Jump to content

Lampa ceata spate


Flatbone
 Share

Postare recomandată

Am reusit sa pun bec la lampa de ceata de pe partea dreapta. Numai ca, pentru a schimba un singur bec de la stopul din dreapta trebuie sa demontez stopul...nu e problema pt ca imi trebuie o cheie tubulara(pe care o si am) pt cele 2 suruburi care se desfac usor. Asta este. Macar e simetric. :icon_cheesygrin: Multumesc mult pentru ajutor. .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • -A L E X-

    9

  • chid

    8

  • crl

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

....ceasssss! am gasat cu lupe de ceata ...numa ca scheme electrice deloc :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa pun bec la lampa de ceata de pe partea dreapta. Numai ca, pentru a schimba un singur bec de la stopul din dreapta trebuie sa demontez stopul...nu e problema pt ca imi trebuie o cheie tubulara(pe care o si am) pt cele 2 suruburi care se desfac usor. Asta este. Macar e simetric. :icon_cheesygrin: Multumesc mult pentru ajutor. .

Nu trebuie demonat stopul pentru a schimba un bec.

....ceasssss! am gasat cu lupe de ceata ...numa ca scheme electrice deloc :icon_bounce:

Uite schemele.

fog.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AL! eu nu am reusit sa bag cu tot cu bec. Nu ma plang ca scot 2 suruburi dar nu am cum altfel. Crede-ma ca nu pot baga cu becul de la ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain DUMNEZEU sa-ti dea sanatateRO%20flag.gif

CU RESPECT!!! :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut! Am si eu o problema cu lampa de ceata la masina, care nu se aprinde deloc. Am schimbat becul, am curatat contactele din tripla, dar nu se aprinde. Siguranta este buna si in bord mi se aprinde martorul pentru becul de ceata. 

Mentionez ca masina a avut carlig din fabrica, dar a fost dat jos inainte sa cumpar masina, iar manunchiul de fire e taiat si lasat sub ornamentul de la portbagaj. Zicea cineva pe topic ca asta ar putea fi una din cauzele pentru care nu se aprinde becul. Stie cineva ce as putea sa fac ca sa-l fac fucntional? Ce culoare are firul pt becul de ceata din tripla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

vezi ca in spate doar cel din stanga se aprinde in mod normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de pe stanga nu se aprinde. Si mufele de la ambele triple au cate 6 fire. Cea de pe dreapta nu trebuia sa aiba 5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stanga e parta cu volanul,indiferent de cum privesti masina. (din fata,din spate din avion..etc).

Verifica cu un aparat de masura daca iti pleaca tensiune din pinul responsabil cu ceata,in comutatorul de lumini (blocul de lumini)

Apoi verifica daca iti vine tensiune in spate in mufa (contact,comutatorul pe ceata spate)

In ce modalitate ai prinse firele de la instalatia spate de carlig,de instalatia masinii?Din cate stiu din fabrica pleaca cu mufa care iti intra in lampile din spate ca prelungire a instalatiei masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa oem are un switch in ea ce comuta ceata de pe masina pe remorca cand bagi mufa. daca sunt taiate firele atunci nu o sa mearga. vezi ce fir ajunge la ceata, vezi pe ce fir din manunchi ai tensiune cand pui ceata si le legi intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine ceata merge si pe dreapta ,a trebuit sa rup plasticul ce obtura introducerea becului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, as vrea sa imi trag si eu fir la stopul din dreapta pentru becul ce ceata, am observat ca am si bec acolo doar firul lipseste, imi puteti spune cum pot face legatura la firul din stanga (trebuie taiat si legat de el ?) si ce fel de pin trebuie sa introduc in mufa din dreapta o poza daca puteti pune sa situ ce sa cumpar. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dezizolezi putin firul din stanga, te legi acolo si ca pin, mergi la dezmembrari si ia de acolo mufa cu cativa cm de fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare la toata lumea. Vreau sa va intreb si eu daca a mai patit cineva pe acest forum ce patesc eu la masina mea.....atunci cand pui pozitia sau faza scurta sa se aprinda lampa de ceata spate ? Nu stiu ce sa fac si unde sa umblu. Aveti vreun sfat sau vreo parere ? Masina este un vw golf 4 , alh , 1.9 , 90cp . Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un scurt pe undeva. Posibil in tripla sau bloc de lumini. Incepe cu inspectarea mufei de la lampa spate, becuri, lampa, apoi treci la blocul de lumini. Cere imprumut de la un coleg un bloc de lumini, si pune-l la tine si vezi daca mai face.  Inspecteaza mufa blocului de lumini, sa nu fie fire topite si lipite, apoi poti sa te uiti si la blocul de sigurante (partea din spate, cea cu firele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am cumparat masina de curand (Golf 4 variant), si am observat ca nu se aprind becurile de ceata (martorul in bord se aprinde). Si alta chestie ciudata, este ca la aprinderea pozitiilor, stau ambele becuri aprinse (cele incercuite in poza), iar la stopul de pe dreapta partea de jos are o intensitate mai mare (dar nu ca la ceata). Cand apas frana se aprinde doar becul de sus si lampa de pe luneta.

Problema e ca nu stiu cum e normal sa fie becurile aprinse pe pozitie, si sus si jos, sau doar cele de sus (m-am uitat prin trafic la alte golfuri si unele au ca la mine, altele au doar primul bec pe pozitie+frana). Si daca nu e stupida intrebarea..... unde e pozitionat becul de ceata, jos langa marsarier, sau e cumva pozitia doi, sub frana, si am o defectiune?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

post-150172-0-22607500-1426710765_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pozitie se aprind ambele becuri, si cel de sus si cel de jos. Pe frana doar cel de sus. Becul de ceata e cel de langa becul de marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. O sa incerc sa schimb becurile (unul pt frana e ars), si poate se remediaza problema cu intensitatea, si o sa verific si becurile pentru ceata, poate or fi arse amandoua......

Multumesc pentru raspuns!  :bom:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o completare..... Am schimbat becurile de sus (cele cu doua filamente), si la cel de ceata nu era bec deloc, i-am pus. Dupa montaj am probat (fara sa am stopul montat, decat mufa era bagata in soclu), si se aprindeau becurile. Problema e ca acum cu stopurile montate, pe pozitie se aprinde doar pe dreapta stopul, la intensitate mare (ca si cum e frana apasata), si in rest nimic. Becurile au cumva + si - la montaj? (intreb, nu stiu.....) Daca da, cum imi dau seama de asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Refa operatiunea sau da-i cateva palme poate isi revine...asa am patit si eu...sunt foarte sensibile la capitolul contacte...cand fortezi sa pui placa cu becuri pe stop deranjezi becurile de pe pozitia lor si nu se mai aprind...

Becurile au + si - dar nu ai cum sa le pui invers...

Investigheaza putin instalatia...chestia cu becul se aprinde la o intensitate mai mare nu suna bine...posibil sa se atinga undeva niste fire...

Pana una alta ti-am facut schema sa ne asiguram ca ai inteles cum trebuie sa se aprinda stopurile

post-14266-0-62364900-1427321177_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact asa vine schema. Am luat si becuri pt pozitie, cel de jos de 10w cu un singur filament, mai desfac odata sa le schimb si pe astea si fac o reverificare. Daca nu se rezolva merg la electrician sa-i dea de cap.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

După un studiu îndelungat al acestui forum am gasit motivul pt care ,la mine,nu functiona lampă de ceata.Masina are carlig si priza pt remorcă insa a trebuit sa folosesc un adaptor de la 11 pini la 7 pini iar atunci când era montat acesta,lampa nu mergea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are un switch in mufa, care , atunci cand este cupla bagata, muta ceata de pe masina pe remorca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Chid , de unde ti-ai tras fir la ceata in dreapta?? De la mufa de la faru din stanga ?? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!