Jump to content

Masina inmatriculata in strainatate


Silent Bob
 Share

Postare recomandată

Bun si atunci zgarierea ce se considera ? Din cate stiu, la noi casco acopera si genul asta de probleme... adica daca cineva iti face masina dungulite, ti'o revopsesc.

Nu zic ca as sti eu mai multe, vreau doar sa ma lamuresc ce e de facut... o revopsesc pe banii mei, sau astept pana ajung in Italia in speranta ca or sa mi'o vopseasca acolo... Si iar se pune problema, asigurarea fiind valabila si aici, operatiunile care le fac in Italia, le pot face si in Romania. Daca doamne fereste lovesc pe cineva si ii dau asigurarea, banuiesc ca aceasta o sa acopere cheltuielile... nu tre' sa scot din buzunarul meu bani :|.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am inteles daca ai asigurare normala ...sau casco platita dincolo...si nu nu este aceeasi chestie...daca doamne fereste lovesti pe unu da il despagubeste dar u nu iti poti repara masina pe banii lor decat in service-urile care ti le zic ei...asa ca nu prea cred ca iti vor recomanda un service din romania. singura sansa e sa incerci sa dai de cei din italia de la firma de asigurari si sa vezi ce-ti zic ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Va scriu si eu in legatura cu problema mea:

Am un Passat care initial era inmatriculat in RO, apoi m-am mutat in Luxembourg si am fost obligat de legea locala sa imi inmatriculez masina cu placutze de Luxembourg (legea locala spune ca in cazul in care nu inmatriculezi in 6 luni de la declararea rezidentei, esti sanctionat cu 145 euro amenda plus confiscarea masinii pe termen nedeterminat cu suportarea cheltuielilor de depozitare samd care pot sa duca la mii de euro aici).

Acum ideea e ca as vrea sa duc masina in Romania sa o las acolo pentru vanzare si reinmatriculare in Romania. Trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare? Legea Ro are un paragraf care spune ca la exportul masinii din Ro in alta tara primesti o valoare reziduala din taxa platita initial la prim ainmatriculare, problema e ca in 2002 nu exista asa ceva, adica eu nu am platit nici o taxa de inmatriculare fiind achizitionata de la dealer din Romania. Deci la o a doua inmatriculare in romania voi plati 2000 si ceva de euro doar ca sa o pot vinde in Ro?

Sa nu imi spuneti ca e mai simplu sa o vand aici, ca va intreb atunci daca voi ati sta in Luxembourg ati cumpara voi o masina cu carte de service romaneasca o parte din reviziile din caiet fiind facute in Ro si care a fost rulata in Ro?

Poate are cineva detalii legate de taxele care sunt de paltit in ro la o a doua inmatriculare....

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Platesti la fel ca o masina importata (second hand); nu iti pot spune cat vei avea de platit deoarece nu stiu ce masina ai, capacitate, noxe....se poate calcula pe site-ul ministerului de finante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Platesti la fel ca o masina importata (second hand); nu iti pot spune cat vei avea de platit deoarece nu stiu ce masina ai, capacitate, noxe....se poate calcula pe site-ul ministerului de finante

Dar este normal? Adica masina mea nu este la PRIMA inmatriculare in Romania, ci la cea de-a doua..... ok taxele le-am vayut in stadiul actual pe mfinante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stimabile..nu e normal...de parca ne mai mira ceva...dar legea..

Cunosc un caz similar cu cineva care si-a dus din Ro in alta tara o masina ca sa munceasca cu ea acolo, toate actele au fost pe firme (si aici si acolo), cand a adus-o inapoi a platit tot

Daca nu traiam aici probabil viata ni se parea plictisitoare :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!