Jump to content

Se fura/sparg oglinzi la Passat


redmann
 Share

Postare recomandată

Va salut.

Nu stiu daca aici e cel mai potrivit loc unde pot expune problema asta dar vreau un sfat.

Luni dimineata cand m-am dus la masina am vazut ca oglinda retrovozoare stanga disparuse. Cu cateva luni inainte un prieten, vecin cu mine care are un BMW520 a patit-o si el. Prima data furate oglinzile fara suport, la o luna distanta cand avea pus antifurt s-a trezit cu ele furate cu tot cu suport. Acum omul are si antifurt si inscriptie cu nr de inmatriculare pe ele. Am casco, dar ca sa stau dupa ei stiu ca dureaza o vesnicie de aia am hotarat sa iau de la "baieti" cu 50 lei bucata (posibil sa o cumpar chiar pe a mea) si sa o inscriptionez cu "Furat de la ...". Din cate stiam eu se fura oglinzi numai la mertz si bmw. Dar vad ca baietii au avansat.

Intrebarea mea este: ati mai patit asa ceva? Ce solutie ati ales? Ma gandeam si la o alarma cu perimetru si soc, dar nu stiu unde sa merg si nici daca e cea mai buna solutie.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bine bine, dar chiar nu gasim o metoda de siguranta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inscriptionarea ar fi, zic eu, cea mai buna metoda de siguranta.

Sau folosirea unui calibru cat mai mare :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O oglinda noua costa 65 ron (cu factura) macar nu mai intretii cercul vicios al furturilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O oglinda noua costa 65 ron (cu factura) macar nu mai intretii cercul vicios al furturilor.

Cu incalzire sau fara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 2 seturi de oglinzi sustrase la Astra al sotiei. Desigur inscriptionarea este o solutie, la fel cum este si cea cu refuzul de a NU cumpara din "circuitul oglinzilor in natura".

A 2-lea set sustras chiar din fata blocului la mine, loc luminat etc, intrucat nu a putut sa o ia pe cea din dreapta, a spart-o! Deci cand "vena cere", nu mai stii exact ce faci. Iar ca sa-mi ia cd-ul, au spart geamul si intrucat nu au putut deschide usa, au intrat prin geam si mi-au facut bordul praf. Evident ca a lasat urme de piciare pe usa pe unde a intrat/iesit, si ce daca? :lol:

De fapt incerc sa spun ca metoda eficienta de protectie nu exista (poate garajul, dar am vazut cu ochii mei cd furat dintr-o masina parcata intr-un garaj tip granitul). Tot ce poti face, este sa minimizezi "sansele" si sa-l convingi sa incerce masina vecinului, ca sa-ti fie clar, fara oglinzlile de care are atata nevoie, nu pleaca. :)

Modificat de Rumplestilskin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O oglinda noua costa 65 ron (cu factura) macar nu mai intretii cercul vicios al furturilor.

Pai asta banuiesc ca e doar sticla! Din cate am inteles eu se fura complet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rumplestilskin: Frate e trista tare situatia ta ma cam sperie. Eu am masina de un an si e prima infractiune asupra ei. Garaj nu am ... Ca sa nu mai zic ca ma gandeam sa imi schimb sonorizarea standard cu una mai buna ... Ioi imi vine sa ma mut in varful muntelui.

@BogdyS

Din cate stiu eu (posibil sa gresesc) dar sticla aia are inclusa si rezistenta de incalzire. Mie mi-au furat sticla, deci suportul cu motorase il am si functioneaza; de asemenea mi-au ramas atarnand cele 2 fire cu papuci care veneau la rezistenta respectiva. De aia m-am gandit ca sticla propriuzisa contine si rezistenta aia.

Cred ca o sa dau un tel la volksman sa intreb de oglinda sa o cumpar de la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, ok m-am incurcat. Cel cu oglinda era ala cu BMW:).

Da, rezistenta e pe sticla intr-adevar.

Dar observ ca hotii din ziua de azi sunt tot mai meseriasi. Eu am incercat sa scot sticla si nu am reusit. Poate vorbesc la politie sa-mi ddea un hot sa o dea jos :D :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar ca sa-mi ia cd-ul, au spart geamul si intrucat nu au putut deschide usa, au intrat prin geam si mi-au facut bordul praf. Evident ca a lasat urme de piciare pe usa pe unde a intrat/iesit, si ce daca? :D

Naspa omule :censur: Sunt surprins c-au facut varza p-acolo pentru ca mie mi-au spart Dacia de vreo 4 ori in viata ei si intotdeaua au lasat bec prin interior. De 2 ori mi-au furat bateria ca am lasat capota deschisa (nu prea se inchide calumea), dar cel mai mult m-a durat cand mi-au furat boxele Sony montate de 1 luna. Ma rog le trecusem pe CASCO dar ca idee tot m-a deranjat. Ce mi-a placut este ca mi-au demontat foarte frumos, au desfacut suruburile fara sa strice nimic, scos firele fara sa le rupa si mi-au scos luneta fara s-o sparga. Mi-au lasat doar o zgarietura pe hayon :D

Revenind. Nu stiam ca se fura chiar asa rau oglinzile si la Passat.... Eu am neheliomate si n-am patit nimic, poate or vrea numai heliomate :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut comanda la volksman de oglinda. Am inteles ca si la vw se demonteaza f usor oglinda, deci aviz voua fratilor care aveti vw. Nu ar strica o inscriptie si voua. Alta metoda de siguranta nu prea vad ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Naspa omule ;) Sunt surprins c-au facut varza p-acolo ... Nu stiam ca se fura chiar asa rau oglinzile si la Passat....

au facut varza pentru ca intrand pe geam, nu au avut pozitie sa umble, plus de asta, cd-ul nu a iesit in modul clasic cu tablite de alea de prindere de vin cu cd-ul in pachet, si atunci si-a pus mintea si ranga si tot a reusit sa-l scoata. Nu era cine stie ce, dar ma rog. Repet, vorbesc aici de masina sotiei, adica la o Astra. La Passat, bat in lemn, nimic deocamdata.

Sa stii ca se fura tot ce au comanda. Am un cunoscut caruia i s-au furat oglinzile de la Lincoln Navigator acum 3-4 ani cand erau doar 3-4 in Bucuresti... ;) La Astra, oglinda (sticla) se da foarte usor jos, cu un simplu creion din lemn si este cu rezistenta de incalzire pe spatele ei. Ambele m-au costat (pe CASCO) in jur de 350 roni ;) la dealer, inclusiv montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost sa imi inscriptionez oglinzile la Expert Auto. Nu au iesit. S-au corodat f putin abia se vede. Am sunat la altii si mi-au zis ca nu au iesit pt ca sunt din plastic. Dar au o solutie. Nuj ce autocolant special. Ati auzit de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa cumperi furaciuni inseamna ca incurajezi acest sistem, de care nu mai scapam de el odata. Deci, fratilor, nu mai cumparati de la "meseriasi". Datii in gat. Ca tot ei va fura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat oglinzi de la volksman. Nu am reusit sa le inscriptionez cu solutie de aia , a ramas foarte putin vizibil, asa ca am fost la altii si le-am inscriptionat cu nuj ce autocolant special. Fratilor azi noapte cand s-a implinit o saptamana de la furt mi-au furat-o din nou !

Nu mai zic nimic !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. in ce zona stai? (doar curiozitate pentru ca se fura si-n Cotroceni la fel ca-n Ferentari)

2. ref inscriptionare: am vazut ieri in fata blocului la parintii mei un A Classe cu oglinda stanga inscriptionata cu B XX XXX, iar el are la masina numarul B YY YYY :lol:, deci uite ca se poate.

3. trebuie sa fi cu adevarat ghinionist, la mine frecventa este de un furt/an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama da in Bucurestiul asta se fura mai ceva ca si in codru.

Eu va propun sa va mutati in vestul tarii. Aici lasi masina deschisa si nu se intampla nimic. Eu am uitat masina in timisoara(si am numere de Arad), cu toate cele inauntru(cd, radar, geaca), si al intoarcere erau tot acolo(adica dimineata). Deci se poate si asa:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stau in Stefan cel mare (Lacul tei mai exact), si e al 2-lea furt la diferenta de o saptamana. Un prieten are BMW520 , prima data i-au furat oglinzile (sticla) si a doua oara dupa ce isi pusese antifurt metalic, 2 tablite de alea, le-au furat cu tot cu carcasa la o luna si jumate dupa primul furt. El acum are si oglinzi inscriptionate si antifurt. Si parcheaza masina la cativa metri de a mea ...

Deci chiar nu stiu cum sa fac. Mi-e teama sa nu cumva sa ma trezesc si eu cu oglinzile smulse cu totul daca pun si antifurt. Pe de alta parte ma gandesc sa nu fie doar furt pt a-ti toca ficatzii, sa nu fie unu cu ciuda pe mine, cu toate ca nu m-am certat cu nimeni in cartierul asta. Ma gandeam sa le iau cu mine de fiecare data in casa, dar dupa cateva montari demontari o sa se frece clemele alea de plastic, sa pun curent pe ea nu e bine, chiar nu stiu ce solutie sa adopt :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

redmann, am stat si eu in acea zona cam un an de zile, pe zambilelor mai exact. Poate cel care le ia are ceva special cu tine sau cu acea zona in care sunt masinile. Ma gandesc daca a furat o data si nu a fost prins pastreaza zona. Incearca sa muti masina pe strada din spatele blocului, sau asa ceva. sau sa o pui sub fereastra. Nu cred ca scoaterea oglinzilor este o solutie, poate exista vreun tip de alarma care sa fie mai sensibila si sa urle cand e atinsa masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama da in Bucurestiul asta se fura mai ceva ca si in codru.

Off topic: eee, nu e chiar asa. E firesc ca in Bucuresti sa se fure mai mult pentru ca suntem mai multi. Dar sa nu crezi ca acum gata, cum ai lasat ceva in masina, dispare. Si eu mi-a uitat actele pe bord si telefonul in carkitt si nu mia spart nimeni geamul. E doar o chestie de statistica. Cate furturi sunt la 200.000 de locuitori si 70.000 de masini? Pai inmulteste cu 12 si ajungi la cifra care te sperie pe tine. Firesc ca unde e multa lume, masini multe, sunt si "interese" mari EOT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect... Eu mi-am uitat de multe ori telefonu mobil pe scaunul din dreapta ca si multe alte chestii si n-am patit nimic... Poate oi fi avut noroc deh...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@champion: Ce coincidenta, acolo stau si eu de mai mult de un an jumate si n-am avut nici o problema. Si oglinzile mi le-au furat cand masina era sub balcon. Deci aproape tot timpul o tin sub balcon. Azi noapte a stat undeva la vreo 10 m de balcon. Si se fura des , stiu 2 colegi care si-au lasat in masina , unul detectorul de radar si altul o bluza, amandoi au ramas fara si cu geamul spart. Nu pot sa mut masina in alta zona nu am unde, nu am o parcare platita unde sa o las, ma gandesc incontinuu da nu gasesc o solutie :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, traim in Romania. Se fura mult si se fura orice. Mai depinde si de norocul fiecaruia, unii au lasat tel la vedere si nu au avut nimic, altii au lasat un pulover si le-a fost sparta masina :) . Tot ce pot face eu ca sofer este sa las masina intr-un loc cat de cat mai sigur (cel putin luminat si nu pe strazi f inguste). Restul e poveste. Imi pare rau dar asta e tara in care traim :P

Ideal ar fi daca in zona ar exista o parcare cu plata. De ex. in Ploiesti, la centrul comercial Omnia s-a deschis o parcare supraetajata f. mare si oricine poate lasa masina acolo, in acest sens existand un abonament lunar care costa 300 RON parca. Problema este ca nu este chiar atat de aproape de zona in care locuiesc. Dar daca as fi stat in zona, 100% masina mea ar fi stat acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!