Jump to content

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora


vlaicu d
 Share

Postare recomandată

eu zic ca nimic :),daca pui piese originale nu are cine ce sa comenteze, sunt puse tot pe platforma a4 si sunt omologate, iar la partea de franare, directie/iluminare nu se modifica nimic ca sa fii in ilegalitate, doar estetic.

bolf variant....bun, bun. nashpa ca farurile de bora-s de plastic incetosat.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca de exemplu ma opreste politia si in carte scrie golf si masina ii bora? ce facem atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti! problema cu gara mica la sol o am si eu .acum ca a venit momentul sa schimb amortizoarele vreau sa imi montez si aceste inaltatoare ,am condus skoda octavia cu pdg si mi-a placut tinuta de drum a masinii si faptul ca nu mai stai stresat atunci cand vrei sa urci o bordura sau cand e zapada mai mare. nu am inteles prea bine din ce am citit in ce consta acest kit pdg...doar inaltatoare fata si arcuri spate mai lungi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am citit pe forum nu exista inaltatoare oem pentru spate la vw si nici la skoda ....asta e nelamurirea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca octavia cu pdg are arcuri mai lungi fata de octavia standard?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca de exemplu ma opreste politia si in carte scrie golf si masina ii bora? ce facem atunci?

e seria de sasiu buna?, scrie pe ea golf..? :), suntem cam offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da suntem cam offtopic,da seria de sasiu ramane aceeasi doar elementele de fata ( aripi ,capota,faruri si spoiler ) is de bora...dar am vb cu cineva de la politia rutiera din oras si zicea ca nu e nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Circul cu masina si in afara strazilor asfaltate/deszapezite, asa ca de un an am inaltat masina cu inaltatoare de 30mm, fata si spate, si am pus scut metalic

Inaltatoarele sunt confectionate din aluminiu, dupa schema de pe aici. am facut cu masina cam 35-40mii km, si am sesizat ca desii nu am deloc jocuri in articulatie sau directie , masina toceste usor cauciucurile pe exterior(pe fata cred ca s-a modificat unghiul de cadere) . in plus am inlocuit flansele si rulmentii la amortizoare, cred ca presiunea e mai mare asupra lor.

cand o sa schimb amortizoarele pe fata voi inlocuii inaltatoarele cu unele de 20mm,  desii regret

am facut unghiul de fuga de doua ori, dar nu m-am uitat pe unghiul de cadere ca nu stiam, dar nici mecanicul nu a zis ca ar fi ceva probleme

aveti probleme cu tocitul cauciucurilor? 

inaltatoarele de 20 se pun si din fabrica, sa fie cele de 30 deja peste limite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

"inaltatoarele de 20 se pun si din fabrica, sa fie cele de 30 deja peste limite?"   cam asa :D

 

Am inaltatoare pe fata (20mm din inox) de 1 an si ceva; imi mentin parerea: cea mai tare afacere (raport investirie/beneficiu) raportat la drumurile noastre.

Nu uzeaza aiurea cauciucurile si imi pazeste baia de ulei de gropi; bine ca am pus si scut metalic, mai mult din cauza zapezii din zona in care locuiesc.

 

P.S. daca va pune-ti inaltatoare si scut metalic nu uitati ca tot golf 4 este si nu masina blindata  :D  asa ca tot cu atentie trebuie sa mergem.

 

Sarbatori frumoase va doresc!

Modificat de aditz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat inaltatoare fata originale de la skoda + flanse noi masina sta foarte bine acum este un pic mai rigida dar nu mai ai treaba la denivelari nu mai ai emotii asa mari la gropi sau pe drumuri denivelate ..le recomand

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pe drumurile noastre si cum e garda la sol la G4/Bora... inaltatoarele sunt bine venite. Totusi sunt colegi care isi monteaza suspensii reglabile si coboara masina cat mai jos. Da, alt aspect, dar unde folosesti masina asa?

 

Modificat de EL-GABRY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am dat jos inaltatoarele, dupa 8 luni. Trocanitul lor pe fata ma scotea din masina. Am schimbat flanse , rulmenti fata si telescoape spate + directia, adica geometria. Distrug masina prematur, dupa parerea mea. Merg mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am pus si eu inaltatoare de 1 cm. Acum imi trosneste ceva pe partea stg. Exista posibilitatea de a strica ceva? Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu fi avut totusi alta problema ?, eu le am montate de peste 1 an si nu pot sa spun decat ca ma declar multumit,diferenta de amortizare este insesizabila,in schimb pot urca aproape orice bordura din oras ,plus drumuri accidentate fara probleme pt ca nu o menajez deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude ca si cum se rupe ceva (la viraje si la mers pe drum accidentat). O sa le dau jos sa vad daca se mai aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa fie flansa cap-amortizor(rulmentul) sau vreo planetara....dar mai degraba flansa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le am schimbat când am pus înălțătoarele ( lemfoder).

Mâine le dau jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau sa fie un arc rupt, eu asa am avut.

Cred ca dau si eu jos inaltatoarele, ca nu prea mai merg pe drumuri accidentate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema era de la o bieleta antiruliu, mai exact prinderea de pe brat. S-a dus filetul si surubul nu mai strangea bine. Acum trebuie sa iau alt brat. Ce firma recomandati?

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lemforder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lemforder sa fie. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, in sfarsit am comandat si eu inaltatoarele de 20 mm si flansele amortizoare.

Acum trebuie sa dau instructiuni ca sa fie montate.

Am editat putin poza cu ordinea pieselor, sa-mi spuneti va rog daca am inteles corect:

 

post-37536-0-79446100-1409637016_thumb.j

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!