Jump to content

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora


vlaicu d
 Share

Postare recomandată

ca unul e opritorul de ma maximul cursei telescopului iar celalalt e piesa de cauciuc care vine pe caroserie si pe care se sprijina arcul pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu cred, teoretic ar putea fi aia mai mica...dar pare stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca nu se comercializeaza inaltatoarele pentru spate... de unde naiba fac si eu rost de niste inaltatoare?

Modificat de mikemaniack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pui de alea gen cum sunt la suspensiile reglabile un fel de talpa pe care e o saiba cufilet, pe care sta arcul si e montata pe punte. cu asa ceva poti sa o ridici cat vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut,

Eu am montat pe golf 4 la recomandarea unui prieten,mecanic, inaltatoare de skoda 1 pe fata ca sunt mai bune si mai ieftine. si nu am probleme pana acum....am vreo 3.000 de km. Pe spate daca vrei itit trebuie arcuri de la pachetul de drumuri grele (skoda 1)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine spatele nu este vital sa fie inaltat. Si au am inaltat numai fata pentru ca in fata este baia de ulei si risti sa o spargi. Cu spatele nu am dat niciodata de pamant pe cand cu fata da. Si daca dai cu spatele, dai cu toba sau suportii de la arcuri care nu patesc nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura cu ocazia schimbarii arcurilor intentionam sa pun si inaltatoarele de 20mm. Toate bune si frumoase dar astazi cand am demontat .... surpriza: lungimea partii filetate a tijei telescopului nu permite inaltatorul de 20mm.

Cei care v-ati montat inaltatoare ati intalnit aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura cu ocazia schimbarii arcurilor intentionam sa pun si inaltatoarele de 20mm. Toate bune si frumoase dar astazi cand am demontat .... surpriza: lungimea partii filetate a tijei telescopului nu permite inaltatorul de 20mm.

Cei care v-ati montat inaltatoare ati intalnit aceasta problema?

comprima arcul mai mult, daca vrei poti sa pui si de 40 mm. Lungimea tijei nu are nici o treaba. Deasupra arcului ai un taler, care are gaura mai mare decat diametrul tijei, apoi inaltatorul la fel. Ca sa te convingi incearca sa faci o proba fara arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

theone are perfecata dreptate......comprimi arcul pana poti pune inalatorul ala de cat vrei tu.....sunt doua linkuri mai sus puse de mine, cu inalatoare OEM

1J0412311A 10mm ......daca pui cele de 20mm o sa fie un pic mai dura masina, arcul fiind mai comprimat.

1J0412311 20mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumes colegii, astanoapte nu prea am dormit gandindu-ma ca nu o pot inalta, dar m-am apucat de diminata cu mult avant de treaba si alta surpriza placuta de aceasta data: am presat arcul, am pus talerul, inaltatorul, rulmentul si piulita si m-am apucat de infiletat.... a mers ca uns, eu initial nu am realizat ca telescopul se va sprijuni pe rulmentul de presiune si practic trece prin inaltator deci problema rezolvata. Masina s-a inaltat cu un total de aroximativ 30 mm (arcuri noi+inaltatoare). Cred ca dupa vreo luna o sa fie asezata si o sa refac masuratoarea.

Acum apare si o intrbare pe care am mai vazut-o pusa pe aici: nu cumva se modifica unghiul rotii fata de planul strazii in sensul ca roata va sta la un unghi diferit de 90 de grade (evazat sus si strans in zona de contact cu soseaua) fata de asfalt?

Cine are inaltatoare de 20mm a observat cumva o uzura neuniforma la cauciucuri (preferabil cauciucurile de vara)?

Mentionez ca eu am facut totul cu mana mea (mai putin presarea bucselor bratului inferior) deoarece 300 lei manopera pentru bucse fata si arcuri mi se pare un pret cam mare.

Sper ca experienta mea sa ajuta alti useri.

Modificat de aditz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci geometria si nu ai probleme.....cel putin asa am facut eu.....eu mi-am pus de 10mm am avut 20mm si mi s-a parut cam mult....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the same...am avut de 20 mm si parca era jeep, le.am dat jos si am pus de 10 mm. Se poate vedea in pozele din prezentarea masinii cat este inaltata.

P.S. am si scut metalic oem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Iata ca am revenit si dupa testare. A pierdut la capitolul stabilitate si sunt deacord cu voi ca este prea inalta. ABS si ESP functioneaza in parametri. Cred ca o sa le schimb si eu cu unele de 10mm.

Se naste alta intrebare: Ca sa schimb inaltatoarele ajunge sa dau drumul doar la piulita din capatul telescopului de sub capota? Se subantelege ca trebuie sa comprim arcul pana nu mai apasa pe palaria din metal. Eu cred ca ar ramane destul spatiu acolo sus ca sa pot scoate flansa aceea de cauciuc si in cazul asta se pot schimba in functie de sezon de ex 20 iarna si 10 primavara pana toamna :lol:

Am si eu scut metalic montat tot in toamna, dar nu cred ca masa lui fie 8-10-12 kg ar influenta garda la sol. eEperimental am pus pe capota o greutate de 10 kg si nu am vazut nici o diferenta masurabila la garda la sol.

Imi pare bine de feetback si astept cu interes raspunsul daca stiti.

Modificat de aditz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fain daca s-a inaltat cu 30 mm vreau si eu.

Cand schimb flansele de la amortizoare cred ca bag si eu niste inaltatoare de 20.

Niste poze ar fi utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Iata ca am revenit si dupa testare. A pierdut la capitolul stabilitate si sunt deacord cu voi ca este prea inalta. ABS si ESP functioneaza in parametri. Cred ca o sa le schimb si eu cu unele de 10mm.

Se naste alta intrebare: Ca sa schimb inaltatoarele ajunge sa dau drumul doar la piulita din capatul telescopului de sub capota? Se subantelege ca trebuie sa comprim arcul pana nu mai apasa pe palaria din metal. Eu cred ca ar ramane destul spatiu acolo sus ca sa pot scoate flansa aceea de cauciuc si in cazul asta se pot schimba in functie de sezon de ex 20 iarna si 10 primavara pana toamna :lol:

Am si eu scut metalic montat tot in toamna, dar nu cred ca masa lui fie 8-10-12 kg ar influenta garda la sol. eEperimental am pus pe capota o greutate de 10 kg si nu am vazut nici o diferenta masurabila la garda la sol.

Imi pare bine de feetback si astept cu interes raspunsul daca stiti.

da. se poate si asa.

La mine asa au fost montate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fain daca s-a inaltat cu 30 mm vreau si eu.

Cand schimb flansele de la amortizoare cred ca bag si eu niste inaltatoare de 20.

Niste poze ar fi utile.

Vezi ca eu am poze ce a mea, am inaltatoare de 3 ani si ceva.. sunt foarte multumit, nu am atinso niciodata, treaba e ca este mai ciudata la aspect dar te obisnuiesti si e chiar ok.. in poze arata mai ridicata decat daca o vezi asa de langa ea. Si daca o incarci tare se ridica mai tare fata. Dar per total..sunt bune.nu te mai gandesti ca o atingi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma prea pot obisnui cu balansul... of i prea mult 30mm?!?! Oricum arcurile se mai calca si cred ca o sa raman in 20mm pana in primavara. Cu telescoapele ati avut vreo problema ca sigur si-au schimbat zona pe care lucreaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montate si pe fata si pe spate ,ie am de 3-4 ani ,am montat si pe spate pentru ca atunci cind erau in masina 5 persoane se lasa de spate si se ridica de bot ,de cind le-am pus nu am mai atins deloc ,am mers si pe drum forestier la munte .le-am confectionat eu cu ajutorul informatiilor din forum . bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce dimensiuni ai pus inaltatoarele? la itp nu ai avut probleme? telescoapele nu au suferit? geometria a suferit modificari ca urmare a inaltarii?

Scuze pentru rafala de intrebari dar numai cine le foloseste are raspunsul.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat e ca eu le am de peste 6 luni in cutie si stau in loc de o presa de arcuri ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai la Bacau ca eu am gasit pe la prieteni :icon_cheesygrin: . Merge si aia de arcuri de dacie daca gasesti sau pe net 64 de lei parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi.... am gasit copie dupa yato lsa 50 lei numai ca trebuie sa imi fac drum ca sa o cumpar :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!