sina de cale ferata.  :RO flag:

Apoi mai vine si pretul care e mai mic la 91H, mai ales daca se cumpara 4 buc.

 

LE:

 

@DorinMarius : Pe mine nu ma atrag anvelopele "eco". La preturi de peste 400lei/buc m-as orienta spre ceva mai performant cu indice de tractiune A sau minim B. 

E adevarat o sa se "roada" mai repede, dar prefer sa fie mai aderente.

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!