Jump to content

Inaltatoare pentu Golf 4 sau Bora


vlaicu d
 Share

Postare recomandată

Rezultat dupa "inaltare" :-P

post-71109-0-43455000-1368545220_thumb.j

Modificat de melin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si cum statea inainte ?

 

ca asa sta si a mea cu suspensia originala :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai era cu vreo 2 cm mai coborata. Oare de noi, nu este diferenta intre hatchback si variant? Eu am pus inaltatoare de doar 1 cm (fata-spate) ptr a nu se ridica prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca va confectionati voi inaltatoarele ,nu face-ti din fier ,eu asa le am ,si am mereu probleme cu ele ,intra apa cu praf si se fixeaza de axul amortizorului si este un chin sa le deblochezi ! Pe spate eu am de plastic si nu am probleme ,au vreo 4 ani ,nu stiu sa va spun ce material e ,nu e teflon dar e asemanator ,asta este si poros ,si tine .Bafta si drumuri mai bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sta a mea cu suspensiile originale fara niciun fel de inaltatoare:

 

post-17363-0-54396700-1368599968_thumb.jpost-17363-0-93569900-1368599971_thumb.j

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se pot face inaltatoare din poliamida.

Am gasit la diametrul de 90 mm 1 m de poliamida 288 RON.

Pt 2 inaltoare conform schmei ar trebui maxim 90 mmm inaltime.

Astia nu vand bara mai mica de 1000 mm (1 metru) lungime.

Daca ne-am gasi mai mutli insi care vor inaltatoare sa luam un metru de bara si sa o taiam am face 10 perechi de inaltatoare.

Ar veni costurile 288/10 = 28.8 RON pt 2 inaltatoare.Ceea ce e foarte ok zic eu.

 

Am mai gasit bara de 100 mm si cica ar vinde-o la jumate de metru cu 145 RON.

Inaltatoare.pdf

Modificat de mikemaniack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma bag in proiect. Am inaltatoare numai pe fata acum. Mai cautam si alti colegi. Cauta (daca vrei si ai timp) si "mana de lucru" in zona ta, vezi ce preturi sunt ca sa rezulte un cost total, sa ajunga la noi produsul finit conform schitei.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

http://www.ceproinv.ro/

 

Baieti, dati si un telefon la firma asta ceproinv, sunt din Focsani, si sunt foarte ok.

Eu am cumparat de la ei o bucata de teflon de 20 mm diametru si 200 mm lungime deci vand si la cantitati foarte mici.

Din ce vad pe site cred ca au si poliamida.

Atentie la livrare, eu am ales pe curier si am dat 20 ron pe teflon si 20 ron pe transport! :P dar aveam nevoie urgent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat dar au tuburi si placi nu bare. Au tub de poliamida cu diametrul de 90 mm si interior de 50 mm dar eu cred ca pentru inaltatoare trebuie sectiune plina.



Gata cred ca am rezolvat-o.

Am sunat la ceproinv si am cerut bara cu diametrul de 90mm si lunga de 100 mm ( vreau sa o tai in 2 si sa fac 2 inaltatoare).Am inteles ca ma costa 26 de ron :).

Am dat comanda si mi-au zis ca maine ajunge.Sa vedem :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Ma bucur ca am putut fi de ajutor!

Daca ai strungar bun poate imi faci si mie niste inaltatoare pe fata contra cost :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand imi vin inaltatoare o sa ma duc la un strungar.

Ce distanta ai pe fata intre aripa si roata.

Eu am 8 cm pe fata si 5 cm pe spate.

Nu cred ca o sa ii pun pe fata ca mi se pare destul de ridicata.

 

Cand imi vin inaltatoarele maine o sa ma duc la un atelier de strungarie  sa vad cat imi iau aia.Deocamdata nu stiu pe nimeni.

Modificat de mikemaniack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Nu mai stiu exact ce distanta am, dar e clar ca la mine din cauza ca am TDI, baia de ulei este foarte foarte joasa si la fel si scutul de plastic.

Nu pot sa parchez masina cu fata la o bordura normala deoarece cand dau cu spatele fusta de sub bara imi ramane acolo :P

Ca sa nu mai zic ca la orice denivelare mai mare trebuie sa fiu foarte atent sa nu faca balans fata si sa izbesc cu baia de pamant.

Mi-ar prinde bine vreo 3-4 cm in plus.

 

La benzina din ce am inteles motorul fiind mai mic este oleaca mai sus, la fel si baia de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am confectionat inaltatoarele exact dupa schema aia, m-au costat : 26 piesa +20 transportul +40 manopera = 86 RON :(.

Acum o sa le montez maine.

Cum scot si eu arcul?

Ridic masina pe un cric? Desfac jos amortizorul si sub oala de la arc mai pun un alt cric?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pt spate aveai nevoie de inaltatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un pic pozele cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pe fata mi-am pus de 2cm, originale, am mai scris.

Acum mi-am facut si pe spate, exact dupa schema de pe forum (pdf-ul de mai sus), urmeaza sa le montez.

 

post-44288-0-56136200-1378201303_thumb.j

post-44288-0-53901200-1378201347_thumb.j

post-44288-0-65580700-1378201514_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am dat si eu comanda de inaltatoare pe fata de la skoda 50 ron bucata vin de la pachetul drumuri grele  ...din bacau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se pot face inaltatoare din poliamida.

Am gasit la diametrul de 90 mm 1 m de poliamida 288 RON.

Pt 2 inaltoare conform schmei ar trebui maxim 90 mmm inaltime.

Astia nu vand bara mai mica de 1000 mm (1 metru) lungime.

Daca ne-am gasi mai mutli insi care vor inaltatoare sa luam un metru de bara si sa o taiam am face 10 perechi de inaltatoare.

Ar veni costurile 288/10 = 28.8 RON pt 2 inaltatoare.Ceea ce e foarte ok zic eu.

 

Am mai gasit bara de 100 mm si cica ar vinde-o la jumate de metru cu 145 RON.

salut, spune mi te rog daca pe schema care ai postat o este corect ca decuparea de jos sa fie de 8 asa cum este trecut acolo ,am vazut ca sus este 12 ,nu trebuie sa fie la fel?,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ar si sa pun 2 rulmenti unul peste altul pe perioada iernii, unul bun, unul mai uzat(care l-am schimbat eu mai demult)? au cam 13mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am facut exact dupa schema aceea si au intrat la fix. Am mers peste 10k de atunci cu ele si se comporta foarte bine.Am fost in concediu si am fost foarte incarcat si n-am avut probleme.

Modificat de mikemaniack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ar si sa pun 2 rulmenti unul peste altul pe perioada iernii, unul bun, unul mai uzat(care l-am schimbat eu mai demult)? au cam 13mm

rulmentii de presiune?

nu e bine, inaltatorul intra pe axul telescopului, dar rulmentul nu, el o sa-ti ia din lungimea filetata a telescopului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are de unde sa ia, nu e problema, cele sport din oarecare motiv au filetul mai lung.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vreau sa stiu, daca ma poate informa cineva la seat cordoba 2004, daca merg aceleasi inaltatoare ca la golf 4/bora? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti! problema cu gara mica la sol o am si eu .acum ca a venit momentul sa schimb amortizoarele vreau sa imi montez si aceste inaltatoare ,am condus skoda octavia cu pdg si mi-a placut tinuta de drum a masinii si faptul ca nu mai stai stresat atunci cand vrei sa urci o bordura sau cand e zapada mai mare. nu am inteles prea bine din ce am citit in ce consta acest kit pdg...doar inaltatoare fata si arcuri spate mai lungi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am o intrebare si va rog sa ma scuzati daca am postat unde nu trebuie, dar nu am gasit topic pe subiectul asta. Am avut un mic accident cu masina (golf 4) si ma gandeam sa ii schimb fata cu fata de bora. Ma puteti ajuta in legatura cu ce trebuie sa fac (R.A.R si mai ce? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!