Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

205/55/R16 si 235/45R17 sunt etaloanele din fabrica la anvelope, cu care masina ar trebui sa aiba teoretic 100 km/h si inaltimea prestabilita de ei. Cu alte dimensiuni de anvelope, creste sau scade viteza  si se inalta sau coboara masina, in functie de dimensiunile anvelopelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze pt postarea mea într-un loc nepotrivit. Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

45 minutes ago, raresh20 said:

205/55/R16 si 235/45R17 sunt etaloanele din fabrica la anvelope, cu care masina ar trebui sa aiba teoretic 100 km/h si inaltimea prestabilita de ei.

E aproape asa cum spui. Desi dimensiunea de 205/55 R16 e cea mai des intalnita, diferenta de dimensiune intre ea si 235/45 R17 este exact la fel ca intre 205/55 R16 si 215/55 R16.

Abia 215/55 R16 cu 235/45 R17 sunt identice (0.4 mm diferenta in diametru, ceva infim).

Eu am cumparat masina echipata doar cu anvelopele pe 17 si am pregatit-o pentru iarna cumparand jante de tabla pe 16 si am optat pentru anvelopele de 215 in latime tocmai pentru a nu o cobora si mai mult in sezonul rece (avand deja si suspensia sport), chit ca am dat mai mult pe ele, nefiind o dimensiune foarte cautata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat acum in cartea masinii si sunt chiar 4 dimensiuni omologate la mine:  205/55 R16, 215/55 R16, 205/50 R17 si 235/45 R17.

Asadar cu niciuna dintre aceastea nu ar trebui sa fie nicio problema, chiar daca e masina mai inalta sau mai joasa cu cativa mm.

Tu avand suspensie sport, e de inteles de ce ai vrut masina mai inalta iarna :).

Modificat de raresh20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Buna dimineata,

Ce sfaturi imi puteti oferi astfel incat sa mai ridic garda la sol cu aproximativ 1-2 cm? Am modelul de Passat comfortline (cu "fustite") si "agat" la limita, majoritatea bordurilor. Actualmente am jantele originale pe 16 ET 45, cu cauciucuri de 205/55 si vreau sa imi achizitionez 4 jante pe 17 dar nu stiu ce cauciucuri sa ii pun pentru rezolvarea problemei. Multumesc anticipat de raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb jante OZ RACING 17 inch 5 x 100 cu altele pe 16 inch 5 x 100 daca este cineva interesat...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, marian_nicolae1970 said:

Buna dimineata,

Ce sfaturi imi puteti oferi astfel incat sa mai ridic garda la sol cu aproximativ 1-2 cm? Am modelul de Passat comfortline (cu "fustite") si "agat" la limita, majoritatea bordurilor. Actualmente am jantele originale pe 16 ET 45, cu cauciucuri de 205/55 si vreau sa imi achizitionez 4 jante pe 17 dar nu stiu ce cauciucuri sa ii pun pentru rezolvarea problemei. Multumesc anticipat de raspuns!

Cred ca nu la jante e solutia ci la suspensii. Pe o janta de 17 nu cred ca poti pune un cauciuc cu balon de 50-55 pentru ca nu va avea loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Pai in cartea de identitate este trecuta si dimensiunea 205/50/17 (nu la optionale). Deci cred ca merge si un balon de 50....dar daca pun 205/50/17 se "ridica" comparativ cu cele pe care le am acum? Si daca da, cu cat? Eu as vrea sa ii pun 215/50/17. Oare va merge?

Modificat de marian_nicolae1970
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cu 2,5 mm. Adica nu prea isi are rostul, daca punem la socoteala si pretul anvelopelor de 205/50 R17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune 215/55/R16 sau 235/45/R17, ambele fiind dimensiuni agreate pt Passat si se va mari garda la sol a masinii fata de anvelopele actuale 205/55/R16.

Nu pune ceea ce nu este agreat de producator, pt ca vei avea probleme, in special legislative.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Multumesc de raspunsuri, dar totusi in carte nu am aceste dimensiuni, cu toate ca, la capacul rezervorului, am 

- 235/45/17

- 245/40/18.

cauciucuri.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai voie sa pui pe Passat 3C tot ce ti-am zis eu, chiar daca nu sunt trecute in cartea de identitate. Atat timp cat Volkswagen le da in lista de anvelope optionale e ok.

Uita-te cu atentie si sunt aoproape convins ca ai trecut si 215/55/R16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Probabil v-a suna prostesc si probabil a mai fost mentionat in multe comment-uri inaintea mea, dar doresc sa schimb jantele de 16 cu 17 sau 18, as dorii o recomandare pentru drumurile noastre , cu 16 se simte destul de ok cand mai prinzi o groapa , nu stiu cum va fii cu 17 sau 18 si daca da, 235/45/R17  sau 235/40/R18? 

merita cumva sa pun Interlagos-urile de 18 de la CC pe el? 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 17 ar fi rezonabil. La 18 trebuie sa ai mare grija cu ele...dar si cu rinichii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ar trebuii sa gasesc ceva pe 17 interlagos de la CC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Acum 10 min am inchis cu telefonul cu cineva care a montat si a folosit 18 inch doar un an. Deja i-am dat oferta pe 17 inch de jante. :)

Am mai discutat anterior cu f multe persoane de acelasi lucru si toti s-au plans de aceeasi problema.

Eu tot 17 inch folosesc pe Passat B6... as putea sa pun 18 inch dar de ce trebuie sa ma chinui?!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, Multumesc @Pronet si @meghitz, Daca nu sunt interlagos-uri de 17" , ce jante mi-ati recomanda pentru un gri metalizat?

Modificat de Botanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interlagos-urile se fabrica pe original doar pe 18 inch.

Daca le vezi undeva pe 17 inch cu siguranta sunt replica chinezeasca. Multi vanzatori o sa foloseasca cuvantul "pe producator" sau "italienesti" ca sa indulceasca situatia!!

Toate sunt cu siguranta niste "chestii" ieftine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi Macau daca iti plac. Si sunt pe 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sunt ok, nu voiam ceva strident, dimensiunile pentru cauciucuri ar fi 235/45/R17 corect pentru Macau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am imprumutat pentru testare niste anvelope 215/55R16. Fata de cele de 205 se comporta mai bine. Mai lin peste denivelari. Singura problema e ca mi-a crescut consumul destul de mult. Cu aproximativ 20%. Sa influenteze diferenta de 10 mm asta sau o fi tipul anvelopei: Pirelli Carving Edge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20% ?! :)

Nu exista asa ceva... nu stiu ce metoda ai folosit dar cu siguranta nu are cum sa fie asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precis ai mers cu ele cu presiune mai mică decât cea recomandată. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am gresit. Pe scurt...de la 5,5% am ajuns la 6,9%. Acelasi drum, tot eu la volan, mers chiar mai babesc de data asta...doar cauciucuri schimbate! Mi se pare mare diferenta de consum.

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!