Jump to content

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora


vlaicu d
 Share

Postare recomandată

arcurile si telescoapele nu au suferit, dupa ce le-am pus am facut unghiurile la masina si gata.. la itp nici nu isi dau seama ca are asa ceva si nu ar avea de ce sa se ege de ele.. nu am avut niciodata probleme la itp. inaltatoarele sunt de 20mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am pus inaltatoarele, am gasit aici un DiY. Se explica acolo ca nu ai nevoie de scule si nici macar de elevator sau groapa. De ce trebuie sa comprimi arcurile? Ele sunt gata comprimate asa cum sta masina pe sosea. Se agata doar cu niste tije filetate care au un carlig la un capat si la celalalt se pune piulita dupa ce se baga in gaura din talerul arcului. Se pun 2 tije pe arc si se leaga intre ele cu sarma sa nu alunece in jos pe spira. Se desface piulita de la telescop de sus si apoi se ridica masina cu cricul. Dupa ce asiguri masina cu ceva sub ea, poti lucra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu prima parere dupa o calatorie mai lunga pe drumurile patriei: A meritat din orice pozitie as privi sa inalt masina de fata! Am facut azi o incursiune in zona Lacului Bicaz, Farcasa, Borca, Brosteni de Sv si ceva prin satele din Neamt pe "drumuri de munte" cu masina incarcata cu 5 persoane. Neasteptat de bun comportamentul garzii la sol, nu am atins absolut deloc burta masinii pe unde am mers si cine a trecut pe langa lacul Bicaz stie ce "barcute" sunt acolo. Ca si mentiune trebuie redusa viteza in virajele mai stranse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste poze ar fi edificatoare asupra noului aspect al Golfului de offroad!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste poze ar fi edificatoare asupra noului aspect al Golfului de offroad!!!

Scuze pentru intarzierea cu care pun fotografiile, dar facem si noi cum se poate. Nu este chiar offroad, dar cu siguranta este putin mai inalta decat am luat-o din Germania.

Dupa cum se vede locuiesc in mediul rural, nu am mai mult de 1 km pana la sosea, dar deajuns ca sa nu imi pot mentine exteriorul masinii curat mai mult de cateva ore.

In prima fotografie cu mana mea se poate vedea unde era aripa raportat la cauciuc (din pacate este singurul reper pe care l-am luat). Practic s-a ridicat cat este golul intre degetul aratator si aripa adica aprox 30 mm.

Pe spare sunt numai arcuri noi, nu am inaltatoare si cand este plina/incarcata cu pasageri sau alte chestii ma grele masina este mai jos de spate.

post-8721-0-90422300-1352812000_thumb.jp

post-8721-0-93337200-1352812008_thumb.jp

post-8721-0-61302100-1352812018_thumb.jp

post-8721-0-99832000-1352812026_thumb.jp

post-8721-0-72693000-1352812035_thumb.jp

post-8721-0-83217100-1352812040_thumb.jp

post-8721-0-72083100-1352812045_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super pozele! Merci mult! Avand si eu Golf exact ca al tau stiu care e pozitia normala adica cu botul in jos!

S-a inaltat destul de bine!

Pare a fi un progres evident ca si garda la sol, Tot atent trebuie sa mergi dar macar nu mai atingi in toate denivelarile...

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

are careva dintre voi inaltatoare de 20 de mm de vanzare?,eu iarna trecuta am tras cu burta prin zapada ,anul acesta as vrea sa evit acest lucru .

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt curios de raspunsul la intrebrea lui bzsa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce secret este de unde se cumpara inaltatoarele. Eu m-am dus pur si simplu la reprezentanta Skoda si am luat 2 buc. cu vreo 60 de lei din pachetul de drumuri grele Octavia 1. Sunt de Al, aveau vreo 1,8 cm, si aveau adanciturile unde sa intre spira de arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mare secret, numai unii ai voie sa stie :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut Ebi, am inteles de la tine ca ai montat inaltatoarele fara presa ,da-mi si mie sursa informatiilor te rog,pt masina din semnatura,multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata mai jos am copiat pasajul de unde m-am inspirat: Este scris de OVIDEOS ALBA in 22.09.2006 in sectiunea http://vwforum.ro/topic/17634-garda-la-sol/.

Pentru protectia muncii recomand ca cele 2 tije cu care agati arcul sa fie legate cu sarma intre ele pentru ca am observat ca au tendinta sa alunece in jos pe spira rasucindu-se, si sa nu bagi capul sub masina cand ea sta doar pe cric. Mai pune un butuc de lemn sau o capra sub ea suplimentar pentru siguranta. Eu am facut cum scrie mai jos acum cativa ani impreuna cu un ajutor. De atunci rar mai ating cu burta de pamant, nu am spart baia niciodata si am scut de plastic. Intr-adevar nu ai nevoie de presa pentru ca arcul este gata presat de masina asa cum sta ea pe roti.

" Salut! Mi-am inaltat si eu suspensia la golf cu 2cm in fata ,si am pus inaltator de Bora ca cel care il dadea programul pentru golf era de doar 1 cm insa se potrivesc de la una la alta .inaltatoarele sunt din aluminiu si le-am cumparat de la dealerul vw din Cluj insa fiind piese originale vw ar trebui sa ti le aduca orice magazin .Problema e ca vanzatorii nu stiu de aceasta piesa , tu nu stii exact ce sa ceri ca piesa n-are cod pe ea si cine stie ce-o sa-ti aduca asa ca mai bine mergi la dealer. Au costat exact 46 ron ambele si arata ca niste inele .Sunt la fel de mari cam cat un rulment de roata.Daca incerci sa bagi mana sub aripa fata pe deasupra rotii si ridici sus de tot (abia incape)o sa vezi ca arcul are ultimele spire, cele de sus mai mici si calca pe un taler metalic cam cat o farfurioara de cafea.Deasupra acestui taler vine montata "piesa" de inaltare. Cu putina indemanare se poate monta chiar si fara sa dai telescoapele jos. Eu mi-am confectionat doua prese de arcuri dintr-o tija cu filet pe care am cumparat-o de la un magazin de materiale de constructii cu 3 ron cateva bucati de platbanda si cateva piulite. Am prins arcul in pozitia comprimat in pozitia in care masina statea pe roti ,am desgacut piulita care tine tija telescopului si am ridicat masina cu cricul de mana (cu arcul prins cu presa) am pus inaltatorul la locul lui si am coborat masina la loc. Am avut nevoie de cineva sa traga de capatul tijei telescopului imediat dupa ce am bagat inaltatorul ca tija avea tendinta sa coboare in jos.Am vrut sa merg la mecanic dar toti aveau presa de arcuri mare care nu incapea pusa direct pe masina si ar fi trebuit sa demonteze arcul si telescopul de tot.Pe manopera aici in Alba mi-au cerut 100 ron mai mult decat piesa! Ridic-o ca merita eu mi-am montat si scut metalic pe burta ! Spor!!! "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai atentie mare cu presele alea de arcuri homemade sa nu scape cand bagati manutele deasupra arcului ca sa bagati inaltatoarele ca e cam belea!

Daca va apucati de treaba faceti si niste poze si postati pe aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu stiu dar nu am reusit dupa procedura de mai sus montarea.

azi am montat pe fata inaltatoarele ,o sa urmeze si pe spate. nu stiu unde a-ti gasit voi la 40-60 de ron setul eu am gasit doar la 50 de ron bucata iar la reprezentnta era si mai scump

o sa revin cu poze ......

Modificat de bzsa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Confirm si eu la reprezentanta la Galati astazi erau pe stoc cu 48 de lei bucata cele de 2 cm. Maine sper sa

ajung si la reprezentanta skoda sa intreb cine stie poate sunt mai ieftine.

Daca stie cineva mai ieftine sa dea de stire in tara

Modificat de Ionut_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care aveti montate inaltatoare, cum s-au comportat Golfurile voastre inaltate pe zapezile din perioada asta?

Eu fara inaltatoare si cu scut de plastic am ramas suspendat la prima straduta necuratata. Noroc de lopata din portbagaj si de un vecin binevoitor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu la reprezentanta la Galati astazi erau pe stoc cu 48 de lei bucata cele de 2 cm. Maine sper sa

ajung si la reprezentanta skoda sa intreb cine stie poate sunt mai ieftine.

Daca stie cineva mai ieftine sa dea de stire in tara

am cumparat anul trecut in iarna de la ivas galati cu 20 lei bucata cele de 10mm

Cei care aveti montate inaltatoare, cum s-au comportat Golfurile voastre inaltate pe zapezile din perioada asta?

Eu fara inaltatoare si cu scut de plastic am ramas suspendat la prima straduta necuratata. Noroc de lopata din portbagaj si de un vecin binevoitor...

in anii trecuti cand intram pe anumite stradute si ere zapada, gheata pe mijloc, slefuita inainte de alte masini eu atingeam. Am scut metalic.

Dupa montarea celor de 10 mm nu mai ating, dar tot am ramas cu senzatia de a ridica picoarele :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai tare afacere am facut cu inaltatoarele astea mai ales acum cu zapada si vecinii care dau zapada in strada (stau la in mediul rural). "las' ca trece cu plugu' si o ia" spun cand le atrag atentia. Daca ar durea prostia ar fi pline spitalele.

Srungarul care mi-a facut inaltatoarele (pentru fata) dupa desen tehnic luat de pe forum spune ca mai poate face din inox cu 100 ron setul. Am mai montat la un prieten si mi-au trebuit urmatoarele scule: imbus 7mm, inelara cu cot de 17mm parca, presa arcuri (nu va jucati cu sarme sau atze ca unuia i-a mutilat mainile o un arc legat cu sarma de a venit descarcerarea sa-i scoata mainile de acolo), cricul si niste bucati de lemn de esenta tare (fag de ex) pe care am sprijinit bratul inferior ca sa imi comprime arcul greutatea masinii. Am lucrat singur fara probleme, cei de langa mine doar au facut "atmosfera".

Din punctul meu de vedere o chestie relativ ieftina si extrem de eficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La Multi Ani tuturor forumistilor!

Si eu sunt multumit ca de cand am pus inaltatoare pe fata scutul meu de plastic nu s-a mai intalnit cu asfaltul! Iar in iarna asta cand toate drumurile sunt pline de zapada si se circula numai pe fagase, m-am putut deplasa fara emotii pentru baia de ulei!

Si pentru ca masina are aproape 9 ani si s-au "tasat" arcurile, cred ca la prima schimbare de telescoape o sa trec de la 20mm la inaltatoare de 25mm (le-am strunjit deja) sa compensez cumva tasarea de arcuri , care este de cel putin un cm.

Sa aveti numai drumuri curate ca o coala de hartie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare cat costa niste arcuri noi? Nu cred ca sunt atat de scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!