Jump to content

Masina inmatriculata in strainatate


Silent Bob
 Share

Postare recomandată

Salut!

Vreau sa imi cumpar o mashina adusa din afara pe care sa nu o inmatriculez deocamdata, ci dupa 2008, cand chipurile vor mai scadea taxele; am gasit unele cu actele pana in 2009 valabile, dar daca eu il lovesc pe careva cu mashina cum fac? trebuie sa fac rca pe ea? cum imi poate demonstra vanzatorul ca are toate darile platite la fisc? shtie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti ashtia cu care am vorbit pentru mashina nu au decat talon, carte de identitate si asigurare; nici un act nu este pe numele lor. Are rost sa ma bag la asha ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o nedumerire.Am gasit un golf 3 din '95 de vanzare.Omul care are masina a zis ca actele is valabile pana in 2009 decembrie(a zis ca are cartea verde a ei).Ce acte trebue sa imi arate,unde vad pana cand e valabila verificare si mai ales asigurarea daca e platita pana in 2009 luna 12?Am cerut daca o cumpar si procura si a zis ca imi face.Trebuie si procura?Astept parerile voastre si mai ales sfaturile.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prea complicat... cel mai probabil daca lovesti pe cineva scoti banii din buzunar fiindca asigurarea nu mai este valabila.

Ca sa faci carte verde pe numere straine costa 105 euro pe 30 de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Am si eu o nedumerire.Am gasit un golf 3 din '95 de vanzare.Omul care are masina a zis ca actele is valabile pana in 2009 decembrie(a zis ca are cartea verde a ei).Ce acte trebue sa imi arate,unde vad pana cand e valabila verificare si mai ales asigurarea daca e platita pana in 2009 luna 12?Am cerut daca o cumpar si procura si a zis ca imi face.Trebuie si procura?Astept parerile voastre si mai ales sfaturile.mersi

Pai lucrul asta trebuie sa fie scris chiar pe cartea verde. Cartea verde este echivalentul RCA-ului romanesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde vad pana cand e valabila verificarea?Cu procura ce parere aveti?mersiSi unde vad pana cand e valabila verificarea?Cu procura ce parere aveti?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde vad pana cand e valabila verificarea?

Difera forma documentului de la o tara la alta.

Sfatul meu ar fi sa nu te incurci cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snack: din ce tara e masina? Eu pot sa te ajut cu informatii despre Belgia. Am cumparat masina in 2006, noua, are Certificat de Conformitate, echivalentul Cartii de Identitate, e inmatriculata permanent cu talon, iar asigurarea a fost una singura gen CASCO, unde am primit si o carte verde. Pe cartea verde este mentionat pentru fiecare tara unde este valabila, inclusiv Romania, adresa reprezentantei.Concret: BAAR-Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania. Chiar daca e inscrisa pe numele sotiei, am facut si o procura la un notar din Bruxelles, tradusa. Asta sa fiu eu mai sigur.Masina am folosit-o 2 ani in Romania, dar din fericire nu am avut incidente deloc, asa ca nu pot sa-ti spun ce am facut in caz de "Doamne fereste".RCA nu cred ca e definit intr-un fel pt ca nu am asa ceva.

Aici se platesc 2 taxe anual: CASCO (in care cred ca e inclus si RCA) si taxa la stat.Una peste alta iese mai ieftin decat daca aveam inmatriculata masina in Romania.

Cu verificarea tehnica periodica (gen ITP) trebuie sa ma interesez dupa ce iese din garantie, in aprile ac, sau daca stie vreun coleg de pe forum, orice informatie e binevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inspectia Tehnica Periodica - este obligatorie pt toate vehiculele care circula pe drumurile publice si difera perioada de valabilitate a acesteia in functie de categoria din care face parte vehiculul.

De exemplu: un autoturism normal face ITP-ul din doi in doi ani, iar unul aceelasi model dar care circula in regim de taxi face aceasta inspectie din sase in sase luni. E normal.

Nu trebuie confundate reviziile unui autoturism cu inspectiile tehnice periodice.

Doar ITP-ul este obligatoriu, conf. legii. Pe cand revizia tehica tine de intretinerea masinii dar nu este prevazuta de lege.

Nu are nicio legatura garantia masinii cu ITP-ul (inspectia tehnica periodica), cel putin in Romania, dar nu cred sa difere in alte parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspunsuri.Masina e din germania.azi am vazut masina si trebue sa mai verific sa nu fie furata si daca asigurarea e pe 2 ani.am vazut cartea verde,talonul si cartea ei si sunt ok la prima vedere.unde pot sa vad ca masina nu e furata?pot sa fac contract de vanzare-cumparare daca masina nu e pe numele celui care imi vinde masina sa nu am surprize?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei, iti vind si eu la superpret masina lui Voinea :D (sper sa nu citeasca postul asta :lol: )...

Cum crezi ca ala poate sa vinda ceva ce nu ii apartine?? eu zic sa nu te complici cu asa ceva daca nu cunosti documentele pe care le poseda acel vinzator.

ce te faci daca masina e totusi furata si nu e declarata???

Sfatul meu e sa renunti la asta si sa mai cauti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snack: nu te complica daca nu vorbesti direct cu propietarul masinii.E normal si logic ce zice DragosR.Nu-ti lua probleme pe cap.

@wns: nu am confundat ITP -ul cu revizia tehnica periodica.Pur si simplu am dedus ca masina fiind noua nu are nevoie inscpectie cel putin 2 ani.Ca la noi. Daca m-am inselat si belgienii cer sa o fac mai devreme, cred ca am avut noroc.Oricum o sa ma interesez sa vad cum e.In talon nu exista rubrica dedicata pt. asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspunsuri.Masina e din germania.azi am vazut masina si trebue sa mai verific sa nu fie furata si daca asigurarea e pe 2 ani.am vazut cartea verde,talonul si cartea ei si sunt ok la prima vedere.unde pot sa vad ca masina nu e furata?pot sa fac contract de vanzare-cumparare daca masina nu e pe numele celui care imi vinde masina sa nu am surprize?mersi

Asigurarea trebuie sa o faci din nou,iar contractul de vanzare cumparare trebuie sa se faca intre proprietarul masinii(vanzator) si cumparator,adica tu.In cazul tau daca cel care iti vinde masina nu este propritarul,atunci trebuie un cuntract de vanzare cumparare intre propritar si intermediar(cel care iti vinde masina),contract ce ti-l va cere Directia de impozite si taxe locale cand vei inmatricula masina pe numele tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau sa aiba imputernicire de la proprietar (fiind facuta mai mult ca sigur in alta limba, trebuie tradusa, legalizata, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imputernirea/procura trebuie facuta in tara, orasul de unde este propietarul.

Asta vara cand am fost la bulgari, zicea un vames, ca daca as fi avut imputernicire facuta in Romania, pt o masina inmatriculata in alta tara, era belea mare: se confisca masina :P Nu am citit legislatia, dar mi se pare SF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...mersi de raspunsuri.Eu doream sa o iau si 2 ani de zile sa ma plimb apoi mai vedeam ce si cum.La ce preturi sunt aici masinile in comparatie cu cele din germania ..inebunesti.Cred ca am sa renunt pt ca e complicata treaba si incaz de un accident sau ceva e nasol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roger nici eu nu am spus ca tu ai confundat cei doi termeni, eu vorbeam la modul general, dar poate nu m-am exprimt cum trebuie. Imi cer scuze.

Ai dreptate in ceea ce priveste valabilitatea ITP-ului de la noi, dar la belgieni chiar nu am habar cum este, incearca sa iei legatura cu colegul adso :P

De exemplu la italieni ITP-ul este pe o coala A4, cu un timbru sec in partea de sus, care la prima vedere pare un act de propietate nu verificare tehnica. Deci difera de la tara la tara.

Numai bine.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wns: nu e nevoie sa-ti ceri scuze.Chiar am inteles ce ai vrut sa spui, si sincer sa-ti spun uitasem ca trebuie sa sa am grija sa fac si inspectia tehnica la un moment dat.Mi-au fost utile sfaturile.

Multumesc inca o data. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Fratilor nu mai bagati omul in dubii. Daca pe cartea de identitate scrie proprietarul si cel de la care cumperi masina nu este trecut si nu are nici procura intre el si proprietarul in acte nu te baga. Fugi mancand pamantul. Cel mai simplu e sa iei de la cineva care este intermediar si chiar daca nu e trecut pe acte, daca pe cartea de identitate a masinii este trecuta radierea proprietarului cu data la care a fost facuta atunci e ok. Sfatul meu este sa ai pe cineva cu ceva cunostinte de lb germana care sa-ti traduca ce scrie in acte cand le iei in mana ca altfel te uiti ca mata-n lemne la hartiile alea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare

imi cer scuze daca s-a mai discutat despre astadar eu nu am reusit sa gasesc.

As vrea sa imi cumpar un A4 cabrio hidramat asta este visul meu. Este posibil sa il las inscris in germania pe numele unui bun prieten de familie? si sa evit in felul asta taxa de poluare?

Daca ma puteti ajuta cu mai multe informatii despre cum se poate realiza asta v-as fi foarte recunoscator

merci mult de tot

vali

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Din cate stiu eu se poate lasa masina imatriculata in alta tara , atat timp cat ai platite asigurarile , taxele si impozitele acolo . Am o colega la servici care are de 3 ani un VW Golf inscris in Austria si o data pe an merge acolo sa plateasca tot si sa faca asigurarea din nou . Binenteles aceste lucruri ti le poate face prietenul tau daca are toate datele .

Succes cu realizarea visului .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Sprinter la servici inmatriculat pe o firma din Germania. Am talonul si o imputernicire facuta pe calculator stampilata de firma Germana. Nici o procura nimic. La vama intre Ungaria si Romania au cerut actele s-au uitat si m-au lasat sa trec. Impozitele asigurarea platesc Nemtii.

Apropo nu va complicati cu masini care nu au contract de vanzare cumparare nici cu cele cu procura, multe sunt lasate ca garantie pt bani. A vrut sa ma vrajeasca si pe mine cineva cu un Zafira la 4500 EUR acum 2 ani.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Sper ca postez unde trebuie... alt topic mai relevant nu am gasit.

Am un Golf IV inmatriculat in Italia(pe numele lu' tata :D), si il folosesc eu in Romania. Acu's 2 dimineti am avut surpriza sa gasesc masina zgariata de un "binevoitor", banuiesc ca, cu cheia... am 2 dungi pe portiera spate. Asigurarea si toate cele sunt platite la zi, iar asigurarea, pe langa rca mai e si in caz de furt, dezastre naturale, vandalism... altceva nu mai imi vine in minte.

Surpriza asta intra la acte de vandalism clar... intrebarea mea e, pot sa o vopsesc aici, cu asigurarea de Italia? sau o pot vopsi doar in italia pe asigurare... sau doar pe bani :|.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea ca asta nu tine tocmai de vandalism...vandalism din cate stiu eu tine de spartul geamurilor, farurilor etc...indoitul capotei si a partilor caroseriei cu diferite obiecte....incendieri etc.... si cu siguranta nu o poti face aicea la noi in romania din moment ce ai platita asigurarea dincolo, doar in cazul in care firma de asigurare are si o reprezentanta in tara noastra ceea ce este prea putin probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!