Jump to content

Distributie dusa - 1.4 16v


flopem
 Share

Postare recomandată

ok. o ultima intrebare. exista sunete produse de motor care sa anticipeze i eventuala rupere a curelei? sau doar...surpriza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu, doar surpriza.

Din acest motiv e bine sa stii cand a fost schimbata distributia, ca sa poti aproxima urmatorul schimb. Daca nu ai niciun indiciu clar despre km la care a fost schimbat, se recomanda schimbul. Nu e obligatoriu, dar se recomanda.

Ideea este ca nu toate rolele crapau, poate la unele motoare nici nu s-a schimbat, doar s-a inspectat asa cum spune cartea.

Mecanicul iti va putea spune mai multe daca se uita la distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In primul rand LA MULTI ANI la toata lumea de pe forum.Si eu la masina din semnatura 1,4 16v din 2007 , BKY, inca nu am schimbat distributia.Am luat-o pe la 14k din germania in 2008, acum am 68k si ieri am schimbat cureaua de accesorii care am vazut ca e crapata, 100 ron cu tot cu manopera, contitech, la un service din Dej. Acuma strang bani pt distributie, am verificat eu pe la capacul de vizitare si nu am gasit nimic suspect, rolele sunt ok , despre curele nu stiu ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut. Masina mea din semnatura scoate de cateva saptamani un fluierat ciudat pe la motor. Am verificat distributia care are circa 3000 Km de cand este schimbata si nu este de acolo. Am demontat cureaua de accesorii care si ea este schimbata odata cu distributia si cu rola intinzatoare si nu mai fluiera. Am mers cu alternatorul la un service specializat si am schimbat rulmentii pentru ca aveau joc destul de mare. Informativ, costul a fost de 170 Ron fara factura. Am schimbat rulmentul de la compresorul de AC, cost informativ 180 Ron. Masina fluiera in continuare. Astazi am fost la alt service si au descoperit ca am cureaua foarte stransa, iar daca detensiona rola intinzatoare, fluieratul dispare. Mecanicul mi-a spus ca cel mai probabil nu am rola si/sau cureaua recomandate de producator in sensul ca la curea, pe Fabia sunt mai multe dimensiuni. Logic s-ar putea sa fie din cauza asta. Dar de ce sa nu iau doar cureaua mai mare ca sa fie mai larga? Ce parere aveti?  Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, m-au pus cei de la reprezentanta sa schimb pompa de apa in 2013, acum daca schimb distributia e musai sa schimb iar pompa sau pot sa o pastrez pana ar avea ceva probleme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula pompa de apa se schimba odata cu distributia. Pompa de apa se afla pe aceeasi curea cu distributia. Daca pica pompa de apa inainte sa trebuiasca sa schimbi distributia vei plati manopera de distributie pentru schimbarea pompei de apa. Adica pentru o pompa de apa de 150 de lei vei plati manomera de 300 lei (manopera distributie).

MAIonescu: Daca ai fabia 1. Curea de transmisie cu AC (1080 mm) sau fara AC (in jur de 740 mm). Vezi ca pe cura scrie lungimea ei, mai ales daca este noua se vede sigur. Din ce an este masina?

Modificat de ass
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un deviz estimativ manopera de schimbat pompa imi apare 65 lei. Cred ca nu mai vreau sa cumpar iarasi o pompa noua, parca prea schimb piese inainte sa se uzeze :) Sper sa nu pice pompa, e cumparata de la reprezentanta, poate e buna si ma tine o vreme ;)

Masina e din 2002. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in 2013 ai schimbat pompa + distributie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa te speri un pic: este musai important sa schimbi pompa de apa, daca se gripeaza exista riscul sa rupa fulia din arborele cotit si cu aia nu mai e de gluma. parerea mea este ca pentru 150lei cat dai pe o pompa noua o sa poti dormi mai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata, am schimbat distributia (fara pompa de apa) la service Skoda Metrotehnica, 500 lei manopera incluzand o verificare a masinii.

Sper sa ma mai tina pompa o vreme, am altele mai urgente de facut - ambreiajul cam patineaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ambreiaj am cumparat kit LUK cu 350lei (rulmentul de presiune, discul de ambreiaj, furca). iti recomand sa cumperi doar LUK sau SACHS, la ambreiaj chiar ca e mai greu de umblat decat la distributie :)

de curiozitate, cati km ai?

la mine a cedat la 160.000km ambreiajul. de cand am luat masina, am facut 20.000km cam intr-un an si 6 luni si in acesti km am schimbat ambreiajul distributia (cu pompa de apa, antigel, etc.), capetele de planetara, o bobina de inductie (ca am 4), garniturile de la epurator, un cap de bara, bucsele de la bara stabilizatoare, rulmentii la alternator, o teava de la AC (+inlocuit freon de 3 ori). acum trebuie sa schimb si rulmentul de la o roata pe fata.

ma mira cum de mai sunt insurat :)) 

totusi nu gasesc vina masinii, nu pun pe seama marcii/modelului cedarea pieselor.

Modificat de cashonly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am schimbat distributia la 120000 km si acum am 192000. Ma gandeam sa o schimb intrucat mecanicul imi recomandase peste 60000 km sa fac urmatorul schimb...Am avut role Ina si curele Contitech, pompa de apa Hepu. Ce marci imi recomandati? SKF, Gates, Ruville, Swag? ce sa iau? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ina,conti si hepu am pus si eu,am 40k fara probleme,dar pe masina am gasit SKF..??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, sory4u2003 said:

Am schimbat distributia la 120000 km si acum am 192000. Ma gandeam sa o schimb intrucat mecanicul imi recomandase peste 60000 km sa fac urmatorul schimb...Am avut role Ina si curele Contitech, pompa de apa Hepu. Ce marci imi recomandati? SKF, Gates, Ruville, Swag? ce sa iau? mersi

Eu am pus acum un kit Conti. Am avut pana acum tot asa, role Ina si curele Conti, am mers cu ele vreo 90.000 :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit un kit cu pompa de apa HEPU la 476 lei. Sa le iau? Nu stiam ca si Hepu face curele si role...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa faca, cumpara de la alt producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am cumparat kit distributie conti(360 lei), pompa apa Hepu(148lei), curea accesorii conti(48 lei) si le-am schimbat(manopera 250 lei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite asa cum am zis. Sunt o gramada de producatori care au colaborari intre ei. Sa nu-mi zici ca Febi sau Swag face de toate... Pana si Lemforder cumpara articulatii de la altii... De altii cum sunt QWP nu mai zic fiindca cred ca nu produc nimic desi au de toate.

Deci nimeni nu trebuie neaparat sa produca tot ce vinde, amu ce face Hepu nu ma intereaza atat de tare fiindca nu si-au facut un nume cand vine vorba de curele, la pompe de apa cred ca sunt buni dar si elicele lor de metal cedeaza la prinderea pe ax, deci nimeni nu-i perfect.

 

Moving on!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/17/2016 at 8:07 PM, sory4u2003 said:

Gata, am cumparat kit distributie conti(360 lei), pompa apa Hepu(148lei), curea accesorii conti(48 lei) si le-am schimbat(manopera 250 lei).

Unde ai schimbat distributia in Bucuresti cu 250 lei ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.06.2016 at 8:07 PM, sory4u2003 said:

Gata, am cumparat kit distributie conti(360 lei), pompa apa Hepu(148lei), curea accesorii conti(48 lei) si le-am schimbat(manopera 250 lei).

Dupa 73000 km si 6 ani distributia arata destul de bine. Curelele nu aveau rupturi si rolele nu erau uzate. Am facut poze doar la role(INA).

IMG_20160618_141614_resize.jpg

IMG_20160618_141622_resize.jpg

IMG_20160618_141634_resize.jpg

IMG_20160618_141646_resize.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!