Jump to content

Distributie dusa - 1.4 16v


flopem
 Share

Postare recomandată

salut, tot 1300 lei ma costat si pe mine,manopera + piesele necesare(+ pompa apa si semering fulie).pt masina din semnatura.

piesele au fost cumparate de la service,au si magazin.service autorizat in Giurgiu.

piesele ina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De vreo cateva zile aveam un tacanit de tip rola la masina . Initial , am zis ca e de la kitul de accesorii dar , deschizand capacul de la distributie , am avut bucuria de a vedea ceea ce vedeti si voi in poza . Habar n`am cum am scapat fara altele mai rele ; una din curele era slaba de zici ca urma sa cada de pe role . Mi`am comandat un kit de distributie ( 2 curele si 4 role - 600 ron ) si urmeaza sa o schimb zilele astea ; daca are cineva partea tehnica ii raman recunoscator ... :blah_:

post-23444-1277235203_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sansa deosebita, ce sa mai... intamplarea a facut sa scapi foarte ieftin , avand in vedere ce se putea intampla...numai bine :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva documentatia pentru a schimba distributia ? Eu am vreo 2 mecanici la firma dar au lucrat mai mult pe masini mari si as vrea sa-i ajut cu niste imagini , ca sa nu faca vreo prostie . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez imagini cu instructiuni de montaj, in engleza si poze (procedurile si imaginile sunt aceleasi atat pt. motorul AUB, cat si pt. cel BBZ, ca nu stiu ce motor ai pe masina decat ca e 1.4 16v de 100 CP) :mop:

post-70692-1277811873_thumb.jpg

post-70692-1277811896_thumb.jpg

Modificat de Polosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dl_io, bucata aia sparta este cumva o ramasita de la o rola de intindere de la distributie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Polosaurus , iti multumesc !

@BLiTZ , da , este din invelisul unei role . Cand am deschis capacul era fix deasupra iar cureaua mare era foarte slaba . Azi , dupa ce am desfacut tot , am mai vazut o rola care crapase numai ca nu apucase sa se desprinda invelisul ala de pe ea . Masina a facut cam 3000 de km in 2 ani ( a fost condusa de nevasta la serivici ) si de asta tot aman schimbarea distributiei , gandindu-ma ca n`are ce sa se intample . Eu , unul , am avut noroc , dar recomand tuturor sa schimbe distributia la timp si imperativ imediat dupa ce o cumpara din afara . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai tin minte daca ai spus sau nu aici pe forum dar masina ta nu a avut niciodata distributia schimbata. De ceva vreme rolele alea presoare nu mai vin din plastic, motivul fiind tocmai ce-ai patit tu. In fine, ce sa zic, ai scapat ieftin.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu m-am uitat f atent la role dar am impresia ca ale mele sunt din fier (o sa ma uit mai atent)

am de o luna si ceva o fabia 1.4 16v motor AUA, 115k km pana acum, nu am carte service la ea si sunt primul proprietar in ro

banuiesc ca o sa circul undeva pe la 5000 km/an cu ea

e posibil sa fie schimbata distributia? se poate verifica cumva sau mergem la ghici?

mai poate astepta vreo 2,3 luni? acum vreau sa-i schimb uleiul + toate filtrele si ... e criza, astept sa mai adun vreo 2 banuti

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur e sa nu mergi la ghici totusi. Cheltuiala cu schimbul distributiei e una minora comparativ cu ce se intampla in caz de rupere a ei.

Eu am schimbat saptamana trecuta distributia doar pentru vechimea masinii, fiind din 2002, desi kilometri la bord sunt 58.000 (cat se poate de reali, e masina luata de taica-meu de noua).

Modificat de Polosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat mai atent la curea si are ceva scris pe ea, e usor sters

rolele ... par OK, chiar pe margini par suspect de ok... parca ar fi noi

cred ca totusi neamtul i-a facut schimbul pe la 90k sau ... cine stie cand

acum are 115k

etichete nu are decat la lichidul de racire unde imi scrie ceva de -40 grade si o data de prin 2006 (de aici deduc ca e vorba de data schimbarii lichidului de racire)

dar ... ma gandesc sa i-o schimb in viitorul apropiat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

bine v'am gasit!!!

am si eu o intrebare. am intrat in posesia unei fabiute si trebuie sa ii schimb distributia. ma ajutati si pe mine cu un pret informativ???

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 16v 74kw a fost 920ron cu manopera cu tot la Ymy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 16v 74kw a fost 920ron cu manopera cu tot la Ymy.

multumesc mult. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca eu am facut printre altele aceasta operatiune la Crasna (Dimeny).

Deci pretul de aprox. 1000 RON, inclusiv manopera daca faci doar distributia se confirma.

Sunt din Simleu, daca ai intrebari ma poti apela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca eu am facut printre altele aceasta operatiune la Crasna (Dimeny).

Deci pretul de aprox. 1000 RON, inclusiv manopera daca faci doar distributia se confirma.

Sunt din Simleu, daca ai intrebari ma poti apela.

pai "din semnatura" inseamna ca doar ti'a spus preturile, nu ai si efectuat'o, nu? oricum si 1000 de lei sunt o groaza de bani. pe langa asta trebuie sa rezolv si huruitul care vine din cauza rulmentilor din cate am inteles. acolo iar o multime de bani. sper sa trec cu bine peste reparatile astea. sunt cam multi bani asa dintr'o data. mersi mult de informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In linkul dat gasesti tot ce am schimbat in Aprilie la masina. Si totalul era ce am scris acolo, si am facut-o in service-ul mentionat. Doar piesele m-au costat 1700 RON, deci pentru restul cat am dat pe manopera nu mi s-a parut scump. Asa am si garantie la distributie.

Da, din pacate rulmentii nu sunt ieftini. Vezi ca poate trebuie sa schimbi doar una, trebuie identificat 100% care este, sa nu arunci cu banii daca nu e musai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca tot veni vorba de rulmenti, astia cat ar costa. stii ceva despre ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt topic-uri pentru rulmenti:

http://vwforum.ro/topic/8902-diy-cum-se-schimba-rulmentii-spate/page__hl__huruit

http://vwforum.ro/topic/2756-fabia-rulmenti-fata/page__p__86979__hl__huruit__fromsearch__1#entry86979

Eu am schimbat una dreapta fata acum aproape 2 ani, dar acum incepe din nou sa huruie cateodata. Atunci m-a costat doar rulmentul 200 RON. Cea din fata e mai greu de schimbat. Dar discutia despre rulmente ar trebui sa continue in topicul dedicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt topic-uri pentru rulmenti:

http://vwforum.ro/topic/8902-diy-cum-se-schimba-rulmentii-spate/page__hl__huruit

http://vwforum.ro/topic/2756-fabia-rulmenti-fata/page__p__86979__hl__huruit__fromsearch__1#entry86979

Eu am schimbat una dreapta fata acum aproape 2 ani, dar acum incepe din nou sa huruie cateodata. Atunci m-a costat doar rulmentul 200 RON. Cea din fata e mai greu de schimbat. Dar discutia despre rulmente ar trebui sa continue in topicul dedicat.

da, asa e. multumesc mult de informatii. raman dator. luni sau marti, m'a rezolvat un prieten sa merg la mecanic in zalau. vroiam sa stiu niste preturi informative sa stiu daca las masina cu totul acolo, sau merita sa o ridic dupa ce e gata :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca trebuie schimbat distributia, sau o schimbi doar sa fii linistit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca trebuie schimbat distributia, sau o schimbi doar sa fii linistit?

adevatul este ca, eu nu ma prea pricep la partea mecanica a masinilor. aceasta e prima masina personala, cu toate ca am zeci de mii de km in spate. dar de duminica de cand am luat'o, toata lumea imi zice: distributie, distributie. si merg sa vad despre ce e vb. acuma masina are aproape 10 ani, si statistic vb am citit ca distributia se schimba din 5 in 5 ani. ma gandesc ca nu a facut neamtul distributia si apoi s'a gandit sa vanda masina. kilometri are doar 120.000.

cat despre acel huruit, sunetul e evident, e monstruos.

aici, la aceasta sectiune, as putea sa intreb ceva de sonda lambda, si sa nu generez conficte cu moderatorii. sincer, nu as vrea la cat de benefic e site'ul respectiv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca nu ai "dovezi" evidente cand a fost schimbata distributia, e bine s-o schimbi. Multi au patit-o.

La 1.4 16v se recomanda la 60kkm ca sa poti dormi linistit.

Oricum mecanicul ar putea vedea daca cureaua este relativ noua, si sa caute data fabricatiei pe curea.

De ex. daca data fabricatiei e din 2008 sau 2009 sigur ca nu s-a facut schimbul in 2005 ci dupa acea data.

Acum depinde si de mecanic, daca vrea neaparat sa "vanda"........

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca nu ai "dovezi" evidente cand a fost schimbata distributia, e bine s-o schimbi. Multi au patit-o.

La 1.4 16v se recomanda la 60kkm ca sa poti dormi linistit.

Oricum mecanicul ar putea vedea daca cureaua este relativ noua, si sa caute data fabricatiei pe curea.

De ex. daca data fabricatiei e din 2008 sau 2009 sigur ca nu s-a facut schimbul in 2005 ci dupa acea data.

Acum depinde si de mecanic, daca vrea neaparat sa "vanda"........

in ce sens, au patit'o. mentionez ca eu am mai mers 1000 de km de duminica. mai fac 200 pana ajunge la mecanic. niciun km mai mult. sa ma astept la surprize de proportii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand daca ai citit primele posturi din acest topic, stii deja ce se poate intampla daca se rupe cureaua.

Ruperea curelei era din cauza rolei intinzatoare superioare ce era montat la inceput pe aceste motoare. Crapa rola, si cureaua se uza pana la rupere.

Teoretic acum rolele sunt diferite si nu mai reprezinta risc, dar nimeni nu stie 100%. Din aceasta cauza se recomanda schimbarea la 60.000 km.

Multi au patit-o, adica in Germania si in alte tari, unde aceste motorizari au fost cumparate chiar de la inceputul aparitiei lor. La unii s-a rupt cureaua chiar si pe la 30-40 kkm.

Dar eu cred ca nu ai de ce sa intri in panica. Vede mecanicul, si daca e priceput, si cureaua nu e foarte veche poate afla si data de productie a acesteia, deci poate aproxima data montajului, si din aceasta se poate deduce daca trebuie sau nu schimbata. Daca nu aflii nimic concret, pentru linistea ta o poti totusi schimba. La mine a fost schimbata anul acesta si mi s-a spus ca ne revedem dupa 60.000 km ca sa fie in siguranta motorul.

Problema poate fi DOAR DACA SE RUPE cureaua.

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!